חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

תוכנית שנתית תשפ"ב 2022-2021

להורדת התוכנית השנתית תשפ”ב לחצו כאן

 

עריכה: חומי נובנשטרן
תכנון והכנת סיורים: דרור הלוי
צילומים: מיכאל גינזבורג, איציק שוויקי, חומי נובנשטרן, יעל אטקין, רוני בר-נתן, דרור הלוי, קרן שרעבי ריש, דקלה ליאני, נחמה אייגנר, אביה מרשה, מיכל סלע, אדר’ שירן אוסטרובסקי,
מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, תחום חינוך
עיצוב גרפי ועיבודי תמונות: אורנה יזכירוביץ, LADYMAC CREATIVE
תמונת שער: תל אביב, מלון סינמה(קולנוע אסתר לשעבר)
תמונת שער אחורי: הר כביר, ליד אלון מורה

 

 

לחברותינו ולחברינו נאמני השימור,
“עוד חוזר הניגון…”

כמדי שנה כך גם בשנת תשפ”ב – הבאה עלינו לטובה, מוגשת לכם התוכנית השנתית
לפעילות המועצה לשימור אתרים, במרחבי הזמן. זהו מסע הנוגע בכל שורשינו כאן בארץ,
כשהתוכנית מוליכה אותנו חודש בחודשו אחר עושרו הנוגע ללב של השימור והמגולם בו.
כך נחווה סיורי שימור; נבקר באתרי המורשת, נקודות אור במפת הארץ ומורשתה; נשתתף
בימי עיון ומחקר; וניפגש באירועים ובכינוסים. בתוך המסע הזה נעמיק לרבדים השופכים
אור על תולדותינו ועל סיפורנו המיוחד בארץ ישראל, הכולל את המשכם של החלוצות
והחלוצים שחלמו ועשו כאן יש מאין שהותירו לנו להמשך הדרך.
התוכנית השנתית היא תוצר של מאמץ מיוחד שעשו הפעילים שלנו, מנהלי האתרים,
מנהלי המחוזות, מטה המועצה, תחום חינוך ותחומי השימור והתכנון.
תודתנו נתונה לכם ברוחב לב.
הערכה ותודה לחומי נובנשטרן, סמנכ”לית במועצה לשימור אתרים על המאמצים וההתמדה
בהפקת תוכנית זו מדי שנה, לרויטל חפץ ושולה ישורון על איסוף החומרים במסירות.
תודות למשרד התרבות והספורט, לציוני דרך – אגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת,
לחברי העמותה שלנו, לפעילים, ולחברי הוועד המנהל ומוסדות העמותה.

שלכם,
עמרי שלמון
מנכ”ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

 

 

קורס נאמני שימור, באקדמית גליל מערבי עכו*

בימי שלישי, החל מהתאריך, כ’ בחשוון תשפ”ב, 26.10.2021
אחת לשבועיים, במתכונת יום לימודים מלא.
הקורס בן 14 מפגשים ומוקדש ללימודים עיוניים וסיורים בנושא שימור מורשת
פרטים והרשמה: טל’ 03-5086639 נחמה, nechama@shimur.org.il
*בשיתוף: האקדמית גליל מערבי, עכו

 

ימי עיון וכנסים
ספטמבר 2021

חלוצים ודבש | חצר ראשונים, קיבוץ עין שמר
סיור חווייתי לספארי דבורים והיכרות עם עולם הדבורה
יום רביעי, ב’ בתשרי תשפ”ב, 8.9.2021
פרטים: טל’ 04-6374320 , www.courtyard.co.il

בין הוליווד למכון ויצמן: מאיר וייסגל, ארתור
קרים והתעמולה הציונית* | בית ויצמן, רחובות
הרצאה: ד”ר גיורא גודמן
יום חמישי, ג’ בתשרי תשפ”ב, 9.9.2021
* בזום
weizmann.zoom.us/j/98684374233?pwd=TUs0ZW9mM
VlSVG91bkcrTUlVdVk3QT09
Meeting ID: 986 8437 4233, Password: 129539
פייסבוק: Weizmann House -בית ויצמן

חוגגים יומולדת לדוד בן-גוריון | צריף בן-גוריון שדה בוקר
פעילויות לכל המשפחה
ימים שני-שלישי, י”ד-כ”ב בתשרי תשפ”ב
20-28.9.2021 )חוה”מ סוכות(
שעות: 16:00-08:30
פרטים: טל’ 08-6560469

רכבות מהספרים | אתר רכבת העמק, כפר יהושע
סיורים מודרכים, פעילות יצירה, משחקיית רכבות
ימים רביעי-חמישי, ט”ז-י”ז בתשרי תשפ”ב
22-23.9.2021 (חוה”מ סוכות)
פרטים והרשמה: טל’ 04-9014230

המושבה הקטנה | אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות
ימים רביעי-חמישי, ט”ז-י”ז בתשרי תשפ”ב
22-23.9.2021 (חוה”מ סוכות)
שעות: 12:00-09:00
פרטים והרשמה: טל’ 08-9469197

סוכות במרכז המבקרים | מקוה ישראל
ימים רביעי-חמישי, ט”ז-י”ז בתשרי תשפ”ב
22-23.9.2021 (חוה”מ סוכות)
הרשמה: פייסבוק: מרכז מבקרים מקוה ישראל,
orly@shimur.org.il

חנוכת מגדל תצפית (מגדל המים) | עין ורד
יום חמישי, י”ז בתשרי תשפ”ב, 23.9.2021
שעה: 15:30
פרטים: einvered@bezeqint.net

 

ימי עיון וכנסים
אוקטובר 2021

שרונה פנים רבות לה
אירועים לציון 150 שנים
לשרונה, תל אביב, ימי חמישי
במהלך חודש אוקטובר 2021
פרטים: 03-6049634
בשיתוף: מנהלת עיר עולם לתיירות

 

על עיר ומורשת | אוניברסיטת תל אביב
הכינוס הארצי ה 5- לשימור מורשת התרבות
יום חמישי, א’ בחשוון תשפ”ב, 7.10.2021
פרטים: אתר האינטרנט של הכינוס:
https://04heritilconf.wixsite.com/heritil2020

“רבותי ההיסטוריה חוזרת”, 80 שנה לפלמ”ח | מערת הפלמ”ח, משמר העמק
יום חמישי, א’ בחשוון תשפ”ב, 7.10.2021
שעה: 18:00
פרטים: טל’ 04-9898946
www.palmach-mh.co.il
בשיתוף: עמותת דור שני לפלמ”ח, קיבוץ משמר העמק

געגועים לאלביון: הנוסטלגיה למנדט בתרבות הישראלית | בית ויצמן, רחובות*
הרצאה: פרופ’ איתן בר יוסף
יום חמישי, א’ בחשוון תשפ”ב, 7.10.2021
*בזום:
https://weizmann.zoom.us/j/98684374233?pwd=TU
s0ZW9mMVlSVG91bkcrTUlVdVk3QT09
Meeting ID: 986 8437 4233
Password: 129539
פייסבוק: Weizmann House -בית ויצמן

תל צור ושוני
סיור, סיפורי בנימינה
יום שישי, ב’ בחשוון תשפ”ב, 8.10.2021
שעה: 09:30
הדרכה: עמנואל קאופשטיין, רוחל’ה ברקאי
בתשלום
פרטים והרשמה: טל’ 050-5736286 , מתוקה מחנאי
בשיתוף: העמותה לשימור עבר בנימינה

בין קודש לחול, מהון לשלטון: אתר כלכלי ופולחני מימי הבית הראשון בתל מוצא | בית ילין, מוצא
הרצאה: גב’ שועה קיסילביץ, מנהלת פרויקט חפירות
תל מוצא, אוניברסיטת תל אביב ורשות העתיקות
יום ראשון, ד’ בחשוון תשפ”ב, 10.10.2021
שעה: 16:00
בתשלום
הרשמה מראש: טל’ 02-5345443

נמל יפו, שער העלייה לארץ ישראל
לציון יום העלייה
יום שלישי, ו’ בחשוון תשפ”ב, 12.10.2021
פרטים: tlvintshimur@gmail.com

מי יפתור את סוד קיומה של ירוחם?*
ירוחם, עבר – הווה – עתיד
כנס
יום שלישי, ו’ בחשוון תשפ”ב, 12.10.2021
פרטים: darom@shimur.org.il ,08-6192752
* בית עתיד במדבר, ירוחם

תבנית.נוף.מורשת | בגני הבאהים (סמוך לצומת שמרת)
סיור
יום רביעי, ז’ בחשוון תשפ”ב, 13.10.2021
שעה: 10:00
הדרכה: קמראן יזדני
בתשלום
פרטים והרשמה: טל’ 04-9015323 שירה
shira@wgalil.ac.il
בשיתוף: מכללת גליל מערבי

“סודות שבעמק” | אתר רכבת העמק, כפר יהושע
השקת ספרו של יהודה לבנוני: ”סודות שבעמק –
מסיפורי רכבת העמק”
יום חמישי, ח’ בחשוון תשפ”ב, 14.10.2021
פרטים והרשמה: טל’ 04-9014230

ימי עיון וכנסים
אוקטובר-נובמבר 2021

בית הקברות הראשון בארץ ישראל | פתח תקוה
סיור
יום שישי, ט’ בחשוון תשפ”ב, 15.10.2021
שעה: 09:00
הדרכה: זלמן חיימוב
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349
meravm@ptikva.org.il

סיור באתרי המורשת בקיבוץ גבעת ברנר
שבת, י’ בחשוון תשפ”ב, 16.10.2021
פרטים: טל’ 052-8361204 , דוד זקס

“פלמ”ח, ים המלח ומדבר יהודה” | אתר חברת האשלג הארץ-ישראלית, ע”ש משה נובומייסקי (סדום)
יום עיון לציון 80 שנה לייסוד הפלמ”ח
יום חמישי, כ”ב בחשוון תשפ”ב, 28.10.2021
פרטים:
בשיתוף: המועצה האזורית תמר, עמותת דור הפלמ”ח
חברת האשלג הארץ-ישראלית, AICL

כשהרצל פגש את הקיסר וילהלם השני | מקוה ישראל
לציון 123 שנה למפגש בנימין זאב הרצל עם הקיסר
הגרמני, וילהלם השני
יום חמישי, כ”ב בחשוון תשפ”ב, 28.10.2021
פרטים והרשמה: פייסבוק: מרכז מבקרים מקוה ישראל, orly@shimur.org.il

צימוקים ושקדים, מוזיאון חצר היישוב הישן | ירושלים
סיור בעקבות דוברי היידיש ברובע היהודי בירושלים
יום שישי, כ”ג בחשוון תשפ”ב, 29.10.2021
שעה: 10:00
הדרכה: ד”ר יעד בירן
בתשלום
פרטים והרשמה: טל’ 02-6276319 , 052-4002478
בשיתוף: הרשות הלאומית לתרבות היידיש

“אבו בדרי נגד אבו יעקב”, סיפורה של מעברת עמישב | פתח תקוה
סיור
יום שישי, א’ בכסלו תשפ”ב, 5.11.2021
שעה: 10:00
הדרכה: ד”ר שלמה צדוק
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349
meravm@ptikva.org.il

היבטים מוזיאליים
יום חמישי, י”ד בכסלו, תשפ”ב, 18.11.2021
פרטים והרשמה: טל’ 03-5086620

כפר סירקין – המוצב המזרחי של המושבה | פתח תקוה
סיור
יום שישי, כ”ב בכסלו תשפ”ב, 26.11.2021
שעה: 09:00
הדרכה: ד”ר חיים מייטליס
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349 ,
meravm@ptikva.org.il

סיור עששיות | משטרת נהלל ההיסטורית והדלקת נרות חנוכה
יום שני, כ”ה בכסלו תשפ”ב, 29.11.2021
פרטים והרשמה: טל’ 04-6415073

לציון כ”ט בנובמבר | אוניברסיטת חיפה
יום שני, כ”ה בכסלו תשפ”ב, 29.11.2021
פרטים: טל’ edu@shimur.org.il ,03-5086620

 

שבוע המורשת
פעילות באתרי המורשת
ימים שני-חמישי,
כ״ה-כ״ח בכסלו תשפ״ב
29.11-2.12.2021
פרטים: 03-5086620
בשיתוף: ציוני דרך-אגף מורשת, משרד
ירושלים ומורשת, רשות העתיקות,
רשות הטבע והגנים

 

ימי עיון וכנסים
דצמבר 2021

סיור עששיות והדלקת נרות חנוכה | אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות
יום רביעי, כ”ז בכסלו תשפ”ב, 1.12.2021
פרטים והרשמה: טל’ 08-9469197

דרך היסמין
סיור, סיפורי בנימינה
יום שישי, כ”ט בכסלו תשפ”ב, 3.12.2021
שעה: 09:30
הדרכה: גיל חנניה
בתשלום
פרטים והרשמה: טל’ 050-5736286 , מתוקה מחנאי
בשיתוף: העמותה לשימור עבר בנימינה

כמעט שמונים לכפר אברהם | פתח תקוה
סיור
יום שישי, כ”ט בכסלו תשפ”ב, 3.12.2021
שעה: 09:00
הדרכה: מלכה אמיתי
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349
meravm@ptikva.org.il

“אתרי מורשת בסיכון”, תערוכה וכנס
השימור הבינלאומי ה 6- | הבימה תל אביב*
יום חמישי, ה’ בטבת תשפ”ב, 9.12.2021
פרטים:
* גם בפלטפורמה וירטואלית

 

מושבות עבר הירדן | חצר כנרת
יום עיון
יום שישי, ו’ בטבת תשפ”ב, 10.12.2021
פרטים: טל’ 04-6709117
tlvintshimur@gmail.com ,conshimur@gmail.com

80 שנה לפלמ”ח | קיבוץ יגור
סיור בסליק המרכזי של ה“הגנה“ ושירה בציבור
יום ראשון, ח’ בטבת תשפ”ב, 12.12.2021
פרטים: טל’ 054-6833075

הרכבת בראי תחנותיה | אתר רכבת העמק, כפר יהושע
יום עיון
יום רביעי, י״ח בטבת תשפ”ב, 22.12.2021
פרטים והרשמה: טל’ 04-9014230
* בשיתוף: פורום מורשת הרכבת

סגנונות בנייה בראשית המושבה | פתח תקוה
יום שישי, כ’ בטבת תשפ”ב, 24.12.2021
שעה: 09:00
הדרכה: קרול ווקלסר
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349
meravm@ptikva.org.il

 

ימי עיון וכנסים
ינואר – פברואר 2022

יום השנה לפטירתו של יהודה דקל
יום שישי, ה’ בשבט תשפ”ב, 7.1.2022
פרטים: טל’ 03-5086625

בעקבות העצים | פתח תקוה
סיור
יום שישי, י”ב בשבט תשפ”ב, 14.1.2022
שעה: 09:00
הדרכה: ד”ר חיים מייטליס
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668
meravm@ptikva.org.il ,03-9052349

כך הולכים השותלים | קיבוץ עין שמר
סיור ופעילות לט”ו בשבט
שבת, י”ג בשבט תשפ”ב, 15.1.2022
בתשלום
פרטים: טל’ www.courtyard.co.il ,04-6374320

פסטיבל “בין מנדרינה לקלמנטינה” | אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות
פעילות לט”ו בשבט
שבת, כ’ בשבט תשפ”ב, 22.1.2022
פרטים: טל’ 08-9469197
הכנס ה 10- של מרכז בארות בנגב | קיבוץ עלומים
יום שני, כ”ב בשבט, 24.1.2022
פרטים והרשמה: טל’ 08-993730

הכנס הארצי השנתי למנהלי אתרי מורשת
ימים רביעי-חמישי, כ”ד-כ”ה בשבט תשפ”ב,
26-27.1.2022
פרטים: טל’ edu@shimur.org.il ,03-5086620

מורשת תרבות מוחשית בעידן של תמורות ומחלוקות
ערב עיון “אתרים המגזין״
יום רביעי, א’ באדר א’ תשפ”ב, 2.2.2022
פרטים והרשמה: טל’ 03-5086649
ronnih@shimur.org.il

יום השנה לפטירתו של שלמה הלל
יום שלישי, ז’ באדר א’ תשפ”ב, 8.2.2022
פרטים: טל’ 03-5086625

על מעפילים, חופים ואידיאולוגיות, מנתניה עד עמק חפר
כנס נתניה
יום ראשון, י”ב באדר א’ תשפ”ב, 13.2.2022
פרטים: טל’ 09-8308851
museum.netanya@gmail.com
בשיתוף: מועצה אזורית עמק חפר, מוזיאון נתניה

בעקבות בנייה ואדריכלות בקיבוץ גבעת ברנר
סיור
שבת, י”ח באדר א’ תשפ”ב, 19.2.2022
בתשלום
פרטים: טל’ 052-8361204 , דוד זקס

עין גנים, מושב הפועלים הראשון בארץ ישראל | פתח תקוה
סיור
שבת, י”ח באדר א’ תשפ”ב, 19.2.2022
שעה: 10:00
הדרכה: משה אביטל
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349
meravm@ptikva.org.il

“אולי יש לכם”? בין ארכיונאים, מתעדים וחוקרים | חיפה*
יום עיון*
יום שלישי, כ”א באדר א’, 22.2.2022
פרטים: טל’ 050-3724249 , גילה
*המוזיאון הימי הלאומי, רח’ אלנבי 198 , חיפה
בשיתוף: איגוד הארכיונאים

 

ימי עיון וכנסים
מרץ- אפריל 2022

כנס ההמסרה השנתי
יום רביעי, כ”ט באדר א’ תשפ”ב, 2.3.2022
פרטים: טל’ edu@shimur.org.il ,03-5086620

מלאכות היסטוריות | אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות
כנס
יום שני, ד’ באדר ב’ תשפ”ב, 7.3.2022
פרטים: merkaz@shimur.org.il

הרב קוק בארץ ישראל | ירושלים*
ערב עיון
יום רביעי, ו’ באדר ב’ תשפ”ב, 9.3.2022
פרטים: טל’ 02-6251517 , 052-6253271
* בית הרב קוק, רח’ הרב קוק 9, ירושלים

אסם סיפור ושיר | חצר כנרת
ערב שירה
יום חמישי, ז’ באדר ב’ תשפ”ב, 10.3.2022
פרטים: טל’ 04-6709117

“חג הים” והימאות העברית | חיפה*
יום חמישי, כ”א באדר ב’ תשפ”ב, 24.3.2022
פרטים: טל’ 03-5086620
*המוזיאון הימי הלאומי, רח’ אלנבי 198 , חיפה

מחצבת בנימינה
סיור, מסיפורי בנימינה
יום שישי, כ”ב באדר ב’ תשפ”ב, 25.3.2022
שעה: 09:30
הדרכה: עמנואל קאופשטיין, גבי אברהם
בתשלום
פרטים והרשמה: טל’ 050-5736286 , מתוקה מחנאי
בשיתוף: העמותה לשימור עבר בנימינה

הקיבוץ שעל ראש הגבעה, קיבוץ גבעת השלושה הישן | פתח תקוה*
סיור
יום שישי, כ”ב באדר ב’ תשפ”ב, 25.3.2022
שעה: 10:00
הדרכה: יעל שוהם
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349 ,
meravm@ptikva.org.il
* רח’ ארלוזורוב 33 , פתח תקוה

סיפורה של מחנה יהודה | פתח תקוה
סיור
יום שישי, כ”ט באדר ב’ תשפ”ב, 1.4.2022
שעה: 09:30
הדרכה: ד”ר אמנון מעבי
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349 ,
meravm@ptikva.org.il

הרצל על ספת ההיסטוריון | אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות
פרופ’ אריאל פלדשטיין, היסטוריון “משוחח” עם הרצל
יום ראשון, ב’ בניסן תשפ”ב, 3.4.2022
בתשלום
פרטים: טל’ 03-5086625

“לשמר עם הידיים” | מקוה ישראל
יום מלאכות השימור המסורתיות
יום חמישי, ו’ בניסן תשפ”ב, 7.4.2022
פרטים: tlvintshimur@gmail.com

טקס האזכרה השנתי ה 74- לחללי קרבות נבי יושע | מוזיאון הרעות, מצודת כח
סיורים ואזכרה
יום שלישי, י”א בניסן תשפ”ב, 12.4.2022
פרטים: טל’ hareut@shimur.org.il ,04-64328

ימי עיון וכנסים
אפריל – מאי 2022

פסח באתר רכבת העמק | כפר יהושע
סיורים מודרכים, פעילות יצירה ומשחקיית רכבות
ימים ראשון-שלישי, ט”ז-י”ח בניסן תשפ”ב
17-19.4.2022 (חוה”מ פסח)
פרטים והרשמה: טל’ 04-9014230

אביב במרכז המבקרים | מקוה ישראל
ימים שני – רביעי, י”ז-י”ט בניסן תשפ”ב
18-20.4.2022 (חוה”מ פסח)
פרטים והרשמה: פייסבוק: shimur.org.il
מרכז המבקרים מקוה ישראל, orly@shimur.org.il

משחקי מושבה | אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות
הכרות עם המושבה רחובות
יום שני, י”ז בניסן תשפ”ב, 18.4.2022 (חוה”מ פסח)
פרטים: טל’ 08-9469197

מרוץ השבלול השני | אתר רכבת העמק כפר יהושע
להעלאת המודעות לכבדות שמיעה וחרשות
בחברה הישראלית
יום שישי, כ”ח בניסן תשפ”ב, 29.4.2022
הרשמה: shablulrace.co.il
פרטים: טל’ 04-9014230

שכונת הדר המושבות | פתח תקוה
סיור
יום שישי, כ”ח בניסן תשפ”ב, 29.4.2022
שעה: 09:00
הדרכה: זלמן חיימוב
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349 ,
meravm@ptikva.org.il

 

עם הזקן על הדשא | צריף בן-גוריון, שדה בוקר חגיגת עצמאות, הרצאה וסיור לילי
יום רביעי, ג’ באייר תשפ”ב, 4.5.2022
שעה: 21:00
פרטים: טל’ 08-6560469

יום הרצל
יום רביעי, י’ באייר תשפ”ב, 11.5.2022
פרטים: טל’ 03-5086620

פתיחת שבוע שימור אתרים
יום חמישי, י”א באייר תשפ”ב, 12.5.2022
פרטים: טל’ 03-5086625

סיורים בעיר הרצליה
ימים חמישי-שישי, י”א-י”ב באייר תשפ”ב
12-13.5.2022
פרטים: tlvintshimur@gmail.com
בשיתוף: עיריית הרצליה

סיפורה של החווה החקלאית והמאבק לשימורה | פתח תקוה
סיור
יום שישי, י”ב באייר תשפ”ב, 13.5.2022
שעה: 10:00
הדרכה: יהונתן טל
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668
meravm@ptikva.org.il ,03-9052349

סיור באתרי המורשת | קיבוץ גבעת ברנר
שבת, י”ג באייר תשפ”ב, 14.5.2022
פרטים והרשמה: טל’ 052-8361204 , דוד זקס

היסטוריה ושימור במושבה פתח תקוה
סיור
שבת, י”ג באייר תשפ”ב, 14.5.2022
שעה: 10:00
הדרכה: מוניקה כהן
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668
meravm@ptikva.org.il ,03-9052349

 

מפה ומצה
ימים ראשון-חמישי,
ט״ז-כ’ בניסן תשפ״ב
17-21.4.2022
פרטים: 03-5086620

 

שבוע שימור אתרים
ימי חמישי-שבת,
י״א-כ׳ באייר תשפ״ב
12-21.5.2022
פרטים: 03-508662

 

ימי עיון וכנסים
מאי 2022

באר שבע, מתחם הקטר
פתיחת שבוע שימור אתרים
יום ראשון, י”ד באייר תשפ”ב, 15.5.2022
פרטים: טל’ 08-6192752
darom@shimur.org.il

הכפר קאלוניה בתקופת המנדט הבריטי, מבט היסטורי וארכיאולוגי | בית ילין, מוצא
ערב עיון
יום ראשון, י”ד באייר תשפ”ב, 15.5.2022
שעה: 16:00
בתשלום
הרשמה: טל’ 02-5345443

“בין יישוב למדינה” | משטרת נהלל ההיסטורית
ערב עיון
יום שני, ט”ו באייר תשפ”ב, 16.5.2022
פרטים: טל’ 04-6415073

80 שנה לפלמ”ח | קיבוץ יגור
ביקור בסליק של ה“הגנה”, ושירה בציבור
יום שני, ט”ו באייר תשפ”ב, 16.5.2022
פרטים: טל’ 054-6833075

100 שנים לגבעתיים
סיורים ברחבי העיר
יום שלישי, ט”ז באייר תשפ”ב, 17.5.2022
פרטים: tlvintshimur@gmail.com

בתים פתוחים בפתח תקוה
סיור בבתים שעברו שימור במרכז ההיסטורי של פתח תקוה
יום שלישי, ט”ז באייר תשפ”ב, 17.5.2022
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349
meravm@ptikva.org.il

אוצרות ומורשת
כנס
יום שלישי, ט”ז באייר תשפ”ב, 17.5.2022
פרטים: טל’ 03-5086620
edu@shimur.org.il

 

המעברות של באר שבע
יום עיון
יום רביעי, י”ז באייר תשפ”ב, 18.5.2022
פרטים: טל’ darom@shimur.org.il ,08-6192752

שימור מיכון חקלאי היסטורי | קיבוץ עין שמר
לזכר פועלו של רן חדוותי ז”ל
יום חמישי, י”ח באייר תשפ”ב, 19.5.2022
(ל”ג בעומר)
פרטים: טל’ 04-6375327
www.courtyard.co.il

שכונת אבן ישראל | ירושלים*
ערב לזכרו של פרופ’ זאב וילנאי
יום חמישי, י”ח באייר תשפ”ב
19.5.2022 (ל”ג בעומר)
פרטים: טל’ 02-6249567
*המרכז העולמי ליהודי צפון אפריקה,
רח’ המערבים 13 , ירושלים

“זה קורה” – ערב שירים וסיפורים ממיטב להיטי
אריק לביא | אתר רכבת העמק כפר יהושע
יום שישי, י”ט באייר תשפ”ב, 20.5.2022
פרטים: טל’ 04-9014230
בשיתוף: מועצה אזורית עמק יזרעאל

“מושבה בודדה” | חצר כנרת
בוקר תרבות: סרט ודיון בנושא מנחמיה
יום שישי, י”ט באייר תשפ”ב, 20.5.2022
פרטים: טל’ 04-6709117

מאחורי הקלעים של שימור צריף בן-גוריון, שדה בוקר
ימים ראשון-חמישי, י”ד-י”ט באייר תשפ”ב, 15-20.5.2022
שעה: 12:00
פרטים: טל’ 08-6560469

כנס הוקרה ארצי למתנדבים למורשת
יום שלישי, כ”ג באייר תשפ”ב, 24.5.2022
פרטים: טל’ 03-5086620
edu@shimur.org.il

כנס לוד השמיני
יום חמישי, כ”ה באייר תשפ”ב, 26.5.2022
פרטים והרשמה: טל’ 08-6611330
 tagliot@tagliot.com

 

ימי עיון וכנסים
יוני – יולי – אוגוסט 2022

חגיגת ביכורים קיבוצית | קיבוץ עין שמר
יום ראשון, ו’ בסיוון תשפ”ב, 5.6.2022
פרטים: טל’ 04-6375327
www.courtyard.co.il

סיפורי בנימינה
סיור
יום שישי, י”א בסיוון תשפ”ב, 10.6.2021
שעה: 09:30
בתשלום
פרטים והרשמה: טל’ 050-5736286 , מתוקה מחנאי
בשיתוף: העמותה לשימור עבר בנימינה

ארגון ה“הגנה” בפתח תקוה
יום שישי, י”ח בסיוון תשפ”ב, 17.6.2022
שעה: 09:00
הדרכה: ד”ר חיים מייטליס
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 , 03-9052349
meravm@ptikva.org.il

מורשת הבנייה הערבית | טייבה*
יום חמישי, א’ בתמוז תשפ”ב, 30.6.2022
פרטים: טל’ 03-5086625
* מצודת אלעליה אלטווילה, טייבה

אוצר במושבה פתח תקוה
“חפשו את המטמון“
יום שלישי, י”ג בתמוז תשפ”ב, 12.7.2022
בתשלום
פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668 ,
meravm@ptikva.org.il ,03-9052349

טקס “גל הרצל” ואירוע בחצר כנרת
יום שלישי, כ’ בתמוז תשפ”ב, 19.7.2022
פרטים: טל’ 04-6709117

לילה לבן-ט”ו באב | משטרת נהלל ההיסטורית
יום חמישי, י”ד באב תשפ”ב, 11.8.2022
פרטים: 04-6415073

 

סדרות הרצאות
וסיורים מקוונים

מתחברים למורשת

סדרת הרצאות מקוונות בזום
בשעה 17:30

שימור אתרי מורשת בצפון
יום רביעי, כ”ד באלול תשפ”א, 1.9.2021
אורי בן ציוני, מנהל מחוז גליל ועמקים, סאמר אל
הייב, מנהל מחוז מיעוטים, ד”ר אסתי ינקלביץ’,
יו”ר הוועדה הציבורית בצפון

שימור בראייה בינלאומית
יום רביעי, ל’ בתשרי תשפ”ב, 6.10.2021
תמר טוכלר, סמנכ”לית קשרי חוץ, סטטוטוריקה ומחוזות

מורשת התעשייה
יום רביעי, כ”ח בחשוון תשפ”ב, 3.11.2021
יום רביעי, ד’ בטבת תשפ”ב, 8.12.2021
יום רביעי, ג’ בשבט תשפ”ב, 5.1.2022
יום רביעי, א’ באדר א’ תשפ”ב, 2.2.2022

מלאכות היסטוריות
יום רביעי, כ”ט באדר א’ תשפ”ב, 2.3.2022
יום רביעי, ה’ בניסן תשפ”ב, 6.4.2022
יום רביעי, י’ באייר תשפ”ב, 11.5.2022 ,
הרצאה לציון יום הרצל, בשיתוף מרכז הרצל
יום רביעי, ב’ בסיוון תשפ”ב, 1.6.2022
יום רביעי, ז’ בתמוז תשפ”ב, 6.7.2022

 

zoom – מורשת

מבקרים מרחוק באתרי מורשת
בשעה 17:30 ב- ZOOM

רחובות, בית ויצמן
יום שני, י”ב בחשוון תשפ”ב, 18.10.2021
תל מונד, בית הלורד, מרכז התיעוד
יום שני, י”ח בכסלו תשפ”ב, 22.11.2021
חברון, לגעת בנצח
יום שני, ט”ז בטבת תשפ”ב, 20.12.2021
עתלית, מחנה המעפילים
יום שני, ח’ בשבט תשפ”ב, 10.1.2022
עין שמר, חצר ראשונים
יום שני, כ’ באדר א׳ תשפ”ב, 21.2.2022
ירושלים, מוזיאון יהדות איטליה
יום שני, י”ח באדר ב תשפ”ב, 21.3.2022
ניצנים, יד לאישה הלוחמת
יום שני, י’ בניסן תשפ”ב, 11.4.2022
ירושלים, המוזיאון לאמנות האסלאם
יום שני, כ”ב באייר תשפ”ב, 23.5.2022
צאלים, המוזיאון למורשת צאן ברזל
יום שני, כ”א בסיוון תשפ”ב, 20.6.2022
מצודת כ”ח, מוזיאון הרעות
יום שני, י”ט בתמוז תשפ”ב, 18.7.2022
תל אביב, בנק ישראל, מרכז המבקרים
יום שני, כ”ה באב תשפ”ב, 22.8.202

 

ועדות המועצה
2022-2021

ועד מנהל:
,9.1.2022 ,28.11.2021 ,19.9.2021
19.6.2022 ,10.5.2022 ,27.3.2022
חבר הנאמנים:
,10.5.2022 ,14.2.2022 ,18.10.2021
25.7.2022
ועדת כספים:
,9.1.2022 ,28.11.2021 ,19.9.2021
19.6.2022 ,10.5.2022 ,27.3.2022
ועדת תכנון:
,29.3.2022 ,25.1.2022 ,26.11.2021
28.6.2022
ועדת חינוך:
10.7.2022 ,6.2.2022 ,7.11.2021
ועדת סיורי שימור:
30.5.2022 ,17.1.2022
ועדת יחסים בינלאומיים:
,26.4.2022 ,3.1.2022 ,19.10.2021
18.7.2022
ועדת פיתוח:
5.7.2022 ,5.4.2022 ,23.11.2021
ועדות שימור מחוזיות ציבוריות ועדת מחוז דרום:
,13.6.2022 ,4.4.2022 ,7.2.2022 ,3.10.2021
15.8.2022
ועדת מחוז ירושלים:
27.7.2022 ,10.11.2021
ועדת מחוז מרכז:
15.6.2022 ,12.12.2021 ,10.10.2021
ועדת מחוז תל אביב:
12.7.2022 ,25.4.2022 ,11.1.2022 ,4.11.2021
ועדת מחוז חיפה וגליל מערבי ומנשה:
21.6.2022 ,21.3.2022 ,8.12.2021 ,12.9.2021
ועדת מחוז צפון והעמקים:
7.7.2022 ,24.3.2022 ,30.12.2021 ,30.9.2021
ועדת מחוז מיעוטים:
,24.2.2022 ,16.12.2021, 25.10.2021
25.8.2022 ,23.6.2022 ,28.4.2022

 

סיורי מורשת
2022-2021

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, מזמינה את חבריה ואת הציבור הרחב להשתתף
בסיורים באתרים היסטוריים ברחבי הארץ בדגש שימור ומורשת, בהדרכת מיטב המדריכים
וחוקרי ארץ ישראל באתרים היסטוריים ברחבי הארץ.

עתידים לצאת באוטובוסים, תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות, לצד סיורים שיתקיימו בכלי רכב פרטיים*.
תוכנית הסיורים המוצעת כאן עשירה ומגוונת. היא כוללת קמפוסים, סיורים רגליים קצרים במרחב העירוני )בהגעה עצמית(, סיורים
חד־יומיים באוטובוס וברכב פרטי וכן טיולי משפחות בשבתות, ברכבים פרטיים.
מדי חודש נעדכן את המעוניינים במידע מורחב על אודות סיורי החודש הבא, באמצעות ניוזלטר שיישלח אליכם בדוא”ל. תוכלו להתעדכן
בסיורינו הבאים גם בעמוד “סיורי מורשת” באתר האינטרנט של המועצה לשימור אתרים.
אנו מבטיחים לכם סיורים מרתקים ומעניינים בטעם של עוד…
הצטרפו אלינו!
משה גור, יו”ר ועדת סיורי מורשת | דרור הלוי, מנהל מחלקת סיורי מורשת

הרשמה:
אורלי מוצרי, טל’ 03-5086624 , בימים ראשון-חמישי, בין השעות 08:30-13:00
* הודעות: בדוא”ל: tours@shimur.org.il
פרטים באתר המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל www.shimur.org.il – בדף סיורי מורשת
הודעות בדוא”ל (במייל) או דרך אתר האינטרנט, לא מהווים רישום לסיור.
יש להסדיר את הרישום לסיור טלפונית אצל אורלי מוצרי.
לפרטים נוספים: דרור הלוי, טל’ 054-4343427 .(ניתן לשלוח למספר זה גם הודעות ווטסאפ או סמס).
* בסיורים המתקיימים בכלי רכב פרטיים, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל אינה אחראית לרכבים ולתכולתם.

סיורי מורשת
ספטמבר-אוקטובר 2021

סליחות ביפו (הגעה עצמאית)
סיור ערב רגלי בין שערים וחומות, בתי כנסת
ופייטנים
שבת, ה’ בתשרי תשפ”ב, 11.9.2021
הדרכה: דליה שוטלנד, מורת דרך מוסמכת

עכו – אתגר בין חומות (הגעה עצמאית)
דילמות שימור ושיח לצד פורענות בסמטאות
העיר העתיקה
יום חמישי, כ”ד בתשרי תשפ”ב, 30.9.2021
הדרכה: ד”ר שלי אן פלג, משמרת עכו ומורת דרך מוסמכת

טבריה – אלפיים שנות (באוטובוס)
עיר התלמוד, רמב”ם, רבי מאיר בעל הנס,
מבנים לשימור וסיפורי מקום
יום חמישי, א’ בחשוון תשפ”ב, 7.10.2021
הדרכה: ד”ר חגי עמיצור, ראש המכון ללימודי הגליל,
חוקר ומורה דרך

נשים בעיר העתיקה בירושלים (הגעה עצמאית)
סיור בוקר רגלי בין סמטאות, בעקבות נשים שבנו
את העיר
עקרות בית, יזמיות עסקיות, מלכה, רבנית ולוחמת
יום שישי, ט’ בחשוון תשפ”ב, 15.10.2021
הדרכה: רעות אודם, מורת דרך מוסמכת

טיול משפחות: צפון השרון
(ברכבים פרטיים וקטעי הליכה)
תל קקון, שקנאים במצפור ויקר, פסלים של
תומרקין בבורגתא ופרשת “ילדי אוסלו”, בינוב.
שבת, י”ז בחשוון תשפ”ב, 23.10.2021
הדרכה: מודי שניר, מדריך טיולים ותיק

גדר, כביש ומצודה – “בשירות הוד מלכותה”
(באוטובוס)
סיור באתרי המנדט הבריטי בגליל המערבי
שבת, כ”ד בחשוון תשפ”ב, 30.10.2021
הדרכה: ד”ר שי רוזן, חוקר ומורה דרך מוסמך

סיורי מורשת
2021 נובמבר-דצמבר

עין כרם: אתגרי שימור סביבתי
(הגעה עצמאית)
סיור בוקר רגלי מהמעיין לאגן שסביבו – טרסות
עתיקות, גיתות ושומרות, ומפגש עם נאמני שימור
הפועלים להכרה במקום כמורשת עולמית על ידי אונסק”ו
יום שישי, א’ בכסלו תשפ”ב, 5.11.2021
הדרכה: בניה בן נון, אדריכל ופעיל שימור בעין כרם

הטנדר נוסע
(במסגרת יום מאיר עמית, באוטובוס)
אתרי נוטרות בבנימינה, קיבוץ גלעד, ג’וערה,
קריית עמל ומשטרת נהלל
יום חמישי, ז’ בכסלו תשפ”ב, 11.11.2021
הדרכה: עודד גטרוייר, חוקר נוטרות ומורה דרך ותיק

גבעתיים: אין סודות בשכונה
(הגעה עצמאית)
סיור רגלי בשכונת בורוכוב – כיכר נוח, בית
שניידרמן, “משק פועלות”, סליק אלדמע ועוד
שבת, ט”ז בכסלו תשפ”ב, 20.11.2021
הדרכה: אבי משה סגל, חוקר ומורה דרך מוסמך

בדרך אל העיר
(באוטובוס)
תצפית שער הגיא, אתר השיירות, בית ילין,
נווה אילן, משטרת אבו גוש ומלון מכבים
שבת, כ”ג בכסלו תשפ”ב, 27.11.2021
הדרכה: אהרל’ה ברינדט, חוקר ומורה דרך מוסמך

קמפוס גבולות הדרום
(חנוכה, באוטובוס)
עיצוב גבולות הדרום, מהתקופה העות’מנית ועד
הסכמי השלום עם מצרים וירדן
סיור ייחודי בנופי הר הנגב, מעזוז לאילת דרך כביש 10
(כפוף לפתיחת הכביש), כביש 12 ולאורך כביש 90 בערבה.
ימים רביעי-חמישי, כ”ז-כ”ח בכסלו תשפ”ב, 1-2.12.2021
הדרכה: מודי שניר, חוקר ארץ ישראל ומדריך טיולים ותיק
לינה: אנ”א אילת

מגידוביץ, בצלאל וחברים, בתל־אביב
(הגעה עצמאית)
שנות העשרים והשלושים בעיר הלבנה
סיור אדריכלות רגלי ברחובות נחמני, מאז”ה,
רוטשילד ואחד העם
שבת, ז’ בטבת תשפ”ב, 11.12.2021
הדרכה: הילה קרן, אדריכלית שימור ומורת דרך

מעלי גפן לשירת התקווה
(הגעה עצמאית. הסיור רגלי)
מורשת דרוזית ומפגשים בסמטאות הכפר הציורי
דליית אל-כרמל
שבת, כ”א בטבת תשפ”ב, 25.12.2021
הדרכה: אבתיסאם חלבי, תושבת הכפר ומורת דרך מוסמכת

סיורי מורשת
ינואר – פברואר – מרץ 2022

עד הקצה: בעקבות אלכסנדר פן ויונה וולך
(הגעה עצמאית. סיור רגלי)
סיור ספרותי מוזיקלי ברחובות תל אביב, בעקבות
חייהם ושירתם
שבת, ו’ בשבט תשפ”ב, 8.1.2022
הדרכה: ד”ר מימי חסקין, מדריכת מפגשים
וטיולים ספרותיים

הטנדר נוסע
(ברכבים פרטיים)
אתרי נוטרות בשפלה: מקוה ישראל, שכונת
מולדת בחולון, נס ציונה ובית עובד
יום שישי, י”ב בשבט תשפ”ב, 14.1.2022
הדרכה: עודד גטרוייר, חוקר נוטרות ומורה דרך ותיק

טירות ואתרים נסתרים בשרון
(באוטובוס)
גן הברון מנשה, קלמנייה, תל מונד, בית
נבולסי, פרשת “ילדי אוסלו”
יום חמישי, כ”ה בשבט תשפ”ב, 27.1.2022
הדרכה: אהרל’ה ברינדט, חוקר ומורה דרך מוסמך

משולש וקו ירוק שזז
(באוטובוס)
מפגשים באתרים לא מוכרים בכפר קאסם,
ג’לג’וליה וטייבה
יום חמישי, ט’ באדר א’ תשפ”ב, 10.2.2022
הדרכה: יואב אבניאון, מרצה, בלוגר ומורה דרך מוסמך

עולים ומעברות בנגב המערבי: 70 שנה אחרי
(באוטובוס)
סיפורם המיוחד של “חלוצים בעל כורחם”
באשקלון, בשדרות ובנתיבות
יום חמישי, ט”ז באדר א’ תשפ”ב, 17.2.2022
הדרכה: רמי אהרוני, חוקר, מרצה ומורה דרך ותיק

מרוסיה באהבה
(באוטובוס)
מורשת נוצרית בירושלים: מגרש הרוסים, חצר
סרגיי ומנזר גורני )מוסקובייה(, עין כרם
שבת, ט’ באדר ב’ תשפ”ב, 12.3.2022
הדרכה: איילת אורפז, חוקרת נצרות ומורת דרך מוסמכת

מהכבארה לג’סר א זרקא
(באוטובוס)
בעקבות דב קובלנוב: ייבוש ביצות, אמות מים
וחברים בחוף הכרמל
יום חמישי, כ”א באדר ב’ תשפ”ב, 24.3.2022
הדרכה: יואב אבניאון, מרצה ומורה דרך ותיק

לשומרון המערבי
(באוטובוס, בכפוף לאישור ביטחון)
המרפסת בפדואל, סבסטיה, ושימור בקדומים
יום חמישי, כ”ח באדר ב’ תשפ”ב, 31.3.2022
הדרכה: מודי שניר, חוקר ארץ ישראל ומדריך טיולים ותיק

 

סיורי מורשת
אפריל – מאי – יוני 2022

קמפוס צפת
(ברכבים פרטיים וקטעי הליכה)
הרשב”י במירון וקדושה בין סמטאות העיר: אתרים,
מסורות ודילמות שימור הרובע היהודי, בית בוסל, בתי
כנסת, המצודה, קריית אומנים ותש”ח
ימים שני-שלישי, ג’-ד’ בניסן תשפ”ב, 4-5.4.2022
הדרכה: יוסי סטפנקי, מורה דרך ותיק, תושב צפת
וחוקר העיר
לינה: צפת

טיול משפחות: בקעת אלונה ובקעת הנדיב
(ברכבים פרטיים וקטעי הליכה)
באר הרמה בעין צברין, שוני – מורשת אצ”ל ותיאטרון
רומי, בנימינה – מחצבה שהפכה לפנינה
שבת, כ”ב בניסן תשפ”ב, 23.4.2022
הדרכה: מודי שניר, מדריך טיולים ותיק

מפות קדומות בירושלים
(באוטובוס)
העיר בעיני קרטוגרפים במהלך הדורות, וכיצד
השתקפה במפות
כיכר ציון, כיכר ספרא, בית החולים הצרפתי סנט
לואי, שער יפו, מוזיאון קונרד שיק והקארדו
יום שישי, כ”ח בניסן תשפ”ב, 29.4.2022
הדרכה: יואב אבניאון, מרצה ומורה דרך ותיק

צאצאי המלך שלמה בארץ הקודש
(באוטובוס)
סיפורם המיוחד של מי שרואים עצמם צאצאי
שלמה המלך עולי “ביתא ישראל” מאתיופיה
(בקריית גת) ועולי קוצ’ין (בנבטים)
יום חמישי, י”א באייר תשפ”ב, 12.5.2022
הדרכה: רמי אהרוני, חוקר, מרצה ומורה דרך ותיק

“אדמה אדמתי”
(טיול מזמר ברכבים פרטיים)
סיפורה של חבורת הרועים, שהונצחה בשירים
אלמותיים בעקבות אלכסנדר זייד וחברו המשורר
אלכסנדר פן, אלוני אבא, משטרת נהלל, חוות שטוק,
כפר תקווה, שייח’ אבריק
יום שישי, י”ט באייר תשפ”ב, 20.5.2022
הדרכה: מורן גלאון בסיפורים, ועפר גביש בשירים

מסע נפוליאון בארץ ישראל
(באוטובוס)
הפריצה ליפו, הקרב בקקון, מערכה ימית מול הכרמל
ודרמת מצור בעכו
שבת, כ”ז באייר תשפ”ב, 28.5.2022
הדרכה: אלון קליבנוב, יו”ר עמותת נפוליאון בישראל

55 למלחמת ששת הימים בירושלים
(באוטובוס)
מרכז מורשת בגבעת התחמושת, נבי סמואל ותל אל-פול
יום שישי, י”א בסיוון תשפ”ב, 10.6.2022
הדרכה: מעוז כתרי, מנהל מרכז מורשת מלחמת ששת
הימים בגבעת התחמושת

אור זורח
(הגעה עצמאית)
סיור רגלי מפתיע בעקבות זרח ברנט, הרב קוק, נחום
גוטמן ואחרים
הסיפור המופלא והנעלם של שכונת נווה שלום, לצד
מאבקי שימור עכשוויים
יום חמישי, י”ז בסיוון תשפ”ב, 16.6.2022
הדרכה: יפעת אביצדק, מורת דרך ויו”ר הוועד להצלת
בתי כנסת בנוה צדק

 

תחום חינוך ואתרי מורשת

הכשרות לצוותי הדרכה באתרי המורשת

קורס למנהלי אתרי המורשת | בהנחיית ד”ר אורית וולף
יום שני, כ”ח בתשרי תשפ”ב 4.10.2021
יום שני, ה’ בחשוון תשפ”ב 11.10.2021
יום שני, י”ב בחשוון תשפ”ב 18.10.2021
יום שני, י”ט בחשוון תשפ”ב 25.10.2021

מעגל הדרכה | בהנחיית ברקת ענבר כהן
יום שלישי, ה’ בכסלו תשפ”ב 9.11.2021
יום רביעי, י”א בטבת תשפ”ב 15.12.2021
יום רביעי, ח’ באדר א׳ תשפ”ב 9.2.2022
יום שלישי, כ”ו באדר ב’ תשפ”ב 29.3.2022
יום רביעי, ט’ בסיוון תשפ”ב 8.6.2022

פורום רכזי הדרכה
יום שלישי, ו’ בחשוון תשפ”ב 12.10.2021
יום חמישי, כ”א בכסלו תשפ”ב 25.11.2021
יום שלישי, ט’ בשבט תשפ”ב 11.1.2022
יום שלישי, כ”ח באדר א’ תשפ”ב 1.3.2022

קורס למדריכים באתרי המורשת
יום רביעי, ז’ בתמוז תשפ”ב 6.7.2022
יום רביעי, י”ד בתמוז תשפ”ב 13.7.2022
יום רביעי, כ”א בתמוז תשפ”ב 20.7.2022
יום רביעי, כ”ח בתמוז תשפ”ב 27.7.2022
יום רביעי, ו’ באב תשפ”ב 3.8.2022

הכשרה ב 10- צעדים לצוותי אתרי המורשת ב- ZOOM
יום שלישי, ח’ בתשרי תשפ”ב 14.9.2021
יום שלישי, כ”ט בתשרי תשפ”ב 5.10.2021
יום רביעי, כ’ בכסלו תשפ”ב 24.11.2021
יום שלישי , י”ז בטבת תשפ”ב 21.12.2021
יום שני, ח’ בשבט תשפ”ב 10.1.2022
יום שלישי, כ”א באדר א׳ תשפ”ב 2.2022 22
יום שלישי, י”ט באדר ב’ תשפ”ב 22.3.2022
יום שני, כ”ב באייר תשפ”ב 23.5.2022
יום שני, י”ד בסיוון תשפ”ב 13.6.2022
יום שני, י”ב בתמוז תשפ”ב 11.7.2022

פורומים למנהלי אתרי מורשת:

הכנס הארצי השנתי למנהלי אתרי המורשת
ימים רביעי-חמישי, כ”ד-כ״ה בחשוון תשפ”ב 26-27.1.2022
פרטים: טל׳ edu@shimur.org.il ,03-5086620

כנרת ואצבע הגליל
יום רביעי, כ”א בחשוון תשפ”ב 27.10.2021
יום רביעי, י”ח בטבת תשפ”ב 22.12.2021
יום רביעי, ו’ באדר ב’ תשפ”ב 9.3.2022
יום שני, כ”ח בסיוון תשפ”ב 27.6.2022
משותף עם פורום מישור החוף הצפוני

עמקים
יום רביעי, כ”ח בחשוון תשפ”ב 3.11.2021
יום שני, כ”ג בטבת תשפ”ב 27.12.2021
יום שני, י”א באדר ב’ תשפ”ב 14.3.2022
יום רביעי, כ”ג בסיוון תשפ”ב 22.6.2022
משותף עם פורום תל אביב

מישור החוף הצפוני
יום רביעי, י”ד בחשוון תשפ”ב 20.10.2021
יום רביעי, ד’ בטבת תשפ”ב 8.12.2021
יום שני, כ’ באדר א’ תשפ”ב 21.2.2022
יום שני, כ”ח בסיוון תשפ”ב 27.6.2022
משותף עם פורום כנרת ואצבע הגליל

מרכז
יום רביעי, ו’ בכסלו תשפ”ב 10.11.2021
יום ראשון, כ”ט בטבת תשפ”ב 2.1.2022
יום רביעי, כ’ באדר ב’ תשפ”ב 23.3.2022
יום שני, כ”א בסיוון תשפ”ב 20.6.2022
משותף עם פורום מושבות יהודה

תל אביב
יום רביעי, ז’ בחשוון תשפ”ב 13.10.2021
יום שני, ט”ז בטבת תשפ”ב 20.12.2021
יום ראשון, ג’ באדר ב’ תשפ”ב 6.3.2022
יום רביעי, כ”ג בסיוון תשפ”ב 22.6.2022
משותף עם פורום עמקים

ירושלים
יום שני, ד’ בכסלו תשפ”ב 8.11.2021
יום רביעי, כ”ה בטבת תשפ”ב 29.12.2021
יום שני, י”ח באדר ב’ תשפ”ב 21.3.2022
יום רביעי, ל’ בסיוון תשפ”ב 29.6.2022
משותף עם פורום דרום

מושבות יהודה
יום רביעי, ל׳ בתשרי תשפ”ב 6.10.2021
יום חמישי, י”ב בטבת תשפ”ב 16.12.2021
יום ראשון, כ”ו באדר א’ תשפ”ב 27.2.2022
יום שני, כ”א בסיוון תשפ”ב 20.6.2022
משותף עם פורום מרכז

דרום
יום ראשון, י”א בחשוון תשפ”ב 17.10.2021
יום שני, ט’ בטבת תשפ”ב 13.12.2021
יום רביעי, כ”ב באדר א’ תשפ”ב 23.2.2022
יום רביעי, ל’ בסיוון תשפ”ב 29.6.2022
משותף עם פורום ירושלים

 

מתנדבים למורשת
מערך למתנדבים באתרי מורשת ע”ש אורי אורבך

כנס הוקרה ארצי למתנדבים למורשת
יום שלישי, כ”ג באייר תשפ”ב 25.5.2022
פרטים: טל׳ edu@shimur.org.il ,03-5086620

הכשרת רכזי מתנדבים
יום שני, ז’ בתשרי תשפ”ב 13.9.2021
יום ראשון, י”ז בכסלו תשפ”ב 21.11.2021
יום חמישי, כ”ג באדר א’ תשפ”ב 24.2.2022
יום שני, ג’ בניסן תשפ”ב 4.4.2022
יום שלישי, כ”ב בסיון תשפ”ב 21.6.2022

קורס מקצועי למתנדבים
יום חמישי ה’ בטבת תשפ”ב 9.12.2021
יום חמישי, י”ב בטבת תשפ”ב, 16.12.2021
יום חמישי, י”ט בטבת תשפ”ב 23.12.2021
יום חמישי, כ”ו בטבת תשפ”ב 30.12.2021
יום חמישי, ד’ בשבט תשפ”ב 6.1.2022

מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי

קורס ארצי
ימים ראשון-חמישי, י”ד-כ”ה באלול תשפ” ב 22.8-2.9.2021

פורום רכזי אתרי ליבה
יום שלישי, י”ב בכסלו תשפ”ב 16.11.2021
יום שלישי, י”ד באדר א’ תשפ”ב 15.2.2022
יום שלישי, ח’ בסיוון תשפ”ב 7.6.2022

יום למפעילי השירות הלאומי
יום רביעי, ג’ בשבט תשפ”ב 5.1.2022

השתלמויות חד יומיות
יום ראשון, י’ בכסלו תשפ”ב 14.11.2021
יום ראשון , ז’ בשבט תשפ”ב 9.1.2022
יום ראשון, י”ב באדר א’ תשפ”ב 13.2.2022
יום חמישי, ו’ בניסן תשפ”ב (טיול אביב) 7.4.2022
יום רביעי, י’ באייר תשפ”ב (יום הרצל) 11.5.2022
יום חמישי, כ”ט בתמוז תשפ”ב 28.7.2022

ועדת השתלמויות
יום ראשון, י”ח בחשוון תשפ”ב 24.10.2021
יום שני, א’ בשבט תשפ”ב 3.1.2022
יום שני, א’ באייר תשפ”ב 2.5.2022
יום שני, ט’ באלול תשפ”ב 5.9.2022

 

“אוטו פעם”

משחקים ופעילות שימור לכל המשפחה*:
– חצר כנרת, יום רביעי, כ”ז בכסלו תשפ”ב, 1.12.2021
בשעה 12:00 (שבוע מורשת)

– אתר רכבת העמק, כפר יהושע, ימים ראשון-שלישי
ט”ז-י”ח בניסן תשפ”ב, 17-19.4.2022

– אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות, יום רביעי
י”ז באייר תשפ”ב, 18.5.2022 , בשעה 16:00

– בית ילין במוצא, יום שלישי, י”ג בתמוז תשפ”ב
12.7.2022 , בשעה 16:00
* מומלץ לעקוב אחר הפרסומים למועדי פעילות נוספים

 

סיורים למורי דרך,
לחידוש הדרכה
ממשרד התיירות
הרשמה ופרטים: באתר המועצה

לשימור אתרי מורשת בישראל
www.shimur.org.il
במחלקת חינוך:
edu@shimur.org.il

 

סיורי “מאחורי הקלעים” של ההמסרה
מוזיאון “אנו” יום רביעי, כ”ג בתשרי תשפ”ב 29.9.2021
פארק המחזור חירייה יום רביעי, כ”א בחשוון תשפ”ב 27.10.2021
אגמון החולה יום רביעי, כ’ בכסלו תשפ”ב 24.11.2021
חאן שער הגיא יום רביעי, י”ח בטבת תשפ”ב 22.12.2021
עבודת המשמר )מקום ייקבע בהמשך( יום רביעי, ט”ו באדר א׳ תשפ”ב 16.2.2022
פארק אריאל שרון יום רביעי, כ”ו בניסן תשפ”ב 27.4.2022

מפגשי זום המסרה
מוזיאון הרצל: אם תרצו אין זו המסרה יום רביעי, ז’ בחשוון תשפ”ב 13.10.2021
כיצד יוצרים מאתר היסטורי ואוספיו יום רביעי, ו’ בכסלו תשפ”ב 10.11.2021
יצירות חדשות בשיתוף קהל
הקשר בין אורח למארח יום רביעי, ד’ בטבת תשפ”ב 8.12.2021
המסרה במוזיאון ארכיאולוגי יום רביעי, ג’ בשבט תשפ”ב 5.1.2022
Edutainment ככלי המסרה יום רביעי, א’ באדר א’ תשפ”ב 2.2.2022
נגישות במוזיאון הטבע בלונדון יום רביעי, כ’ באדר ב’ תשפ”ב 23.3.2022
יצירת חווית ביקור באתר ארכיאולוגי יום רביעי, ה’ בניסן תשפ”ב 6.4.2022
“יגור זה סיפור” – העברת חוויה בסיפור יום רביעי, כ”ד באייר תשפ”ב 25.5.2022
שילוב תיאטרון באתרי מורשת יום רביעי, ט’ בסיוון תשפ”ב 8.6.2022
מורה הדרך בתחום ההמסרה יום רביעי, כ”ג בסיוון תשפ”ב 22.6.2022

 

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, שומרת על הזכות לשינויים בתוכנית • סמוך למועד האירוע, מומלץ לוודא שלא חלו שינויים במועד ובמיקום האירוע. שינויים יתכנו גם עקב הנחיות רשויות הבריאות • תוכנית
מפורטת לאירוע, תפורסם באתר האינטרנט של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, סמוך למועד האירוע www.shimur.org.il • יש לוודא פרטים גם בטלפון המופיע ליד כל אירוע, או בטלפון: 03-5086625
• הנכם מוזמנים לעדכן את פרטיכם בדוא”ל: revital@shimur.org.il

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, בית הספר החקלאי מקוה ישראל, 5891000
טלפון: 03-5059197 , פקס: 03-5034828 , דוא”ל: shimur@shimur.org.il , אתר המועצה: www.shimur.org.il

© כל הזכויות שמורות למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ממורשת החברה להגנת הטבע

 

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא