חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

תפריט תכניות חינוכיות מספר 15522 במערכת גפ"ן

בית הלורד - מרכז תיעוד גוש תל מונד

זהו אחד משבעת הבתים הראשונים של היישוב היהודי, אשר נבנה בשנת 1931 עבור סר אלפרד מונד – הלורד מלצ’ט, יהודי אנגלי, תעשיין בולט ואיש מדינה שהצטרף לתנועה הציונית ב-1921. בשנת 1929 רכש הלורד קרקעות באזור המטעים בגוש תל מונד והקים את חברת מטעי ארץ ישראל שעסקה בנטיעות הדר. בשנת 1930 הוקמו בסמוך המושבים כפר הס, חירות ועין ורד על ידי החלוצים שהגיעו ממזרח אירופה. הקמת גוש תל מונד היא תוצאה של שיתוף פעולה עם חברת המטעים של הלורד מלצ’ט.

התכנית: הכרת מורשת הגוש: חיי הילדים והפרדס

כיתה: ג’

מפגש ראשון: הווי וחיי הילדים. ביה”ס. מפגש שני: הענף הכלכלי העיקרי- הפרדס: שלבי הגידול, עד משלוח הפרי.

עלות הפעילות: 10 ₪ לתלמיד

התכנית: הכרת מורשת גוש תל-מונד והרקע הכללי : התחלת ההתיישבות בגוש ועד גל העלייה לאחר קום המדינה

כיתה: ד’

מפגש ראשון: אלפרד מונד, האיש, מעמדו, חזונו, היוזמה הפרטית שלו שאפשרה את ההתיישבות הגושית. מפגש שני: חזונם של החלוצים. סיפור עלייתם לקרקע של שלושת המושבים הראשונים: חרות, עין ורד, כפר הס והקשר עם תל-מונד.

מפגש שלישי: מה קרה בגוש לאחר קום המדינה

עלות הפעילות: 15 ₪ לתלמיד

התכנית: בטחון והגנה טרום מדינה

כיתה: ה’

תיאור המצב הביטחוני של היישוב טרום מדינה והתמודדות עם בעיות הביטחון וההגנה: היחסים עם הערבים, המאורעות והפרעות, היחס והקשר עם הבריטים. סיפורים מקומיים וכללים. מושגים: הנוטרים, ההגנה, מכון סלע-מפעל תע”ש במחתרת, סליקים, התארגנות לקראת הקמת המדינה.

עלות הפעילות: 15 ₪ לתלמיד

התכנית: מה קרה בגוש שלנו ערב הקמת המדינה. קרב טירה-13/5/1948

כיתה: ו’

התלמידים מתוודעים למציאות בארץ, ערב הקמת המדינה. סיפור יישובי גוש תל-מונד, בתקופת מלחמת העצמאות. קרב טירה 13/5/48. כחלק ממערכה של חטיבת אלכסנדרוני לכיבוש כפר סבא הערבית. הקרב על הבית

עלות הפעילות: 15 ₪ לתלמיד

התכנית: שורשים של משפחה במקביל לשורשים של יישוב

כיתה: ז’

הקשר בין אדם, אדמה וחזון. לחשוף את הילדים למודל שורשים של מקום, כדוגמה לחקר עבודת שורשים אישית. מפגש עם בן של מייסדים, המספר על מסע השורשים הפרטי שלו. מפגש בין סיפור היסטורי לסיפור אישי. חשיפה לחומרים ארכיוניים.

עלות הפעילות: 20 ₪ לתלמיד

התכנית: ציונות, התיישבות, אהבת הארץ, שורשים

כיתה: ח’

מצב היהודים באירופה בסוף המאה ה-19. התעוררות תנועות לאומיות באירופה. פוגרומים, אנטישמיות, החזון של הרצל, אלטנוילנד. הקמת התנועה הציונית: מטרות ועקרונות. אישים בולטים וחזונם: בן גוריון, ברל כצנלסון, א.ד.גורדון, חיים וייצמן…רוח התקופה החלוצית

עלות הפעילות: 20 ₪ לתלמיד

FacebookTwitterShare

צור קשר עם האתר

    פרטי יצירת קשר