חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

דבר הנשיא

דבר הנשיא שלמה הלל ז”ל
שלמה הלל הלך לעולמו בפברואר 2021

הזעזוע מהרס הגימנסיה העברית הרצליה היה הרגע המכונן. הרי היה זה מבנה מיוחד ומרשים אך יותר מכל סמל להקמתו של היישוב העברי, העיר העברית הראשונה, שפת לימוד והוראה בעברית והקמתו של דור מנהיגים והריסתו עוררה אצל רבים את התחושה כי יש למנוע הרס מבנים ואתרי התיישבות בעלי ערך היסטורי, ולמצבם באופי הראוי להם כנכסי צאן ברזל בתודעה הלאומית שלנו.

בארץ ישראל של המאה ה-18, המאה ה-19 וכן המאה ה-20, לא נבנו ארמונות עצומים ומפוארים, כמו אצל רבות ממדינות העולם, אך זכינו בירושה יקרה מפז בדמות מבנים ואתרים עתירי היסטוריה, המספרים את סיפורה של התנועה הציונית, ההתיישבות באזורי ביצות נגועי קדחת ובמדבר צחיח וכן את סיפור המאבק ההרואי על הזכות לעלייה ולהקמת המדינה. כל אלה הם פרקים בעלי משמעות מוסרית, לאומית ואוניברסלית שאין למעלה מהם בעולם כולו.

במענה לצורך ציבורי שקיבל ביטוי במרוצת השנים מאז הרס הגימנסיה הרצליה, החליטה ועדת החינוך של הכנסת בשנת 1984 להקים את המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות. גם היום, אחרי כל כך הרבה שנים, עדיין פועלת המועצה לעיגון מעמדה בחקיקה על מנת להעמיק הפעולה ולהרחיב את היקפה.

עם זאת, 20 שנות פעילות נותנות אותותיהן ועשרות אתרים ומבנים ניצלו מהריסה מבישה ועומדים לרשות הציבור ברחבי הארץ.אלה מהווים מקור של השראה וגאווה ליישובים בתחומם הם נמצאים, ולא אחת גם מוכח כי יש לשימור ערך כלכלי. יעידו על כך תושבי זכרון יעקב, שתפיסת השימור המוניציפאלית הפכה את היישוב למרכז של ביקורים ועלייה לרגל, של אולמות תצוגה, מוזיאונים, מסעדות, בתי קפה ואירוח. יעידו על כך גם תושבי ראש פינה ומזכרת בתיה.

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, חרף המחסור הכרוני באמצעים, הצליחה כבר להקים ולקיים אתרי ביקור בעלי ערך לאומי וחינוכי בצפון הארץ ובדרומה. חלקם אף מנוהלים על ידי המועצה עצמה, דוגמת מכון איילון שברחובות ומחנה המעפילים בעתלית, שעם הבאת אונייה של ממש לתחומו (שתהווה דגם לאניית מעפילים), אפשר לכנותו ספינת הדגל של המועצה לשימור אתרים.

חבריי לדרך, בייחוד מנכ”ל המועצה עמרי שלמון, היו”ר פרופ’ סעדיה מנדל, חברי המועצה וחברי הוועד המנהל המתנדבים, מצעידים את כולנו קדימה. יחדיו, אנו שומרים על העבר למען המחר, ומטמיעים את המסרים בקרב בני הנוער ונציגי התפוצות. ככל שנתמיד בקיום ימי עיון, הרצאות וסיורים באתרי מורשת כך נבטיח את הקשר אל המולדת, את עתידם של האתרים, ואולי את עתידנו כאן.

אני קורא לכל מי שביכולתו להשפיע, שיצטרף, ותבוא עליו הברכה!

בברכה,
שלמה הלל

נשיא המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על “אני מסכים”, אתה מסכים לשימוש בעוגיות.