חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

מאמרים

הכפר עילבון - ממובילי השימור במגזר הערבי

 • 1.11.2011
 • |
 • אמיר מזאריב
 • |
1.11.2011

הכפר עילבון, הנושק לקצהו המזרחי של עמק בית נטופה, הוא אחד הכפרים היפים שבגליל התחתון המזרחי. שרידים עתיקים מהמאה החמישית לפני הספירה מעידים על קדמונותו של הכפר, אך רק במאה ה-19 זכה להתרחבות, עת הגיעו אליו משפחות נוצריות מכל רחבי הגליל. בשנת 1899 נבנה חדר הלימוד הראשון לבנים על ידי הכמרים הקתוליים הגרמניים מכנסיית אל-טאבג’ה (טבחה) שעל שפת הכנרת הצפונית מערבית, ובשנת 1905 נבנה חדר דומה לבנות. בשנת 1943 תרמו הבריטים את חלקם ובנו לתושבי הכפר בניין ובו שני חדרים גדולים שישמש בית ספר יסודי לילדי הכפר.

בשנת 2009 זיהו מועצת הכפר והעומד בראשה את פוטנציאל השימור לחיזוק הגאווה והזהות המקומית ולקידום כלכלת תושבי הכפר והחליטו לקדם את שימור המבנים ההיסטוריים בכפר. לשם כך מינה ראש המועצה את עו”ד ראמז עיד לתפקיד אחראי תחום שימור ותיירות בכפר, פנה לעזרתה של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ופתח במבצע גיוס תרומות מגופים שונים כדי לקדם יוזמות מקומיות בתחום התיירות.

בשלב הראשון החליטה מועצת הכפר לשמר את הגרעין ההיסטורי. החלטה זו נבעה מדימויו הירוד, ממצב נכסיו ומאוכלוסייתו החלשה. הגרעין ההיסטורי מתאפיין בבנייה צפופה, הבתים בו מתפוררים, אוכלוסייתו קשישה וחלשה כלכלית. שימור הגרעין ההיסטורי יעודד צעירים לשוב ולהתגורר בבתים הישנים וגם לקדם בהם פעילות כלכלית-תיירותית. ביוני 2009 בשיתוף פעולה עם אמיר מזאריב, רכז המורשת במגזר המיעוטים בגליל מטעם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, ארגנה המועצה המקומית בעילבון כנס ראשון מסוגו, “שימור וקידום תיירות בעילבון”.
 
כנסייה קתולית שנבנתה בעילבון בשנות ה-50 של המאה שעברה בתרומות של נדבנים בלגים ואמריקאים

כנסייה קתולית שנבנתה בעילבון בשנות ה-50 של המאה שעברה בתרומות של נדבנים בלגים ואמריקאים

 
בשלב השני נעשו בקרב תושבי הכפר פעולות להגברת המודעות לייחודם ההיסטורי והאדריכלי של בתי האבן העתיקים בגרעין הכפר, ובלשון חברי מועצת הכפר: “מבנים אלה מהווים חלק חשוב ומקורי בהתפתחות הכפר ובסיס לזהות המקומית ולדימוי התיירותי”.

שני השלבים עודדו מפגשים נוספים, קידמו סקר וביצוע פעולות שימור ראשונות. בכפר הוקמה ועדת שימור, ותושבים רבים פונים לנציגיה, מתעניינים בנכסיהם ובתולדותיהם ומבקשים הדרכה כיצד לשמרם ולחשוף על ידי כך את ערכיהם, הן ההיסטוריים והן העיצוביים. הפעילות הרשמית לחשיפת ייחודו של הגרעין ההיסטורי בעילבון נתנה אותותיה, ולאחרונה מתפתחת בכפר יוזמה פרטית לשימור מבנים בגלעין ההיסטורי והפיכתם לחדרי אירוח עבור תיירות מקומית ותיירות צליינית מחו”ל. אחת התכניות כוללת את שימורה של הכנסייה העתיקה הממוקמת בלב הגרעין ההיסטורי ואת שילובה במתחם מלונאות. תכנית אחרת עוסקת בטיפוח הסמטאות, בהתאמתן להולכי רגל ורכבים קלים ואיסור נסיעה של רכבים כבדים. יוזמות אלה מעוררות עניין אצל גורמים בתחום התיירות המביעים נכונות להשקיע בפרויקט ייחודי זה.

מועצת הכפר משתפת פעולה עם יוזמות אלה ולראשונה בתולדותיה הקצתה תקציב בלעדי לשימור. בעצה אחת עם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל אף נבחנת אפשרות לשמר את אחד המבנים העתיקים בכפר ולהפוך אותו למרכז מבקרים, בו תוצג המורשת המקומית של הכפר והסביבה הקרובה.

הכפר עילבון הוא דוגמה לשיתוף פעולה בין גורמים המודעים לחשיבות השימור ולתפקידיו הערכיים, החינוכיים והכלכליים. אנו מקווים שמועצות מקומיות אחרות במגזר הערבי ילכו בדרכה של עילבון ויכירו בשימור ובכוחו לקדם את היישוב, לייחדו ולחזק את גאוות התושבים בכפרם.
 
 

אתרים בעילבון

רחבת אלחארה
הכיכר הציבורית בלבו של הכפר עילבון. ברחבה זו התקיימו כל אירועי הכפר. כאן נחוגו חתונות – משפחת החתן נהגה להדליק ברחבה מדורות, הנשים עמדו בצד המערבי, הגברים בצד הצפוני,  ובמרכז הכיכר שמחו ורקדו לאור שלהבות האש ולצלילי זימרה ונגינה. כאן גם נפגשו הגברים מדי יום ראשון לפני שהלכו לתפילה בכנסייה, שוחחו על בעיות וניהלו את ענייני הכפר.

אלמנזול
בצד המערבי של כיכר אלחארה היה מבנה אבן שנקרא אלמנזול. במבנה זה התארחו עוברי אורח זרים שנקלעו לכפר. האירוח ניתן בחינם, תושבי הכפר ריהטו את המבנה ונהגו להגיש לאורח המזדמן אוכל ושתייה כמיטב המסורת של עילבון. 

מעיין המים של עילבון
על ההר ממערב לכפר נמצא מקור החיים של הכפר, מעיין עילבון. כיום ספיקתו קטנה, והכפר מקבל את מימיו ממפעל מקורות, אך בעבר הוא מילא מקום מרכזי בחיי הכפר. בשנת 1791 החליטו התושבים לשפץ את סביבת המעיין. ג’רייס בשת תושב צפת התנדב ובנה במקום בריכת מים ותעלת ניקוז. בשנת 1856 שופצו פעם נוספת המבנים הסמוכים למעיין, וכתוצאה מכך חל שיפור באיכות המים וגם מצב הבריאות של התושבים השתפר. “פחות פעוטות מתו בכפר”, מעידים רישומים שהותיר אחריו כומר הכפר ששירת את הקהילה באותה תקופה.

לפי המסורת המקומית, נהגו מנהיגי הכפר לבחור בכל שנה את ה”נאטור” – שומר ומנהל המעיין. זה התגורר ליד המעיין ולא עזב אותו גם בלילות. תפקידו היה לדאוג לחלוקה שווה והוגנת של המים בין תושבי הכפר. את שכרו שילמו התושבים, והוא נקבע לפי מספר כדי המים שמולאו מהמעיין באותו חודש. 

הכנסייה הקתולית העתיקה 
בעילבון שלוש כנסיות, מביניהן בולטת במיוחד הכנסייה הקתולית העתיקה שהייתה הראשונה להיבנות בכפר. בשנת 1879 החליטו תושבי עילבון לבנות במרכז הכפר כנסייה. כל תושב תרם כפי יכולתו, ולאחר שגויסו כ-130 לירות זהב טורקיות החלה הבנייה. בשנים 1890-1892 שבו והתגייסו תושבי הכפר ובנו בכנסייה חדרי לימוד לבנים ולבנות וגם שילמו משכורות לכומר, למורים ולמורות. שנתיים אחר כך (1894) נוצק צלב הכנסייה, והכנסייה הפכה למרכז רוחני ומקום מפגש לתושבי הכפר ולנוצרים מכפרי בסביבה. בגלל גידול אוכלוסיית הכפר וריבוי המתפללים בכנסייה הוחלט בשנת 1902 להרחיבה. בשנת 1903 הגיע לכפר אורח אמיד מלבנון, שהחליט לתרום מכספו להרחבתה, ובשנת 1911, לאחר עבודות מקיפות שכללו שיפוץ וריצוף, זכו הכנסייה ותושבי הכפר לעדנה.

הישארו מעודכנים

  מאמרים ועדכונים אחרונים

  נגישות

  • גודל פונטים

  מקרא נגישות

  לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
  למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

  בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

  ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

  במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא