חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בעגלת הקניות.

התוכנית השנתית תשע"ט 2018-2019

 

להורדת התוכנית המלאה בפורמט PDF לחצו כאן

לחברינו אוהבי השימור והמורשת היקרים,
תוכנית הפעילות לשנת תשע"ט, דומה לאותו מסע בשירה הנפלא של נעמי שמר "הטיול הגדול".

"יצאנו בחודש אלול
לצעוד ארבעים קילומטר…"
"… גמרנו עם רדת היום
לצעוד ארבעים קילומטר
ושוב מאותו המקום
התחלנו לצעוד מחדש …"

כך בתוכנית זו המוגשת לכם כמדי שנה, בערב ראש השנה החדשה, אנחנו יוצאים למסע מחודש בו נפגוש מורשת ושימור, שכה נטועים בנופי הארץ.

נעשה זאת דרך ימי עיון ומחקר, אירועים, סיורי שימור בבתים, במרקמים הבנויים ובסיפורים החובקים אותם בצבעוניות; ערבי שירה וכינוסי נוער. נתחקה אחר מעשי אישים ודמויות מיוחדות; ונשב ל"ספסל הלימודים" להעמקת עולם השימור הפיזי – קרי האדריכלות והתכנון, חומרי הבנייה, תהליכי קבלת החלטות מול דילמות בין פיתוח לשימור וההרמוניה שביניהם; ו"נצלול" במחקר ההיסטורי האקדמי, הנותן עוד מבט לשאלות הצפות ועולות במסע "ארבעים הקילומטר".

להכנת תוכנית זו היו שותפים – נאמני השימור, המתנדבים, עובדי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל – אנשי המטה, מנהלי המחוזות והאתרים – לכל אלה נתונה תודתנו והערכתנו.

תודה לחומי נובנשטרן, סמנכ"לית במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, על ניהול הכנת התוכנית וההפקה כמדי שנה בשנה.

שלכם,
עמרי שלמון
ראש פינה, גן הברון מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

ספטמבר 2018

סיור סליחות, מרכז מבקרים מקוה ישראל
יום חמישי, ד' בתשרי תשע"ט, 13.9.2018
פרטים: טל' 03-5030489

סיור סליחות, מוזיאון ראשון לציון
בארבעה בתי כנסת שנבנו לקהילות במושבה
יום חמישי, ד' בתשרי תשע"ט, 13.9.2018
יום ראשון, ז' בתשרי תשע"ט, 16.9.2018
פרטים: טל' 03-9598862/90

"בין מלכות למלכות", מושב מרחביה
סיור והרצאות לציון 100 שנה לכיבוש מרחביה ע"י הצבא הבריטי במלחה"ע הראשונה
יום שישי, י"ב בתשרי תשע"ט, 21.9.2018
פרטים והרשמה: טל' 052-3234810 זוהר

סוכות במרכז מבקרים מקוה ישראל
סיורים ופעילות
ימים רביעי-חמישי, י"ז-י"ח בתשרי תשע"ט
26-27.9.2018 (חוה"מ סוכות)
פרטים והרשמה: טל' 03-5030489

סוכות במשטרת נהלל ההיסטורית
סיורים*
ימים שלישי-חמישי, ט"ז-י"ח בתשרי תשע"ט
25-27.9.2018 (חוה"מ סוכות)
פרטים: טל' 04-6415073
* בכל שעה עגולה, בתיאום מראש. הסיורים בתשלום.

סוכות במרכז מבקרים שרונה–הקריה, תל אביב
סיורים ופעילות לכל המשפחה
ימים שלישי-חמישי, ט"ז-י"ח בתשרי תשע"ט
25-27.9.2018 (חוה"מ סוכות)
פרטים והרשמה: טל' 03-6049634, 03-6048434

על המינים הראשונים, מוזאון ראשון לציון
פעילות במוזאון וסיור בשכונת שיבת ציון
ימים שלישי-חמישי, ט"ז-י"ח בתשרי תשע"ט
25-27.9.2018 (חוה"מ סוכות)
פרטים: טל' 03-9598862/90

"מושבת כרמים ויין", מרכז מבקרים שרונה-הקריה, תל אביב
סיור
יום חמישי, י"ח בתשרי תשע"ט, 27.9.2018 (חוה"מ סוכות)
פרטים והרשמה: טל' 03-6049634, 03-6048434

סוכות באתר הפרדסנות ע"ש מינקוב, רחובות
סיור וסדנאות יצירה לגילאים שונים
ימים שלישי-חמישי, ט"ז-י"ח בתשרי תשע"ט
25-27.9.2018 (חוה"מ סוכות)
פרטים והרשמה: טל' 08-9469197

אוקטובר 2018

"הידיד", אורד וינגייט, בית שטורמן, עין חרוד
יום שני, ו' בחשון תשע"ט, 15.10.2018
פרטים: טל' 04-6486328, shturman@en-harod.org

אזכרה לחללי מחנות המעצר בקפריסין וחללי האונייה רפיח, מחנה המעפילים עתלית*
יום שלישי, ז' בחשון תשע"ט, 16.10.2018
פרטים: טל' 04-9841980
* בבית הקברות הישן בחיפה ובמחנה המעפילים עתלית

"לנגן במעדר ולצייר באדמה"
אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב, רחובות*
מפגש מיוחד: סיור בתערוכת הקבע החדשה, ובפרדס
יום חמישי, ח' בחשון תשע"ט, 17.10.2018
שעה: 19:30
פרטים והרשמה: טל' 08-9469197
* בתשלום. הסיור מותנה במינימום מס' נרשמים

ירושלים, פסטיבל "בתים מבפנים"
ימים חמישי-שבת, ט'-י"א בחשון תשע"ט, 18-20.10.2018

"לנגן במעדר ולצייר באדמה"
אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב, רחובות*
מפגש מיוחד: סיור בתערוכת הקבע החדשה ובפרדס
יום שישי, י"ז בחשון תשע"ט, 26.10.2018
שעה: 10:00
פרטים והרשמה: טל' 08-9469197
* בתשלום. הסיור מותנה במינימום מס' נרשמים

120 שנה לפגישת בנימין זאב הרצל והקיסר הגרמני, וילהלם השני (2018-1898)
הטקס על יד פסל הרצל, בבית הספר החקלאי מקוה ישראל
יום ראשון, י"ט בחשון תשע"ט, 28.10.2018
פרטים והרשמה: טל' 03-5030489

תרבות ומורשת בגבעת ברנר
סיור בין אתרים היסטוריים בקיבוץ גבעת ברנר
שבת, כ"ה בחשון תשע"ט, 3.11.2018
פרטים והרשמה: טל׳ דוד זקס, 052-8361204
חגית פורטנוי, 050-7539940

שנת תש"ח שלי, סיפור של 70 שנה, חולון*
הרצאה, ד"ר מיכה נצר
יום שלישי, כ"ח בחשון תשע"ט, 6.11.2018
פרטים: טל' 03-5050425
* מוזאון וארכיון לתולדות חולון

150 שנה להתיישבות הטמפלרים בארץ ישראל, תל אביב, חיפה
ימים שלישי-רביעי, כ"ח-כ"ט בחשון תשע"ט
6-7.11.2018
פרטים והרשמה ליום העיון באוניברסיטת חיפה:
טל' naomig@univ.haifa.ac.il ,04-8249766
פרטים והרשמה לסיורים: tuchler@shimur.org.il
הכנס בשיתוף: אוניברסיטת חיפה

"תרבות שימור המורשת"
הכינוס הארצי ה 4- לשימור מורשת תרבות, אוניברסיטת בן-גוריון, באר שבע
יום שלישי, י"ב בכסלו תשע"ט, 20.11.2018
פרטים והרשמה: אתר התשלומים האונברסיטאי
shop.bgu.ac אוניברסיטת בן-גוריון / כנסים

לאסוף את העבר, חיפה
כנס לזכרו של האספן, ד"ר ירמי רימון
יום רביעי, י"ג בכסלו תשע"ט, 21.11.2018
פרטים: טל' 04-9115991
בשיתוף: מוזיאון העיר חיפה

"מחנות קפריסין – יש על מה לספר"
יד יצחק בן-צבי, ירושלים
יום רביעי, כ' בכסלו תשע"ט, 28.11.2018
פרטים והרשמה: טל' 02-5398855
Act.ybz.org.il , יד יצחק בן-צבי

אירוע לציון כ"ט בנובמבר, אוניברסיטת חיפה*
יום חמישי, כ"א בכסלו תשע"ט, 29.11.2018
פרטים והרשמה: טל' 03-5086620
edu@shimur.org.il
* מצפור ע"ש אביבה וסמי עופר, בניין אשכול קומה 30 , אוניברסיטת חיפה
מאורגן על ידי פורום הרצל, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

סיפורי "גרי צדק בגליל התחתון", חצר כנרת
יום שישי, כ"ב בכסלו תשע"ט, 30.11.2018
שעה: 09:30
פרטים והרשמה: טל' 04-6709117

דצמבר 2018

שבוע המורשת
פעילויות באתרי המורשת (חנוכה)
ימים ראשון-ראשון, כ"ד בכסלו-א' בטבת תשע"ט, 2-9.12.2018
בשיתוף: ציוני דרך – אגף מורשת, משרד ירושלים ומורשת, רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים

ניסים ונפלאות במושבה, מוזאון ראשון לציון
פעילות וסיורים
ימים שני-חמישי, כ"ה-כ"ח בכסלו תשע״ט, 3-6.12.2018 (חנוכה)
פרטים: טל' 03-9598862/90

לשימור מורשת הסמל, הדגל וההמנון, נס ציונה
כנס נס ציונה השלישי
יום שלישי, כ"ו בכסלו תשע"ט, 4.12.2018 (חנוכה)
לפרטים והרשמה: טל' 08-9404491
בשיתוף: "בית ראשונים", עיריית נס ציונה

חנוכה ב"לשכת הנשיא הראשון"
מרכז מבקרים שרונה-הקריה, תל אביב
הדלקת נר חנוכה ושירים
יום רביעי, כ"ז בכסלו תשע"ט, 5.12.2018
לפרטים והרשמה: טל' 03-6049634, 03-6048434

״ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת״
אירוע סיום תחרות צילום
יום חמישי, כ"ח בכסלו תשע"ט, 6.12.2018
פרטים: טל' 03-5086629
סיור עששיות, מרכז מבקרים מקוה ישראל
ימים רביעי-חמישי, כ"ז-כ"ח בכסלו תשע"ט 5-6.12.2018 (חנוכה)
לפרטים והרשמה: טל׳ 03-5030489

סיורים במוזאון הרעות, מצודת כ"ח*
ימים רביעי-חמישי, כ"ז-כ"ח בכסלו תשע"ט 5-6.12.2018 (חנוכה)
פרטים והרשמה: טל' 04-6432810
* סיורים מונגשים לבעלי מוגבלות בשמיעה וראייה
בעקבות גיבורים, מרכז מבקרים מקוה ישראל*
ימים ראשון-שני, א'-ב' בטבת תשע"ט 9-10.12.2018 (חנוכה)
פרטים והרשמה: טל' 03-5030489
*סיורי משפחות

"שימור כחלק מתכנון בר קיימא", תל אביב
התערוכה והכנס הבינלאומי הרביעי לשימור מבנים
יום רביעי, ד' בטבת תשע"ט, 12.12.2018
פרטים והרשמה: ינון הכהן conshimur1@gmail.com
יעל אטקין yaelet@shimur.org.il

ט"ו בשבט בגן הבוטני, מרכז מבקרים מקוה ישראל
יום שישי, י"ב בשבט תשע"ט, 18.1.2019
פרטים והרשמה: טל' 03-5030489

ינואר 2019

נרקיסים באתר נהריים בגשר, קיבוץ גשר
שבת, כ"ח בטבת תשע"ט, 5.1.2019
פרטים: טל' 04-6752685
museum@012.net.il

יום השנה לפטירתו של יהודה דקל
יום שישי, ה׳ בשבט תשע"ט, 11.1.2019
פרטים: טל' 03-5086625

פסטיבל ״בין מנדרינה לקלמנטינה״
אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב, רחובות
פעילות ט"ו בשבט
שבת, י"ג בשבט תשע"ט, 19.1.2019
פרטים והרשמה: טל' 08-9469197

תרבות ומורשת בקיבוץ גבעת ברנר
סיור באתרי הקיבוץ
שבת, י"ג בשבט תשע"ט, 19.1.2019
פרטים והרשמה: דוד זקס, טל' 052-8361204
חגית פורטנוי, טל' 050-7539940

"כי האדם עץ השדה", מרכז מבקרים שרונה-הקריה, תל אביב
הצומח בשרונה, סיור ט"ו בשבט
יום שני, ט"ו בשבט תשע"ט, 21.1.2019
פרטים והרשמה: טל' 03-6049634, 03-6048434

הכנס הארצי השנתי למנהלי אתרי מורשת
ימים רביעי-חמישי, י"ז-י"ח בשבט תשע"ט, 23-24.1.2019
פרטים: טל' 03-5086620

עזה: עבר, הווה ועתיד, קיבוץ עלומים
כנס
יום שני, כ"ב בשבט תשע"ט, 28.1.2019
פרטים והרשמה: טל' 08-9937300

פברואר 2019

"מי היה כאן קודם״? זכרון יעקב*
על קבוצות בזכרון יעקב ובסביבתה
יום ראשון, כ"ח בשבט תשע"ט, 3.2.2019
פרטים והרשמה: טל' 04-6294777
* מוזאון העלייה הראשונה, זכרון יעקב

תהליכי קבלת החלטות בשימור
יום עיון: "אתרים" המגזין
יום רביעי, א' באדר א' תשע"ט, 6.2.2019
פרטים והרשמה: 03-5086649
irad@shimur.org.il

יום עיון המסרה
יום שני, ו' באדר א' תשע"ט, 11.2.2019
פרטים והרשמה: טל' 03-5086620

ארגון בני בנימין, "שיכון בנים" של מושבות העלייה הראשונה ותרומתו להתפתחות השרון, נתניה*
יום שני, י"ג באדר א' תשע"ט, 18.2.2019
פרטים והרשמה: טל' 09-8308851
museum.netanya@gmail.com
* בית ויצ"ו, מקדונלד 13 נתניה

מרץ 2019

"להחזיר את בית יוסף להיסטוריה", בית יוסף
יום עיון וסיור
יום רביעי, כ"ט באדר א' תשע"ט, 6.3.2019
פרטים והרשמה: טל' 04-6415073

פורים במרכז מבקרים שרונה-הקריה, תל אביב
פעילות לכל המשפחה
יום חמישי, י"ד באדר ב' תשע"ט, 21.3.2019
פרטים והרשמה: טל' 03-6049634, 03-6048434

״שמחה וצהלה״ במוזאון ראשון לציון
מופעים, שחקנים וסיורים ברוח חג הפורים
ימים חמישי-שישי, י"ד-ט"ו באדר ב' תשע"ט, 21-22.3.2019
פרטים: טל' 03-9598862/90

בתי הכנסת בתכנונו של האדריכל ישעיהו אילן, ירושלים
יום עיון ותערוכה
יום שני, י"ח באדר ב' תשע"ט, 25.3.2019
פרטים והרשמה: טל' 02-6249567

היבטים מוזאליים
יום עיון
יום רביעי, כ' באדר ב' תשע"ט, 27.3.2019
פרטים והרשמה: טל' 03-5086620
בשיתוף: איגוד המוזאונים ואיקו"ם

״אסם, סיפור ושיר״ בחצר כנרת
ערב שירה וסיפורת
יום חמישי, כ"א באדר ב' תשע"ט, 28.3.2019
שעה: 20:30
פרטים והרשמה: טל׳ 04-6709117

אפריל 2019

כנס מחקרי הגליל, המכללה האקדמית תל-חי
ימים שלישי-חמישי, כ"ו-כ"ח באדר ב'
תשע"ט, 2-4.4.2019
במסגרת הכנס יתקיים סיור המאורגן על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
פרטים והרשמה: galileeconference@telhai.ac.il

"בין אדם לאדמתו", נס ציונה*
הכנס השני: חקלאות, מלאכות ותוצרת הארץ בהתיישבות המתחדשת בארץ ישראל
יום שלישי, כ"ו באדר ב' תשע"ט, 2.4.2019
פרטים והרשמה: טל' 08-9404491
* נחלת ראובן, נס ציונה

תולדות הבנייה והארכיטקטורה הקיבוצית כפי שמשתקפת במבני הציבור, בגינון, בשדרות ובשכונות המגורים בקיבוץ גבעת ברנר
סיור
שבת, א' בניסן תשע"ט, 6.4.2019
שעות: 12:00-09:00
בתשלום
פרטים והרשמה: david za@gbrener.org.il
טל' 052-8361204

"שימור מתוך ההריסות", מכללת גליל מערבי, עכו
כנס: על שורשי השימור בעת החדשה ושימור המרקם
יום שני, ג' בניסן תשע"ט, 8.4.2019
פרטים: טל' 04-9911004
בשיתוף: החוג לשימור, מכללת גליל מערבי

מי? מה? קיר!
תיעוד ושימור אמנות קיר בישראל
יום עיון
יום חמישי, ו' בניסן תשע"ט, 11.4.2019
פרטים: טל' 03-5086625
בשיתוף: יד יצחק בן-צבי, ציוני דרך –
אגף מורשת, משרד ירושלים ומורשת
טקס אזכרה שנתי לנופלי קרבות נבי יושע,
מוזאון הרעות, מצודת כ"ח
יום שלישי, י"א בניסן תשע"ט, 16.4.2019
פרטים והרשמה: טל' 04-6432810

ימי הפסח והאביב במרכז מבקרים שרונה-הקריה, תל אביב
פעילות לכל המשפחה
ימים ראשון-רביעי, ט"ז-י"ט בניסן תשע"ט
21-24.4.2019 )חוה"מ פסח(
פרטים והרשמה: טל' 03-6049634
03-6048434

פסטיבל "מפה ומצה"
פעילות באתרי מורשת נבחרים
ימים ראשון-רביעי, ט"ז-י"ט בניסן תשע"ט, 21-24.4.2019 (חוה"מ פסח)

אביב ופריחה בפרדס, אתר הפרדסנות
ע"ש מינקוב, רחובות
פעילות לימי הפסח והאביב
ימים ראשון-שלישי, ט"ז-י"ח בניסן תשע"ט, 21-23.4.2019 (חוה"מ פסח)
פרטים והרשמה: טל׳ 08-9469197

אביב במקוה ישראל, מרכז מבקרים
ימים שני-שלישי, י"ז-י"ח בניסן תשע"ט, 22-23.4.2019 (חוה"מ פסח)
פרטים והרשמה: טל' 03-5030489

"מצא את המצה", מוזיאון ראשון לציון
משחק משפחות
ימים ראשון-חמישי, ט"ז-כ' בניסן תשע"ט, 21-25.4.2019 (חוה"מ פסח)
פרטים: טל' 03-9598862/90

״חפש ת'סליק״, נהריים בגשר, קיבוץ גשר
ימים ראשון-שישי, ט"ז-כ"א בניסן תשע"ט, 21-26.4.2019
פרטים: טל' museum@012.net.il ,04-6752685

מאי 2019

״אומנות השימור״, מבנים לשימור בהרצליה*
פתיחת תערוכת איורים למבנים בהרצליה
אדר' סרג'יו לרמן
יום ראשון, ל' בניסן תשע"ט, 5.5.2019
* בית ראשונים, רח' הנדיב 8, הרצליה
פרטים והרשמה: טל׳ 09-9504270

חוגגים עצמאות במרכז מבקרים שרונה-הקריה, תל אביב
יום חמישי, ד' באייר תשע"ט, 9.5.2019
לפרטים והרשמה: טל' 03-6049634, 03-6048434

ציונות בלי מרכאות, מוזיאון ראשון לציון
פעילות ליום העצמאות
יום חמישי, ד' באייר תשע"ט, 9.5.2019
פרטים: טל' 03-9598862/90

יום העצמאות בנהריים בגשר, קיבוץ גשר
יום חמישי, ד' באייר תשע"ט, 9.5.2019
פרטים: טל' museum@012.net.il ,04-6752685

פעילותו של לוי אשכול בירושלים
ערב לזכרו של פרופ' זאב וילנאי, ירושלים*
יום רביעי, י' באייר תשע"ט, 15.5.2019
* בית לוי אשכול, שדרות בן מיימון 48-44
ירושלים
פרטים והרשמה: טל' 02-6249567

יום הרצל
יום רביעי, י' באייר תשע"ט, 15.5.2019
פרטים: טל' edu@shimur.org.il ,03-5086620

"סטארט אפ המזגגה, חזון תעשייתי מול מציאות בלתי אפשרית", נחשולים
מפגש: הרצאה, סרט וסיור
יום רביעי, י' באייר תעש"ט, 15.5.2019
פרטים: טל' 04-6390950
* מוזאון המזגגה קיבוץ נחשולים

כנס המעברות, יד יצחק בן-צבי, ירושלים
יום חמישי, י"א באייר תשע"ט, 16.5.2019
פרטים והרשמה: טל' 02-5398855
Act.ybz.org.il , יד יצחק בן-צבי

מתנדבים למורשת, כנס מתנדבים
יום שלישי, ט"ז באייר תשע"ט, 21.5.2019
פרטים והרשמה: טל' 03-5086620

צ'יזבטים מסביב לפיקוס, מרכז מבקרים מקוה ישראל
יום רביעי, י"ז באייר תשע"ט, 22.5.2019
(ערב ל"ג בעומר)
פרטים והרשמה: טל' 03-5030489

מאי-יוני 2019

שבוע שימור אתרים
ימים חמישי-שבת, י"ח-כ"ז באייר תשע"ט
23.5-1.6.2019

סיור שימור, מוזיאון ראשון לציון
סיורים במוזאון ובעיר ההיסטורית בדגש על שימור מבנים
ימים חמישי-שבת, י"ח-כ"ז באייר תשע"ט, 23.5-1.6.2019
פרטים: טל' 03-9598862/90

מסע חווייתי בדרך הביטחון, חולון
יום חמישי, י"ח באייר תשע"ט, 23.5.2019 (ל"ג בעומר)
פרטים והרשמה: טל׳ 03-5086605
בשיתוף: מוזאון חוסמסה

סיור שימור הרצלייני
מרכז העיר הרצליה ותערוכה*
״אומנות השימור״, מבנים לשימור בהרצליה
יום שישי, י"ט באייר תשע"ט, 24.5.2019
פרטים והרשמה: טל׳ 09-9504270
* בית ראשונים, רח הנדיב 8, הרצליה

35 שנה למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל (2019-1984)
יום ראשון, כ"א באייר תשע"ט, 26.5.2019
פרטים והרשמה: 03-5086625
www.shimur.org.il

"מסביב למדורה", מוזאון הרעות מצודת כ"ח
סיפור אישי מימי קום המדינה
יום שני, כ"ב באייר תשע"ט, 27.5.2019
פרטים והרשמה: טל' 04-6432810

למידה ומחקר באוצרות מורשת
יום שלישי, כ"ג באייר תשע"ט, 28.5.2019
פרטים והרשמה: טל' 03-5086620

"לגעת בשימור", מרכז מבקרים שרונה-הקריה, תל אביב
יום רביעי, כ"ד באייר תשע"ט, 29.5.2019
פרטים והרשמה: טל' 03-6049634, 03-6048434

מבטים ללוד העתיקה ומתקנים מסורתיים
כנס לוד החמישי
יום חמישי, כ"ה באייר תשע"ט, 30.5.2019
פרטים והרשמה: טל' קרן 08-6611330
www.tagliot.com

״אמץ אתר״, רעננה
יום שישי, כ"ו באייר תשע"ט, 31.5.2019
פרטים והרשמה: sivansela103@gmail.com

יוני-יולי 2019

תרבות ומורשת בגבעת ברנר
סיור באתרי גבעת ברנר
שבת, כ"ז באייר תשע"ט, 1.6.2019
פרטים והרשמה: טל' דוד זקס 052-8361204 חגית פורטנוי 050-7539940

אוספים במוזאונים היסטוריים
שולחן עגול
יום שני, כ"א בסיון תשע"ט, 24.6.2019
פרטים: טל' 03-5086625

בעקבות פועלו של פרופ' אדריכל סעדיה מנדל ז"ל, יפו
סיור
יום חמישי, כ"ד בסיון תשע"ט, 27.6.2019
פרטים והרשמה: טל' 03-5086605

טקס ב"גל הרצל", בית הקברות כנרת
יום שלישי, כ' בתמוז תשע"ט, 27.7.2019
פרטים והרשמה: 04-6709117

אוגוסט 2019

90 שנה לפרעות תרפ"ט, מבט ועוד מבט, בית ילין במוצא
ערב עיון
יום שני, י"א באב תשע"ט, 12.8.2019
שעה: 18:00
פרטים והרשמה: טל' 02-5345443

זוגות אוהבים מאז וכמעט עד היום: בתנ"ך, במיתולוגיה ובמושבות הברון, חדרה*
יום שלישי, י"ב באב תשע"ט, 13.8.2019
פרטים והרשמה: טל' 04-6322330
* מוזאון החאן, רח' הגיבורים 74 , חדרה

״אהבה בעיר הגדולה״ – אירועי ט"ו באב באתרי המורשת בתל אביב
יום חמישי, י"ד באב תשע"ט, 15.8.2019

מחוללות בכרם – ט"ו באב, מרכז מבקרים מקוה ישראל
יום חמישי, י"ד באב תשע"ט, 16.8.2019
פרטים והרשמה: 03-5030489

הצד הציוני של המטבע, 1954-1947
מוזאון הרצלילנבלום, תל אביב
תערוכה
י"ד בתמוז תשע"ח – י"ג בתמוז תשע"ט
פרטים: טל' 1-700-55-8000 , 03-5144660

מפגשי ועדות

ועדות המועצה

ועד מנהל: 16.9.2018 , 9.12.2018 , 13.1.2019 , 17.2.2019 , 30.4.2019 , 2.6.2019
מועצת העמותה: 28.10.2018 , 24.3.2019 , 30.4.2019 , 7.7.2019
ועדת כספים: 16.9.2018 , 9.12.2018 , 13.1.2019 , 17.2.2019 , 30.4.2019 , 2.6.2019
ועדת תכנון: 16.10.2018 , 12.3.2019 , 25.6.2019
ועדת חינוך: 19.12.2018 , 13.3.2019 , 12.6.2019
ועדת סיורי שימור: 2.1.2019 , 8.7.2019
ועדת יחסים בינלאומיים: 14.11.2018 , 13.2.2019 , 15.5.2019 , 17.7.201

ועדות מחוזיות ציבוריות לשימור

ועדת מחוז צפון: 4.9.2018 , 18.12.2018 , 12.3.2019 , 18.6.2019
ועדת מחוז חיפה: 4.9.2018 , 7.1.2019 , 1.4.2019 , 3.6.2019
ועדת מרכז: 7.1.2019 , 8.4.2019 , 3.6.2019
ועדת תל אביב: 10.10.2018 , 9.1.2019 , 10.4.2019 , 10.7.2019
ועדת ירושלים: 18.11.2018 , 9.4.2019
ועדת דרום: 29.8.2018 , 19.11.2018 , 25.2.2019 , 2.4.2019 , 17.6.201

סיורי מורשת

לחברי העמותה, לנאמנים, לפעילים ולציבור הרחב,
גם השנה מוצעים סיורים בדגש שימור ומורשת באתרים ובמקומות היסטוריים ברחבי הארץ. הסיורים מיועדים לחברי העמותה, לנאמניה ולציבור הרחב.

ההרשמה לסיורים: בתשלום מראש, בכרטיס אשראי או בשיק
יעל פלד טל׳: 03-5086624, 052-3412872
בימים ראשון-חמישי' בין השעות 13:30-08:00
עודד גטרוייר, טל׳: 052-3689605 .
כתובת למשלוח שיק:
יעל פלד, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
בית הספר החקלאי מקוה ישראל 5891000 .
ניתן להירשם גם באתר המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
www.shimur.org – סיורי מורשת

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל מארגנת סיורי שימור ומורשת לקבוצות מאורגנות, על פי תיאום.

  1. "ראי רחל ראי", חזית דרום ירושלים 5 במלחמת ששת הימים
    שבת, ד' בחשון תשע"ט, 13.10.2018
    הדרכה: אל"מ (בדימוס) אשר דר (דרייזין), מג"ד גדוד 161 , חט' ירושלים
  2. "בעקבות הידיד" – בעקבות השופט המקראי גדעון ואורד וינגייט – טקטיקה במנהיגות צבאית
    סיור והרצאות בבית ציזלינג בעין חרוד
    יום שני, ו' בחשון תשע"ט, 15.10.2018
    הדרכה: חנוך וייזר, מורה דרך
  3. "קמפוס צפון – פקיעין"*
    ימים חמישי-שישי, ט"ז-י"ז בחשון תשע"ט, 25-26.10.2018
    * מסלול: כיסרא, סמיע, מעלות, פרוד
    הדרכה: איסם עלואן, אסף לשם, מורי דרך
    לינה: בפקיעין
  4. ״השבר ושיברו" – אתרים היסטוריים בצל הטרור החקלאי
    יום שלישי, כ"ח בחשון תשע"ט, 6.11.2018
    הדרכה: שבתאי קו, מורה דרך
  5. טקס האזכרה השנתי לחללי מלחמות העולם הראשונה והשנייה. בית הקברות הצבאי הבריטי ברמלה*
    לאחר הטקס יתקיים סיור בחוות אלנבי
    קיבוץ נצר סירני
    יום ראשון, ג' בכסלו תשע"ט, 11.11.2018
    הדרכה בחוות אלנבי: אדר' גיל גורדון
    ליווי: עודד גטרוייר, מנהל סיורי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
    * יתכן שינוי במועד הטקס והסיור
  6. "דור לדור יביע אומר", בעקבות נוטרי הצפון: חניתה, יחיעם – אתר השיירה ו"מדינת נהריה"*
    שבת, ט' בכסלו תשע"ט, 17.11.2018
    הדרכה: אהרל'ה ברנדט, מורה דרך, וצוות מוזאון חניתה
    * במסגרת יום הנוטרות השנתי
  7. "אבן החן" – ארכיטקטורה ואומנות ארמנית בירושלים וביקור בשוק מחנה יהודה הססגוני
    יום שישי, כ"ב בכסלו תשע"ט, 30.11.2018
    הדרכה: אדר' משה שפירא
  8. "בעקבות התנין האחרון" – תחנות היסטוריות לאורכו של נחל תנינים
    שבת, ל' בכסלו תשע"ט, 8.12.2018
    הדרכה: ד"ר מיכה אסף, מורה דרך
  9. "העלמות הקאזרמות" – סיור מקיף במושבה מזכרת בתיה
    יום שישי, ו' בטבת תשע"ט, 14.12.2018
    הדרכה: צוות מוזאון מזכרת בתיה
  10. "קודקוד שדר כאן 3 ב', רות… המשך…
    קודקוד: אין לנו יותר סוכריות כבדות" – סיפורה של פלוגת ונוס, גדוד 74 , חט' 188
    בקרב הגבורה בדרום רמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, וסיור במבנים היסטוריים בעין זיוון
    שבת, י"ד בטבת תשע"ט, 22.12.2018
    הדרכה: ניר עתיר (סא"ל מיל') וסמל
    מחלקה 3 ב' במלחמה
  11. חדרה "לעומק", סיור בעיר האקליפטוסים ובסביבתה, אתרים היסטוריים בלתי ידועים
    יום שלישי, י"ז בטבת תשע"ט, 25.12.2018
    הדרכה: חיליק מדור-חיים, מורה דרך
  12. "המושבה האמריקאית/טמפלרית והמושבה הקטנה ולהאלה" חידושים ואומנות (יפו)
    יום שישי, כ' בטבת תשע"ט, 28.12.2018
    הדרכה: דליה שוטלנד, מורת דרך
    ליווי: תמר טוכלר, מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
  13. "חלוצים בשפלה", סיפורם של בית הספר החקלאי עיינות – הקיבוץ הנשכח "שבילים", מושב הבולגרים בית חנן ועוד
    יום שישי, ה' בשבט תשע"ט, 11.1.2019
    הדרכה: טל בן נון-גלז, מנהלת מחוז מרכז במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
  14. "קמפוס מזרח", בדרך יריחו/הבקעה
    השתתפות בטקס ״האפיפניה״ של הכנסייה האתיופית באתר הטבילה בקאסר אל יהוד
    ימים חמישי-שישי, י"א-י"ב בשבט תשע"ט
    17-18.1.2019
    הדרכה: מודי שניר, מורה דרך
    לינה: בקיבוץ קליה
  15. "בשביל ישראל עם טיפת שימור", סיור
    בשביל ישראל, על הקטע שבין פוריה לכנרת ובאתרי מורשת באזור
    שבת, כ' בשבט תשע"ט, 26.1.2019
    הדרכה: זהבה חכם-גבאי, מנהלת חצר כנרת ואסף לונדנר, רכז הדרכה בחצר כנרת
  16. "מצנח בודד באפלה", דמותו ופועלו של המנהיג והצנחן אנצו סירני
    מסע בתחנות חייו בין גבעת ברנר, רחובות ונען
    יום שישי, כ"ו שבט תשע"ט, 1.2.2019
    הדרכה: ד"ר זאב זיוון, חוקר
  17. "הפינג'אן והמגל", כפרי בדואים בגליל התחתון: זרזיר, כאבה טבש, בשמת טבעון וחילף
    שבת, ד' באדר א' תשע"ט, 9.2.2019
    הדרכה: אמיר מזאריב, מנהל מחוז מיעוטים במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ואישים מקומיים
  18. "מים, מים ואין מים" – סיפורו של המוביל הארצי: מספיר ועד אשכול
    יום חמישי, ט' באדר א' תשע"ט, 14.2.2019
    הדרכה: צוות מקומי במרכזי המבקרים בכל אתר
  19. "פניני הגלבוע", ביקור במפעל החשמל השאוב, שימור מחצבת השיש בחפציבה, בית חנקין, ניר דוד, גשר קנטרה וקניון הבזלת על נחל חרוד
    יום חמישי, ט"ז באדר א׳ תשע"ט, 21.2.2019
    הדרכה: אסתר שמואלי, מורת דרך, מאיר גלמן
    (בניר דוד), רן חדוותי (במחצבת חפציבה)
  20. "אין לי זמן למות", פרשת חייו הסוערים של איש ההעפלה והרכש יהודה ארזי בתחנות חייו בתל אביב
    יום שישי, כ"ד באדר א' תשע"ט, 1.3.2019
    הדרכה: ריטה קליין, במאית סרטים וחוקרת
  21. "חיפה בלהבות", בעקבות הקרב על חיפה "ביעור חמץ", פסח תש"ח, במסגרת יום מאיר עמית השנתי
    שבת, ב' באדר ב' תשע"ט, 9.3.2019
    הדרכה: יגאל גרייבר, מורה דרך
  22. "אל הנגב", קמפוס בעקבות אתרים בציר באר שבע בארותיים* ויישובי העיבוי 1947
    ימים חמישי-שישי, ז '-ח' באדר ב' תשע"ט, 14-15.3.2019
    הדרכה: ד"ר זאב זיוון, חוקר ארץ ישראל
    * אתרים שבהם לא ביקרנו בקמפוס הקודם
    לינה: במשאבי שדה
  23. "בשביל ישראל עם טיפת שימור", סיור בשביל ישראל על הקטע כעביה-ראס עלי שבנחל ציפורי ובאתרי מורשת באזור
    שבת, ט"ז באדר ב' תשע"ט, 23.3.2019
    הדרכה: אסף לשם, מורה דרך
  24. "אל ראש ההר", הצלחות וכישלונות של התיישבות בהרי ירושלים
    שבת, כ"ג באדר ב' תשע"ט, 30.3.2019
    הדרכה: רמי אהרוני, מורה דרך
  25. "גיבורי ההגה", סיפורה של מִנהְלת השיירות בתש"ח, המארג האנושי והמערך הלוגיסטי של המערכה ״בחזית שרוחבה כרוחב הכביש״ (בני מרשק)
    שבת, א' בניסן תשע"ט, 6.4.2019
    הדרכה: עודד גטרוייר, מנהל סיורי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
  26. "אדר' אלכסנדר ברוולד והאוריינטליזם" – בעקבות סיפור חייו ועבודתו בחיפה וברכס הכרמל
    יום שישי, ז' בניסן תשע"ט, 12.4.2019
    הדרכה: אלי לירן, מורה דרך
  27. "70 שנה לתש"ח בערבות הנגב" – סיור בעקבות "שועלי שמשון, חיות הנגב וחטיבה 8" בעיראק-סואידן
    יום חמישי, כ"ז בניסן תשע"ט, 2.5.2019
    הדרכה: שבתאי קו, מורה דרך
  28. "אם תרצו…" – בעקבות מסע הרצל בא"י בשנת 1898 מיפו לירושלים, והקרנת הסרט "חיי הרצל" במקוה ישראל
    יום חמישי, י"א באייר תשע"ט, 16.5.2019
    הדרכה: רמי אהרוני, מורה דרך
  29. "מורשת בשרון" – סיור בקיבוצים: מעברות, העוגן ומחסן נשק משוקם בכפר הס
    יום שישי, י"ט באייר תשע"ט, 24.5.2019
    הדרכה: טל בן נון-גלז, מנהלת מחוז מרכז במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
  30. "גשרי מחוז גליל" – סיפורם של גשרים היסטוריים בעמק ובגליל התחתון
    שבת, כ"ז באייר תשע"ט, 1.6.2019
    הדרכה: אסף לשם, מורה דרך
  31. "שיבולת בשדה" – השתתפות בטקס חג שבועות באחד הקיבוצים המקיימים טקס
    הבאת ביכורים
    שבת ו/או יום ראשון, ה'-ו' בסיון תשע"ט
    8-9.6.2019
    הדרכה: עודד גטרוייר, מנהל סיורי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ונציגים מהקיבוץ
  32. "ראשונים על גבעות הכורכר" – סיור בהרצליה, ממיזם קהילת ציון ועד לעיר ואם בישראל
    יום חמישי, י' בסיון תשע"ט, 13.6.2019
    הדרכה: תמר לירם, פעילת שימור
  33. "אוצרות בכרמל" – מורשת ושימור באזור חיפה: מרכז מבקרים בית דוידזון בקיבוץ דליה, מרכז מבקרים בכפר חסידים, אנדרטת מקס בינט בקיבוץ יגור, פארק נחל קישון
    יום חמישי, י"ז בסיון תשע"ט, 20.6.2019
    הדרכה: אהרל׳ה ברנדט, מורה דרך
  34. מתקני מים וחקלאות עתיקה באשקלון
    מועד ייקבע
    הדרכה: ד"ר אבי ששון
    ליווי: גד סובול

תחום חינוך ואתרי מורשת: פורומים למנהלי אתרי מורשת

כנרת:
יום ראשון, כ"ו בחשון תשע"ט, 4.11.2018
יום חמישי, ט"ז באדר א' תשע"ט, 21.2.2019 (משותף עם עמקים)
יום חמישי, כ"ח באדר ב' תשע"ט, 4.4.2019
יום חמישי, כ"ד בסיון תשע"ט, 27.6.201

מישור החוף הצפוני:
יום שני, כ' בחשון תשע"ט, 29.10.2018
יום רביעי, י"ח בטבת תשע"ט, 26.12.2018
יום שני, כ"ז באדר א' תשע"ט, 4.3.2019 (משותף עם מרכז)
יום חמישי, כ"ה באייר תשע"ט, 30.5.20

עמקים:
יום חמישי, ז' בכסלו תשע"ט, 15.11.2018
יום חמישי, ט"ז באדר א' תשע"ט, 21.2.2019 (משותף עם כנרת)
יום שני, כ"ה באדר ב' תשע"ט, 1.4.2019
יום שלישי, כ"ב בסיון תשע"ט, 25.6.2019 (משותף עם מושבות יהודה)

מרכז:
יום שלישי, ז' בחשון תשע"ט, 16.10.2018
יום שני, ט"ז בטבת תשע"ט, 24.12.2018
יום שני, כ"ז באדר א' תשע"ט, 4.3.2019 )משותף עם מישור החוף(
יום רביעי, ב' בסיון תשע"ט, 5.6.2019

תל אביב:
יום שני, י"ח בכסלו תשע"ט, 26.11.2018
יום חמישי, ז' באדר ב' תשע"ט, 14.3.2019 (משותף עם דרום)
יום רביעי, כ"ו בניסן תשע"ט, 1.5.2019
יום שני, י"ב בתמוז תשע"ט, 15.7.2019

ירושלים:
יום שני, כ"ז בחשון תשע"ט, 5.11.2018
יום שלישי, כ"א באדר א' תשע"ט, 26.2.2019 (משותף עם מושבות יהודה)
יום שלישי, כ"ה בניסן תשע"ט, 30.4.2019
יום שני, ה' בתמוז תשע"ט, 8.7.2019

מושבות יהודה:
יום חמישי, ב' בחשון תשע"ט, 11.10.2018
יום שלישי, כ"א באדר א' תשע"ט, 26.2.2019 (משותף עם ירושלים)
יום רביעי, י"ב בניסן תשע"ט, 17.4.2019
יום שלישי, כ"ב בסיון תשע"ט, 25.6.2019 (משותף עם עמקים)

דרום:
יום שני, ד' בכסלו תשע"ט, 12.11.2018
יום חמישי, ז' באדר ב' תשע"ט, 14.3.2019 (משותף עם תל אביב)
יום שני, ח' באייר תשע"ט, 13.5.2019
יום שני, כ"ח בסיון תשע"ט, 1.7.2019

תחום חינוך ואתרי מורשת: הכשרות לסגלי הדרכה באתרי מורשת

קורס למנהלי אתרי המורשת
יום חמישי, כ"ג בחשון תשע"ט, 1.11.2018
יום חמישי, ל' בחשון תשע"ט, 8.11.2018
יום חמישי, ז' בכסלו תשע"ט, 15.11.2018
יום חמישי, י"ד בכסלו תשע"ט, 22.11.2018
יום חמישי, כ"א בכסלו תשע"ט, 29.11.2018

קורס רכזי הדרכה
יום רביעי, א' באדר א' תשע"ט, 6.2.2019
יום רביעי, ח' באדר א' תשע"ט, 13.2.2019
יום רביעי, ט"ו באדר א' תשע"ט, 20.2.2019
יום רביעי, כ"ב באדר א' תשע"ט, 27.2.2019

פורום רכזי הדרכה
יום שלישי, י"ב בכסלו תשע"ט, 20.11.2018
יום רביעי, ג' בשבט תשע"ט, 9.1.2019
יום שני, ד' באדר ב' תשע"ט, 11.3.2019
יום ראשון, כ"א באייר תשע"ט, 26.5.201

מעגל הדרכה
יום רביעי, ט"ו בחשון תשע"ט, 24.10.2018
יום שני, ט' בטבת תשע"ט, 17.12.2018
יום שני, י"ג באדר א' תשע"ט, 18.2.2019
יום רביעי, ה' בניסן תשע"ט, 10.4.2019
יום רביעי, ט"ז בסיון תשע"ט, 19.6.201

קורס מדריכים
יום רביעי, ל' בסיון תשע"ט, 3.7.2019
יום רביעי, ז' בתמוז תשע"ט, 10.7.2019
יום רביעי, י"ד בתמוז תשע"ט, 17.7.2019
יום רביעי, כ"א בתמוז תשע"ט, 24.7.2019
יום רביעי, כ"ח בתמוז תשע"ט, 31.7.2019

קורס שיווק
יום ראשון, י' באדר ב' תשע"ט, 17.3.2019
יום ראשון, י"ז באדר ב' תשע"ט, 24.3.20

תחום חינוך ואתרי מורשת: הכשרות למתנדבים באתרי מורשת

מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי

| קורס ארצי
ט"ו באלול-כ"ו באלול תשע"ח, 26.8-6.9.2018
| הכשרה אזורית
ג' תשרי-כה' תשרי תשע"ט, 12.9-4.10.2018
| השתלמויות חד יומיות
יום שני, י"ג בחשון, תשע"ט, 22.10.2018 )יום וינגייט(
יום ראשון, ח' בטבת, תשע"ט 16.12.2018
יום חמישי, ט' באדר, תשע"ט 14.2.2019
יום שני, י' בניסן תשע"ט, 15.4.2019 )טיול אביב(
יום רביעי, י' באייר תשע"ט, 15.5.2019 )יום הרצל(
יום שני, כ"ו בתמוז, תשע"ט 29.7.2019
| יום למפעילי השירות הלאומי
יום רביעי, א' בחשון תשע"ט, 10.10.2018
| פורום רכזי אתרי ליבה
יום ראשון, ג' בכסלו תשע"ט, 11.11.2018
יום ראשון, כ"ח בשבט תשע"ט, 3.2.2019
יום חמישי, י"ז בסיון תשע"ט, 20.6.2019

מתנדבים למורשת
| השתלמויות רכזי מתנדבים אזוריים
יום שלישי, ז' בחשון תשע"ט, 16.10.2018
יום חמישי, ה' בטבת תשע"ט, 13.12.2018
יום שני, י"ג באדר א' תשע"ט, 18.2.2019
יום ראשון, ט' בניסן תשע"ט, 14.4.2019
יום חמישי, כ"ב בתמוז תשע"ט, 25.7.2019

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, שומרת על הזכות לשינויים בתוכנית
• סמוך למועד האירוע, מומלץ לוודא שלא חלו שינויים במועד ובמיקום האירוע
• תוכנית מפורטת לאירוע, תפורסם באתר האינטרנט של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, סמוך למועד האירוע www.shimur.org.il
• יש לוודא פרטים גם בטלפון המופיע ליד כל אירוע, או בטלפון: 03-5086625
• הנכם מוזמנים לעדכן את פרטיכם בדוא"ל: revital@shimur.org

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא