חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

תוכנית שנתית תשפ"ג 2023-2022

להורדת התוכנית השנתית תשפ”ג לחצו כאן

 

תוכנית שנתית תשפ”ג 2023-2022

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

עריכה: חומי נובנשטרן

תכנון והכנת סיורים: דרור הלוי

צילומים: מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, מיכאל גינזבורג, שושי טל, איציק שוויקי, חומי נובנשטרן, אסתי ינקלביץ, עזריה אלון, ענת יוניוס, שלמה נהרי, יואב אביניון, דרור הלוי, חן הלוי, אילנה לקשטיין, הנרי צבי כהן, רותי ארבל-פסח, תחום חינוך ואתרי מורשת, חצר ראשונים קיבוץ עין שמר, אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב רחובות, עמותת השחזור ראש פינה

עיצוב גרפי ועיבודי תמונות: אורנה יזכירוביץ, LADYMAC CREATIVE

שער קדמי: ירושלים, מגרש הרוסים, חצר סרגיי

עמוד 2, 3: כפר קמא, מרכז למורשת הצ׳רקסית

 

 

חברות וחברים, נאמנים ונאמנות, שוחרי ושוחרות השימור והמורשת,

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל שמחה להגיש לכם את תוכנית הפעילות לשנת

תשפ”ג. תוכנית זו, כקודמותיה, מציגה בפניכם רצף פעילות לכל עונות השנה, החל מערב

ראש השנה וכלה בסוף חודשי הקיץ.

לעיתים, אנחנו תוהים עד כמה השימור והמורשת נטועים באורחות החיים. סביר להניח

שמייסדי המועצה, אנשי החברה להגנת הטבע ואחרים, לא העלו בדעתם אז, באמצע

שנות השמונים של המאה הקודמת, עד כמה עשיר, מגוון ונוכח יהיה עולם תרבות

השימור והמורשת בחיינו.

הגברת המודעות, המעגלים ההולכים וגדלים המגלים עניין ומעורבות, מייצרים בכל שנה

פעילות עשירה ומרתקת שכל אחד ואחת ימצאו בה עניין ורצון להשתתף.

 כך נמצא בתוכנית השנתית תשפ”ג הרצאות על אמנות ציורי קיר – ביטוי לחלוציות

הארץ־ישראלית. “בתים מספרים” בירושלים ובתל אביב, סדנאות צילום, סיורים

וירטואליים ב”זום”, בבחינת אט פתח להם, ירידים ושווקי איכרים לכלל הציבור באתרי

המורשת. פסטיבלים – באשקלון בין עתיק לישן. סיפורי רכבות, 140 שנה לביל”ויים

ואירועי פורום הרצל ומסע בנימין הרצל במקוה ישראל, פסטיבל הצילום הבין־לאומי,

מפגשי זמר ושירה בחצר כנרת ובאתרי המורשת. בעין שמר בעקבות סבא רן )רן חדוותי

ז”ל(, סיורי שימור. מפגשים בדגש אדריכלות – ברוטליזם )כנס בין־לאומי(, מורשת

התעשייה, פעילות ליום המתנדב הבין־לאומי, “שבוע מורשת” בחנוכה, “מפה ומצה”

בחול המועד פסח, “שבת ישראלית” בכ־ 190 אתרי הביקור, 120 שנה לסג’רה ולחוות

השומר, וכל אלה הם רק טעימה מן התוכנית המלאה.

 

יבואו השואלים ויבקשו לדעת – על רגל אחת – מהו עולם השימור?

ואנו נאמר “ואהבת…”.

 

היקף הפעילות ממחישה את שיתופי הפעולה עם השותפים, שבלעדיהם דבר לא

היה קורה: משרד התרבות והספורט, משרד ירושלים ומורשת, אגף “מורשת”, רשויות

מקומיות, הצוותים באתרים, המחוזות וגרעיני החינוך למורשת, עובדי ועובדות המועצה

לשימור אתרים, עמותת המועצה ומוסדותיה, בנות ובני השירות הלאומי, המתנדבים

ואחרים. כל אלה יוצרים תנועה גדולה וערכית מאין כמותה בנופי התרבות הישראלית.

 זה עשרות שנים, בנאמנות, בידע, ובניסיון –מגובשת התוכנית על ידי חומי נובנשטרן,

סמנכ”לית במועצה. לחומי הערכה ותודה.

 כן נתונה תודתנו לרויטל חפץ, לשולה ישורון, לדרור הלוי, לקרן ריש, לרוני בר־נתן

ולאורנה יזכירוביץ’.

 

שלכם ונשתמע,

עמרי שלמון

מנכ”ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

 

 

ימי עיון | כנסים | סיורים | פעילות תחום חינוך

סדרות הרצאות בזום:

אמנות הקיר בישראל במבט היסטורי ועכשווי*

מי? מה? קיר!

מיומנו של מטפס על קירות, שימור ושחזור ציורי קיר | שי פרקש

יום רביעי,י”א באלול תשפ”ב, , 7.9.2022

“חלון לים התיכון”, טיח וציורי קיר בעולם העתיק | ד”ר שלי-אן פלג

יום רביעי, י”ח  באלול תשפ”ב, , 14.9.2022

“במשכית מכחול”, דברי ימי ישראל על קיר | ד”ר נירית שלו-כליפא

יום רביעי, כ”ה באלול תשפ”ב, 21.9.2022

לאן נעלמו יצירות האמנות בבית הספר בירושלים? | סמדר ברק

יום רביעי, ג’ בתשרי תשפ”ג, 28.9.2022

 

*ההרצאות מתקיימות בזום

שעות: 19:00-18:00

בתשלום (הנחה לנרשמים לסדרת הסיורים)

פרטים והרשמה: טל’ 02-5398855

act.ybz.org.il | rishum@ybz.org.il

קיבוץ מעלה החמישה, בית צילה, ציור הפרסקו של האמן שלדון שונברג

 

מי? מה? קיר!

סיורים ויום כנס*

חיפה, מאמנות ציבורית לאמנות בסלון

שכונת הדר, מרכז האמנויות של מוזיאון חיפה

יום שישי, ג’ בחשוון תשפ”ג, 28.10.2022

הדרכה: ד”ר אורה גזית וטל כהן-בכור

 

ירושלים, עיר קירות רבים

הדואר המרכזי, דואר רמת אשכול, בית ספר אגרון

מפגש ביד יצחק בן-צבי

יום שישי, א’ בכסלו תשפ”ג, 25.11.2022

הדרכה: סיגל מנור-בנגה

 

שפלת יהודה, מעגלי חיים וסיפורי קדושים

אמנות כנסייתית – בית ג’מאל, אמנות ציונית – כפר אוריה

קיבוץ נחשון

יום שישי, כ”ב בכסלו תשפ”ג, 16.12.2022

הדרכה: ד”ר נירית שלו-כליפא

 

העמק הוא קירות וחלומות

כנס שנתי: סיורים, סדנאות, הרצאות

יום חמישי, ד’ בשבט תשפ”ג, 26.1.2023

פרטים והרשמה: טל’ 02-5398855

act.ybz.org.il | rishum@ybz.org.il

 

*יציאה מתל אביב בהסעה מאורגנת

שעות: 14:00-07:00

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 02-5398855

act.ybz.org.il | rishum@ybz.org.il

סדרת ההרצאות והסיורים בשיתוף: יד

יצחק בן-צבי, ציוני דרך אגף מורשת משרד

ירושלים ומורשת, משרד התרבות והספורט,

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל,

איגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע

 

 

חיפה, המוזיאון בעיר – והעיר כמוזיאון | סדרת סיורים עירוניים בהדרכת אדריכלית נעה שק

מבט על פנורמה

ממוזיאון טיקוטין ובית קיש לכרמל הצרפתי

יום שישי, כ’ באלול תשפ”ב, 16.9.2022

 

כרמל בים יבוא, סיפורה של בת-גלים, שכונה לחוף ים

כרמליטיות, טמפלרים, פקידות הברון וקזינו אחד

יום שישי, ג’ בחשוון תשפ”ג, 28.10.2022

לציון 100 שנים לשכונה

 

הכתובת הייתה על הקיר

אמנות קיר בשירות האידאולוגיה והאדריכלות בהדר הכרמל

יום שישי, י”ז בחשוון תשפ”ג, 11.11.2022

 

תרבות בהדר הכרמל

מהטכניון ומלחמת השפות, תרבות בתי הקולנוע

ובתי הקפה, הספר העברי ועד לבית העם

יום שישי, ח’ בכסלו תשפ”ג, 2.12.2022

 

נווה מרגוע בכרמל

נופש ומרגוע בכרמל, מכרמלהיים, הפנסיונים ועד

לבתי המלון

יום שישי, כ”ז בטבת תשפ”ג, 20.1.2023

לציון 60 שנים לפתיחת מלון דן כרמל

 

בתשלום

שעה: 09:30

פרטים והרשמה: טל’ 04-6030800

מוזיאוני חיפה info@hms.org.il

בשיתוף: מוזיאוני חיפה

 

 

סדרות, הרצאות וסיורים

זומורשת:

סדרת סיורים וירטואליים באתרי מורשת, בזום*

תל אביב, בית בן-גוריון

יום שני, כ”ט בתשרי תשפ”ג, 24.10.2022

 

נס ציונה, בית ראשונים

יום שני, כ”ז בחשוון תשפ”ג, 21.11.2022

 

זיכרון יעקב, מוזיאון העלייה הראשונה

יום שני, י”ח בכסלו תשפ”ג, 12.12.2022

 

חצר כנרת

יום שני, א’ בשבט תשפ”ג, 23.1.2023

 

ירושלים, מרכז בגין

יום שני, כ”ב בשבט תשפ”ג, 13.2.2023

 

משמר העמק, מערת הפלמ”ח

יום שני, כ”ז באדר תשפ”ג, 20.3.2023

 

מצפה גבולות

יום שני, י”ט בניסן תשפ”ג, 10.4.2023

 

ירושלים, מרכז הרצל

יום שלישי י”א באייר תשפ”ג, 2.5.2023

(לכבוד יום הרצל)

 

יסוד המעלה, אחוזת דוברובין

יום שני, ט”ז בסיוון תשפ”ג, 5.6.2023

 

מוזיאון העיר נתניה

יום שני, י”ד בתמוז תשפ”ג, 3.7.2023

 

*פרטים: טל’ 03-5086620, תחום חינוך ואתרי מורשת

 

פסטיבל הצילום הבינלאומי PHTO IS:RAEL

תערוכה אורחת, “מבטים ובתים”: תצלומים נבחרים מסדנאות צילום

של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

אוצרת: כנרת פלטי

התערוכה תוצג במרכז תל אביב

פתיחת תערוכת הצילום:  יום רביעי, כ”ט בחשוון תשפ”ג, 23.11.2022

התערוכה תהיה פתוחה בכל שעות היממה, במשך 10 ימים

 

מבטים ובתים

סדנת צילום

5 מפגשי צילום באזורים נבחרים

פרטים: טל’ 03-5086625

 

100 שנים להקמת חברת חשמל

פעילות באתרי מורשת ובתחנות הכח ההיסטוריות

פרטים יפורסמו

 

ימי עיון וכנסים

09-10.2022

 

חנוכת שימור מבנה המשטרה הבריטית, קיבוץ יגור

יום חמישי, י”ב באלול תשפ”ג, 8.9.2022

שעה: 17:30

פרטים: טל’ 054-6833075 ענת

 

יריד “מתוצרת העמק”, אתר רכבת העמק כפר יהושע

יום חמישי, י”ט באלול תשפ”ב, 15.9.2022

פרטים: טל’ 04-9014230, אתר רכבת העמק

בשיתוף: מועצה אזורית עמק יזרעאל

 

החיים ביהוד והמעבר לפתח תקוה, פתח תקוה*

הרצאה: ד”ר שלומית כץ

יום שישי, כ’ באלול תשפ”ב, 16.9.2022

שעה: 10:00

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

*קרון הזיכרון בפארק יד לבנים, פתח תקוה

 

דבש וחלוצים בחצר ראשונים, קיבוץ עין שמר

פעילות דרך סמלי החג: ספארי דבורים,

מוזיאון הטרקטורים ועוד

יום שלישי, ב’ בתשרי תשפ”ג, 27.9.2022

בתשלום

פרטים: טל’ 04-6374327

rishonim@ein-shemer.com

 

“לך לך למדבר”, קיבוץ רביבים*

סיור מודרך בארכיון גולדה מאיר, סיפור 80 שנות

התיישבות בנגב

ימים שני – רביעי, ט”ו-ט”ז בתשרי תשפ”ג 10-12.10.2022 (חוה”מ סוכות)

פרטים: טל’ 054-2401555 יגאל צחור

tz.yigal@gmail.com

*העמותה למרכז תרבות רביבים, ע”ש גולדה מאיר

 

מפרי הזית לבקבוק השמן, קיבוץ עין שמר

חוויה חקלאית: ממסיק הזיתים בכרם ועד הפקת

שמן בבית הבד

ימים שני-חמישי, ט”ו-י”ח תשפ”ג, 10-13.10.2022 (חוה”מ סוכות)

שעה: 10:00

בתשלום

פרטים: טל’ 04-6374327

rishonim@ein-shemer.com

 

באתרי המורשת לאורך שביל הראשונים כפר סבא

סיור למשפחות

ימים שני-ראשון, ט”ו-כ”א בתשרי תשפ”ג, 10-16.10.2022 (חוה”מ סוכות)

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 09-7640868

museum@ksaba.co.il

 

פסטיבל שימור אתרים ועתיקות, אשקלון

סיורים והדרכות באתרים היסטוריים, סדנאות,

בתים פתוחים, מופעים מוזיקליים ועוד

ימים שלישי-רביעי, ט”ז-י”ז בתשרי תשפ”ג, 11-12.10.2022 (חוה”מ סוכות)

שעות: 18:00-10:00

פרטים: טל’ 08-טל’ 08-6792450 המוקד העירוני

https://he-il.facebook.com/Ashkelon.muni/

 

“חג הרכבת”, אתר רכבת העמק כפר יהושע

סיורים מודרכים, פעילות יצירה

ימים שלישי-חמישי, ט”ז-י”ח בתשרי תשפ”ג, 11-13.10.2022 (חוה”מ סוכות)

פרטים והרשמה: טל’ 04-9014230

אתר רכבת העמק כפר יהושע

 

“ההדרים באים”, אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות

ימים שלישי-חמישי, ט”ז-י”ח בתשרי תשפ”ג, 11-13.10.2022 (חוה”מ סוכות)

שעות: 13:00-10:00

פרטים: טל’ 08-9469197

 

סוכות במרכז מבקרים מקוה ישראל

ימים שלישי-חמישי, ט”ז-י”ח בתשרי תשפ”ג, 11-13.10.2022 (חוה”מ סוכות)

פרטים והרשמה: פייסבוק: מרכז המבקרים מקוה ישראל, , orly@shimur.org.il

 

אמנות בתנועה, גבעת חביבה*

סיור והרצאה: אמנות, אדריכלות, יצירה ושימור

במרחב הציבורי בגבעת חביבה

יום שלישי, ט”ז בתשרי תשפ”ג, 11.10.2022 (חוה”מ סוכות)

שעה: 10:00

הדרכה: יובל דניאלי

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 04-6309248 הלית כץ-ירון

history.info@givathaviva.org.il

*מרכז הכנסים, גבעת חביבה

 

10-11.2022

המרוץ למורשת, חולון

“מירוץ למורשת – חולון” שאמור היה להתקיים בחוה”מ סוכות (12.10.22) לא יתקיים.

בגלל אילוצים שלא מאפשרים להפעיל את הפעילות כמתוכנן.

בהמשך, ייקבע מועד חדש

 

אמנות בתנועה, גבעת חביבה*

סיור והרצאה: אמנות, אדריכלות, יצירה

ושימור במרחב הציבורי בגבעת חביבה

יום חמישי, י”ח בתשרי תשפ”ג, 13.10.2022

(חוה”מ סוכות)

שעה: 10:00

הדרכה: יובל דניאלי

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 04-6309248 הלית כץ-ירון

history.info@givathaviva.org.il

*מרכז הכנסים, גבעת חביבה

 

המרוץ למורשת בעמק יזרעאל, אתר רכבת העמק כפר יהושע

מרוץ משפחתי בין אתרי המורשת בעמק

יזרעאל

ימים שישי-שבת, י”ט-כ’ בתשרי תשפ”ג,

14-15.10.2022

פרטים והרשמה: טל’ 04-9014320

אתר רכבת העמק כפר יהושע

במסגרת פרויקט שבת ישראלית

 

מורשת בבאר שבע

לציון שחרור העיר במלחה”ע הראשונה,

ו”במבצע משה”.

טקסים וסיורים באתרי המורשת שבעיר

ימים: כ”ו בתשרי-כ”ז בחשוון תשפ”ג,

21.10-21.11.2022

פרטים: טל’ 08-6205004, מוזיאון אנז”ק

hadracha1@kivunim7.co.il

מוזיאון הנגב לאמנות טל’ 08-6993535,

education@negev-museum.org.il

פייסבוק מוזיאון הנגב, המרכז להנצחת חיילי

אנז”ק, מנהלת העיר העתיקה, באר אברהם

 

האקתון בתי המייסדים, ירוחם*

כנס לדיון וחשיבה לצוותי בתי המייסדים

ימים ראשון-שני, כ”ח-כ”ט בתשרי תשפ”ג,

23-24.10.2022

פרטים והרשמה: טל’ 052-5445435 אורלי רייכר

orlyyre@bamidbar.org

*בית המייסדים, רח’ נחל צין 2, ירוחם

 

מקזבלנקה להמבורג, מחנה המעפילים עתלית*

יום עיון, לציון יום העלייה

יום רביעי, א’ בחשוון תשפ”ג, 26.10.2022

שעה:10:30

פרטים: טל’ 04-9841980 מחנה המעפילים עתלית

* בשיתוף מורשת אקסודוס

 

שימור בירושלים

יום חמישי, ב’ בחשוון תשפ”ג, 27.10.2022

פרטים והרשמה: טל’ 052-8746405

 

” 5 בתחנה”, אתר רכבת העמק כפר יהושע*

תצוגת רכבי אספנות

יום שישי, ג’ בחשוון תשפ”ג, 28.10.2022

פרטים והרשמה: טל” 04-9014320 אתר רכבת

העמק כפר יהושע

*בשיתוף: מועדון החמש

 

 140 שנה להגעת הביל”ויים לארץ ישראל, תל אביב*

הפנינג קהילתי וסיורים מודרכים בשכונת עופר

יום שישי, ג’ בחשוון תשפ”ג, 28.10.2022

פרטים והרשמה: tlvintshimur@gmail.com

*בשיתוף: מנהלת עיר עולם ותיירות, עיריית

תל אביב-יפו

 

כשהרצל פגש את הקיסר וילהלם השני, מקוה ישראל

לציון 124 שנה למפגש בנימין זאב הרצל עם

הקיסר הגרמני, וילהלם השני

יום ראשון, ה’ בחשוון תשפ”ג, 30.10.2022

פרטים: פייסבוק: מרכז מבקרים

מקוה ישראל, orly@shimur.org.il

 

שירי סתיו עם דני עמית, חצר כנרת

יום חמישי, ט’ בחשוון תשפ”ג, 3.11.2022

פרטים והרשמה: 04-6709117

 

סיור באתרי המורשת בקיבוץ גבעת ברנר

שבת, י”א בחשוון תשפ”ג, 5.11.2022

שעה: 09:30

בתשלום

פרטים והרשמה: 052-8361204 דוד זקס

david_za@gbrener.org.il

 

סיפורה של מושבה, פתח תקוה*

סיור

יום שלישי, י”ד בחשוון תשפ”ג, 8.11.2022

שעה: 17:00

הדרכה: מוניקה כהן

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

*במסגרת פסטיבל שורשים

 

סיורים באתרים היסטוריים בערבה התיכונה*

ימים חמישי-שישי, ט”ז-כ”ד בחשוון תשפ”ג

10-18.11.2022

הדרכה: גדעון רגולסקי

פרטים והרשמה: טל’ 052-8991210

gidon@arava.co.il

*פעילות מחוז דרום, מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

ירושלים, מרכז הרצל, הר הרצל

 

סביב המסילה, אתר רכבת העמק כפר יהושע

סיור בקטע המסילה בין חיפה לכפר יהושע

יום שישי, כ”ד בחשוון תשפ”ג, 18.11.2022

הדרכה: אהרל’ה ברינדט

פרטים והרשמה: טל’ 04-9014320

אתר רכבת העמק כפר יהושע

 

הטרקטורים של סבא רן, קיבוץ עין שמר

פעילות לחובבי הטרקטורים

שבת, כ”ה בחשוון תשפ”ג, 19.11.2022

שעה: 10:00

בתשלום

פרטים: טל’ 04-6374327

rishonim@ein-shemer.com

 

זמן הבלוט: סיור בגן הברון מנשה, כפר סבא

שבת, כ”ה בחשוון תשפ”ג, 19.11.2022

פרטים והרשמה: טל’ 09-7640868

museum@ksaba.co.il

 

מורשת בבאר שבע

לציון שחרור העיר במלחה”ע הראשונה,

ו”במבצע משה”

טקסים וסיורים באתרי המורשת שבעיר

ימים: כ”ו בתשרי–כ”ז בחשוון תשפ”ג

21.10-21.11.2022

פרטים: טל’ 08-6205004 מוזיאון אנז”ק

hadracha1@kivunim7.co.il

טל’ 08-6993535, מוזיאון הנגב לאמנות

education@negev-museum.org.il

פייסבוק מוזיאון הנגב, המרכז להנצחת חיילי

האנז”ק, מנהלת העיר העתיקה, באר אברהם

 

130 שנות רכבת ישראל, אתר רכבת העמק כפר יהושע*

יום עיון

יום שלישי, כ”ח בחשוון תשפ”ג, 22.11.2022

פרטים והרשמה: טל’ 04-9014320 אתר רכבת

העמק כפר יהושע

*יוזמת פורום מורשת הרכבות

 

שימור האדריכלות הברוטליסטית (כנס מס’ 3)

כנס בינלאומי וירטואלי

יום רביעי, כ”ט בחשוון תשפ”ג, 23.11.2022

פרטים והרשמה: inter22shimur@gmail.com

בשיתוף: איקומוס ישראל, מדינת נורדריין

וסטפאליה לכלכלה, מדע ותרבות בישראל

 

מרודגס לכפר אברהם, פתח תקוה

סיור

יום שישי, א’ בכסלו תשפ”ג, 25.11.2022

שעה: 09:00

הדרכה: ד”ר חיים מייטליס, מלכה אמיתי

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

 

יום עיון כ”ט בנובמבר, אוניברסיטת בר אילן

יום שני, ד’ בכסלו תשפ”ג, 28.11.2022

פרטים והרשמה: טל’ 03-5086620

תחום חינוך ואתרי מורשת

 

שימור השידור

סיור במתחם אולפני רשות השידור, קול ישראל,

הקריה, תל אביב

יום חמישי, ז’ בכסלו תשפ”ג 28.11.2022

הדרכה: ניצן חן, מייק ישראל, רן וולף, תמר טוכלר

פרטים והרשמה: inter22shimur@gmail.com

מספר המקומות מוגבל

 

“הבחורות ההן”, חצר כנרת

יום עיון

יום שישי, ח’ בכסלו תשפ”ג, 2.12.2022

פרטים והרשמה: טל’ 046709117

יום המתנדב הבינלאומי

יום שני, י”א בכסלו תשפ”ג, 5.12.2022

פרטים והרשמה: טל’ 03-5086620 תחום חינוך

ואתרי מורשת

 

היערכות למצבי חירום בנכסי מורשת תרבות בישראל*

מרצה אורח: אינג’ לוקה נסי, ראש המרכז למניעת

שריפות וסיכונים תעשייתים, איטליה

יום רביעי, י”ג בכסלו תשפ”ג, 7.12.2022

פרטים והרשמה: inter22shimur@gmail.com

* בשיתוף: פורום פרומדה, משרד התרבות

והספורט, ועדת ההיגוי הבין-משרדית לרעידות

אדמה, שגרירות איטליה בישראל

 

עין גנים: סיפורו של מושב הפועלים הראשון בארץ ישראל, פתח תקוה

סיור

יום שישי, ט”ו בכסלו תשפ”ג 9.12.2022

שעה: 10:00

הדרכה: משה אביטל

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

 

לאור הנרות, בית ילין, מוצא

על שמנים למאור, חומרי בעירה לפתילות וכלים שנאסרו

בשבת והותרו בימי חול… ומה הקשר לחנוכה?

הרצאה: ד”ר אביבית שוויקי -מתניה

יום ראשון, כ”ד בכסלו תשפ”ג, 18.12.2022

שעה: 17:00

בתשלום: בקישור טיקצ’אק באתר המועצה לשימור

אתרי מורשת בישראל

פרטים והרשמה: טל’ 02-5345443

 

שבוע המורשת

פעילות באתרי המורשת

ימים ראשון – שני, כ״ד בכסלו – ב’ בטבת

תשפ״ג 18-26.12.2022

פרטים: טל’ 03-5086620

בשיתוף: ציוני דרך – אגף מורשת, במשרד ירושלים

ומורשת, רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים

 

01.2023-12.2022       

סיור עששיות, והדלקת נר חנוכה, משטרת נהלל ההיסטורית

יום שני, כ”ה בכסלו תשפ”ג, 19.12.2022

פרטים והרשמה: טל’ 04-6415073

 

סיור עששיות במרכז מבקרים, מקוה ישראל

יום שני, כ”ה בכסלו תשפ”ג, 19.12.2022

פרטים והרשמה:

פייסבוק: מרכז מבקרים מקוה ישראל

orly@shimur.org.il

 

לו הייתי רוטשילד, פתח תקוה

סיור אתרים מראשית המושבה לאורך רח’ רוטשילד

יום שישי, ו’ בכסלו תשפ”ג, 30.12.2022

שעה: 09:00

הדרכה: ד”ר חיים מייטליס

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

 

יום השנה לפטירתו של יהודה דקל

השקת ספרו של ד”ר מרדכי נאור: שלמה הלל,

חלוץ, מנהיג, אוהב עמו וארצו

יום ראשון: ט”ו בטבת תשפ”ג, 8.1.2023

פרטים והרשמה: טל’ 03-5086625

 

ההנהגה הערבית ב 1948- : שלושה מנהיגים,

שלוש תפיסות עולם, בית ילין, מוצא

הרצאה: ד”ר ירין עובדיה

יום רביעי, י”ח בטבת תשפ”ג, 11.1.2023

שעה: 17:00שעה: 17:00

בתשלום: בקישור טיקצ’אק, באתר המועצה לשימור

אתרי מורשת בישראל

פרטים והרשמה: טל’ 02-5345443

 

פתח תקוה, תחת חסותו של הברון רוטשילד, פתח תקוה*

הרצאה: ד”ר שלומית כץ

יום שישי, כ’ בטבת תשפ”ג, 13.1.2023

בתשלום

פרטים והרשמה: 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

*קרון הזיכרון, פארק יד לבנים, פתח תקוה

 

כנס מנהלים ארצי

ימים שלישי–רביעי, כ”ד-כ”ה בטבת תשפ”ג

17-18.1.2023

פרטים והרשמה: טל’ 03-5086620 תחום חינוך ואתרי מורשת

 

01-02.2023

המורשת התעשייתית*

כנס ותערוכת השימור הבינלאומיים

יום רביעי, ג’ בשבט תשפ”ג, 25.1.2023

*יתקיים על פלטפורמה וירטואלית גרפית

ייחודית

פרטים והרשמה: inter22shimur@gmail.com

 

מי? מה? קיר!*

העמק הוא קירות וחלומות

כנס שנתי, אמנות קיר בעמק הירדן

יום חמישי, ד’ בשבט תשפ”ג, 26.1.2023

בתשלום

הרשמה: טל’ 02-5398855

*בשיתוף: יד יצחק בן-צבי, אגף מורשת במשרד

ירושלים ומורשת, משרד התרבות והספורט,

האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע

 

ילדים בתנועת הבריחה ובמחנות המעצר,

מחנה המעפילים בעתלית

סיור לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה

יום שישי, ה’ בשבט תשפ”ג, 27.1.2023

שעות: 12:00-10:00

פרטים והרשמה: 04-9841980

ha@shimur.org.il

 

“כך הולכים השותלים…” קיבוץ עין שמר

ט”ו בשבט בחצר ראשונים

שבת, י”ג בשבט תשפ”ג, 4.2.2023

שעה: 10:00

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 04-6374327

rishonim@ein-shemer.com

 

בזכותו של אילן, ט”ו בשבט הוא חג

לאילנות, בית ילין, מוצא

הרצאה: ד”ר אביבית שוויקי-מתניה

יום ראשון, י”ד בשבט תשפ”ג, 5.2.2023

שעה: 17:00

בתשלום: בקישור טיקצ’אק, באתר המועצה

לשימור אתרי מורשת בישראל

פרטים והרשמה: 02-5345443

 

ט”ו בשבט בחצר כרמל, זכרון יעקב

יום שני, ט”ו בשבט תשפ”ג, 6.2.2023

פרטים והרשמה: טל’ 04-6294777 מוזיאון העלייה

הראשונה, museumzy@gmail.com

בשיתוף: מועצה מקומית זכרון יעקב, מתנ”ס,

מוזיאון העלייה הראשונה, עמותת הגדעונים, פעילי בית לנגה

 

02-03.2023

כנס ירוחם השני למעברה*

במסגרת אירועי חג העלייה לקרקע

יום שני, ט”ו בשבט תשפ”ג, 6.2.2023

שעות: 17:00-10:00

פרטים והרשמה: טל’ 052-5445435

orlyyre@bamidbar.org.il

*בית המייסדים, רח’ נחל צין 2, ירוחם

 

פינה ירוקה בליבה של מושבה – פתח תקוה*

סיור לכבוד ט”ו בשבט בחווה החקלאית

יום שישי, י”ט בשבט תשפ”ג, 10.2.2023

שעה: 10:00

הדרכה: יהונתן טל

פרטים והרשמה: 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

* החווה החקלאית, רח’ קפלן 34, פתח תקוה

 

שביל הראשונים, כפר סבא

סיור

יום שישי, י”ט בשבט תשפ”ג, 10.2.2023

פרטים והרשמה: טל׳ 09-7640868

museum@ksaba.co.il

 

פסטיבל בין מנדרינה לקלמנטינה, אתר

הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות

שבת, כ’ בשבט תשפ”ג, 11.2.2023

שעות: 14:00-10:00

פרטים והרשמה: טל’ 08-9469197

 

בנייה ואדריכלות בקיבוץ, גבעת ברנר

סיור

שבת, כ’ בשבט תשפ”ג, 11.2.2023

שעה: 09:30

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 052-8361204 דוד זקס

david_za@gbrener.org.il

 

“טוב שכן קרוב, האומנם?” נתניה*

כנס נתניה

יום רביעי, כ”ד בשבט תשפ”ג, 15.2.2023

פרטים והרשמה: 052-5799048

חוה אפל, museum.netanya@gmail.com

*מוזאון נתניה, רח’ מקדונלד 3, נתניה

 

שיטות וטכנולוגיות בנייה במבנים היסטוריים

יום עיון לציון ספרם של יעקב שפר, מאיר רונן

“שימור הנדסי של מבנים היסטוריים”

יום שלישי, ז’ באדר תשפ”ג, 28.2.2023

פרטים והרשמה: 03-5086625

 

רכבת העמק, סיור מסביב למסילה, אתר

רכבת העמק כפר יהושע

סיור בקטע המסילה בין כפר יהושע לעפולה

יום שישי, י’ באדר תשפ”ג, 3.3.203

הדרכה: אהרל’ה ברינדט

פרטים והרשמה: טל’ 04-9014320

אתר רכבת העמק כפר יהושע

 

03.2023

74 שנים למבצע עובדה – עד דקל הדיו אשקלון*

יום עיון

יום ראשון, י”ב באדר תשפ”ג, 5.3.2023

שעות: 18:30-15:30

פרטים והרשמה: טל’ 050-5474749 אבי נבון

navong@gmail.com

*הספרייה העירונית, שד’ בן-גוריון 15, אשקלון

 

העלייה השנייה מגיעה למושבה, פתח תקוה*

הרצאה: ד”ר שלומית כץ

יום שישי, י”ז באדר תשפ”ג, 10.3.2023

שעה: 10:00

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

*קרון הזיכרון, פארק יד לבנים, פתח תקוה

 

מגדלים למורשת, חולון

יום עיון, אתגרים והזדמנויות בחיבור בין צמחייה

עירונית, קיימות ומורשת

יום שלישי, כ”א באדר תשפ”ג, 14.3.2023

פרטים והרשמה: טל’ 03-5050425

המוזיאון והארכיון לתולדות חולון

 

ההמסרה בישראל

הכנס הארצי השישי

יום רביעי, כ”ב באדר תשפ”ג, 15.3.2023

פרטים והרשמה: טל’ 03-5086620

תחום חינוך ואתרי מורשת

 

“עם הקוקו והסרפן”, חצר כנרת

ערב שירה

יום חמישי, כ”ג באדר תשפ”ג, 16.3.2023

פרטים והרשמה: טל’ 04-6709117

 

“גולדה” – הקרנת סרט, קיבוץ רביבים*

יום חמישי, כ”ג באדר תשפ”ג, 16.3.2023

שעה: 20:00

פרטים והרשמה: טל’ 054-2401555 יגאל צחור

tz.yigal@gmail.com

*אולם גולדה מאיר, קיבוץ רביבים

העמותה למרכז תרבות רביבים ע”ש גולדה מאיר

 

03-04.2023

אריך מנדלסון, ארכיטקטורה של דיאלוג

כנס בינלאומי

ימים שלישי-חמישי, כ”ח באדר-א’ בניסן תשפ”ג,

21-23.3.2023

פרטים והרשמה: inter22shimur@gmail.com

בשיתוף: המרכז לחקר המורשת הבנויה ע”ש אבי

ושרה ארנסון, הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים

בטכניון, איקומוס ישראל, דוקומומו, הוועד הישראלי

לאונסקו

 

כנס מלאכות, אתר הפרדסנות ע”ש מינקוב, רחובות

יום רביעי, כ”ט באדר תשפ”ג, 22.3.2023

פרטים והרשמה: merkaz@shimur.org.il

 

80 שנה לקליטת ילדי טהרן בעיינות, כפר הנוער עיינות-נעמת

יום שישי, ב’ בניסן תשפ”ג, 24.3.2023

שעות: 12:00-10:00

פרטים והרשמה: arch@ayanot.org.il איילת

 

צילומים היסטוריים כצוהר לחקר העבר

כנס יפו

יום רביעי, ז’ בניסן תשפ”ג, 29.3.2023

פרטים והרשמה: tlvintshimur@.gmail.com

בשיתוף: כנס החברה ההיסטורית תל אביב – יפו

האקדמית תל אביב – יפו

 

140 שנים לראש פינה

כנס, סיורים

יום חמישי, ח’ בניסן תשפ”ג, 30.3.2023

פרטים והרשמה: טל’ 054-4494521 מקסים

 

בעקבות סיפורי העליות לארץ ישראל, כפר הנוער עיינות-נעמת

ניווט קהילתי-משפחתי במרחב ההיסטורי של עיינות

ימים ראשון-שני, י”א-י”ב בניסן תשפ”ג, 2-3.4.2023

שעות: 12:00-10:00

בתשלום

פרטים והרשמה: halutzotmanager@gmail.com

 

טקס האזכרה השנתי ה 75- לחללי קרבות נבי יושע, מוזיאון הרעות, מצודת כ”ח

יום ראשון, י”א בניסן תשפ”ג, 2.4.2023

שעה: 12:00

פרטים והרשמה: טל’, ido@shimur.org.il 04-6432810

 

מפה ומצה

ימים שני-שלישי, י”ט-כ’ בניסן תשפ״ג

10-11.4.2023 (חוה”מ פסח)

פרטים: 03-5086620

בשיתוף: משרד התרבות והספורט

 

בשביל הבריחה בכרמל, ובמחנה המעפילים עתלית

סיור אביב

יום ראשון,  י”א בניסן תשפ”ג, 2.4.2023

שעות: 13:00-10:00

פרטים והרשמה: טל’ 04-9841980 ha@shimur.org.il

 

אביב במרכז מבקרים, מקוה ישראל

ימים ראשון-שני, י”ח-י”ט בניסן תשפ”ג, 9-10.4.2023

(חוה”מ פסח)

הרשמה: פייסבוק: מרכז מבקרים מקוה ישראל

דוא”ל: orly@shimur.org.il

 

מטיילים ונהנים ברכבת, אתר רכבת העמק, כפר יהושע

סיורים מודרכים, פעילות יצירה ומשחקיית רכבות

ימים ראשון-שלישי, י”-כ’ בניסן תשפ”ג, 9-11.4.2023

)חוה”מ פסח(

פרטים והרשמה: טל’ 04-9014320 אתר רכבת העמק

כפר יהושע

 

“ניצת ההדרים”, אתר הפרדסנות, ע”ש מינקוב, רחובות

ימים ראשון-שלישי, י”-כ’ בניסן תשפ”ג, 9-11.4.2023

(חוה”מ פסח)

שעות: 13:00-10:00

פרטים והרשמה: טל’ 08-9469197

 

מפה ומצה, משטרת נהלל ההיסטורית

ימים ראשון-שלישי, י”-כ’ בניסן תשפ”ג, 9-11.4.2023

(חוה”מ פסח)

פרטים והרשמה: 04-6415073

 

שימור השידור

סיור במתחם אולפני רשות השידור, קול ישראל,

הקריה, תל אביב

יום חמישי, כ”ב בניסן תשפ”ג, 13.4.2023

הדרכה: ניצן חן, מייק ישראל, רן וולף, תמר טוכלר

פרטים והרשמה: inter22shimur@gmail.com

מספר המקומות מוגבל

 

מטבעות מספרים היסטוריה, מוזיאון

“מורשת צאן ברזל”, קיבוץ צאלים

הנצחה וזיכרון

ימים שני-שלישי, כ”ו-כ”ז בניסן תשפ”ג,

17-18.4.2023

שעה: 11:00

בתשלום

פרטים והרשמה:  טל’ 052-3575324

בועז, boaz@zeelim.co.il

 

“מהמונומנט למכלול, תמורות בתפיסת המורשת

התרבותית הבנויה”

כנס שלמה הלל

יום חמישי, כ”ט בניסן תשפ”ג, 20.4.2023

פרטים והרשמה: טל’ 03/5086625

תל אביב, מתחם “רשות השידור”, באר המים של משפחת ליפמן

 

04-05.2023

102 שנים לקרב תרפ”א (1921), פתח תקוה

סיור בעקבות אתרי קרבות תרפ”א בצפון המושבה

יום שישי, ל’ בניסן תשפ”ג, 21.4.2023

שעה: 09:00

הדרכה: זלמן חיימוב

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

 

מסביב לקולנוע עמל ההיסטורי, כפר סבא

פעילות למשפחות

שבת, א’ באייר תשפ”ג, 22.4.2023

פרטים והרשמה: טל’ 09-7640868

museum@ksaba.co.il

 

זיכרון ועצמאות מוטבעים בפלדה, מוזיאון

“מורשת צאן ברזל”, קיבוץ צאלים

ימים שני-רביעי, ג’-ה’ באייר תשפ”ג, 24-26.4.2023

שעה: 11:00

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 052-3575324 בועז

boaz@zeelim.co.il

 

הקיבוץ שעל ראש הגבעה – יום הולדת 98, פתח תקוה

סיור לקיבוץ גבעת השלושה הישן

יום שישי, ז’ באייר תשפ”ג, 28.4.2023

שעה: 10:00

הדרכה: יעל שוהם

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

 

“במשעולים בין דגניה לכנרת…” חצר כנרת

צעדת השימור

יום שישי, ז’ באייר תשפ”ג, 28.4.2023

פרטים והרשמה: טל’ 04-6709117

 

יום הרצל

יום שני, י’ באייר תשפ”ג, 1.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 03-5086620 תחום חינוך ואתרי מורשת

 

סיפורו של חוזה המדינה בעבודות האומנות של בוריס שץ,

“מוזיאון מורשת צאן ברזל”, קיבוץ צאלים

יום שני, י’ באייר תשפ”ג, 1.5.2023

שעה: 11:00

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 052-3575324 בועז

boaz@zeelim.co.il

 

סיפור, תכנון ושימור – סיורים בעקבות סיפורי

אדריכלים ומתכנני מבנים היסטוריים ברחבי הארץ

פרטים: באתר המועצה לשימור אתרים

www@shimur.org.il בסמוך למועד.

בשיתוף: איקומוס ישראל, דוקוממו, המרכז לחקר

המורשת הבנויה ע”ש אבי ושרה ארנסון, הפקולטה

לארכיטקטורה ותכנון ערים בטכניון

 

סגנונות בנייה בראשית המושבה, פתח תקוה

סיור

יום שישי, י”ד באייר תשפ”ג, 5.5.2023

שעה: 09:00

הדרכה: קרול וקסלר, מהנדס

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

 

ותיקים בירוחם*

סיפורי ותיקים, סיור באתרים היסטוריים בירוחם

שבוע שימור אתרים בירוחם

ימים שישי-שבת, י”ד-כ”בבאייר תשפ”ג, 5-13.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 052-5445435

orlyyre@bamidbar.org.il

* בית המייסדים, רח’ נחל צין 2, ירוחם

 

שבוע שימור אתרים, אשקלון

הרצאות וסדנאות באתרים היסטוריים ברחבי אשקלון

ימים ראשון-חמישי, ט”ז-כ’ באייר תשפ”ג, 7-11.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 08-6792450 המוקד העירוני

https://he-il.facebook.com/askelon.mumi

 

שימור אתרים בחולון

סיורים

יום ראשון, ט”ז באייר תשפ”ג, 7.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 03-5050425 המוזיאון והארכיון

לתולדות חולון

 

סיפורם של בתי חולים בבאר שבע | מבית חולים הדסה ועד

בית חולים ע”ש שמעון פרס | פתיחת שבוע שימור אתרים

יום שני, י”ז באייר תשפ”ג, 8.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 052-2767113

goeldrory@gmail.com

טל’ 054-4606496

מיכל קרצ’מר-מונטל, mmontal@gmail.com

 

לזכרו של פרופ’ וילנאי, חצר סרגיי, מגרש הרוסים, ירושלים

יום שלישי, י”ח באייר תשפ”ג, 9.5.2023 (ל”ג בעומר)

פרטים והרשמה: טל’ 052-8746405 איציק שוויקי

 

שבוע שימור אתרים

ימים שישי-שבת,

י״ד-כ”ב באייר תשפ״ג

5-13.5.2023

 

 

“הציפור הכחולה” (מבצע יהלום), משטרת נהלל ההיסטורית

הקרנת הסרט על סודות הבאת מטוס מיג 21 עיראקי

לארץ

יום רביעי, י”ט באייר תשפ”ג, 10.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 04-6415073

 

בתים פתוחים, פתח תקוה

בתים שעברו שימור במרכז ההיסטורי, הדרכה

תיאטרלית

יום רביעי, י”ט באייר תשפ”ג, 10.5.2023

שעה: 17:00

בית הדפוס ההיסטורי

רח’ חובבי ציון 14-12

שעה: 18:30 : בית אברהם שפירא, רח’ הרצל  20

פרטים והרשמה: טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

 

חוגגים 75 – מסע בזמן למטה הכללי של 1948, רמת גן*

סיור

יום חמישי, כ’ באייר תשפ”ג, 11.5.2023

הדרכה: אדר’ נעה שק

פרטים והרשמה: tlvintshimur@gmail.com

*בשיתוף: בית קריניצי, עיריית רמת גן

 

שרים בתחנה, אתר רכבת העמק, כפר יהושע

ערב שירה

יום חמישי, כ’ באייר תשפ”ג, 11.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 04-9014320

בשיתוף: מועצה אזורית עמק יזרעאל

 

“קום והתהלך בארץ…” חצר כנרת

יום חמישי, כ’ באייר תשפ”ג, 11.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 04-6709117

 

כנס לוד

יום חמישי, כ’ באייר תשפ”ג, 11.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 08-6611330

תגליות, tagliot@tagliot.com

 

90 שנה לכפר הנוער כדורי

יום פתוח, סיורים ברחבי הכפר

יום שישי, כ”א באייר תשפ”ג, 12.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 050-9882100

estiyan@gmail.com

 

היסטוריה ושימור במושבה, פתח תקוה

סיור ברח’ חובבי ציון

יום שישי, כ”א באייר תשפ”ג, 12.5.2023

שעה: 10:00

הדרכה: מוניקה כהן

פרטים והרשמה:  טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

 

סיור מודרך באתרים ההיסטוריים בקיבוץ גבעת ברנר

שבת, כ”ב באייר תשפ”ג, 13.5.2023

שעה: 09:30

הדרכה: דוד זקס

פרטים והרשמה: טל’ 052-8361204 דוד זקס

david_za@gbrener.org.il

 

המרוץ למורשת, משטרת נהלל ההיסטורית

ימים ראשון-שני, כ”ג-כ”ד באייר תשפ”ג,

14-15.5.2023

הרשמה: בקישור טיקצ’אק באתר המועצה לשימור

אתרי מורשת בישראל

פרטים והרשמה: טל’ 04-6415073

 

120 שנה לאילניה

אירוע מרכזי וסיורים

יום שני, כ”ד באייר תשפ”ג, 15.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 050-9882100

estiyan@gmail.com

 

מורשת הבנייה הערבית, טירה

יום חמישי, כ”ז באייר תשפ”ג, 18.5.2023

פרטים והרשמה: m.miutim@shimur.org.il

 

ירושלים בעבודות מתכת, מוזיאון “מורשת צאן

ברזל”, קיבוץ צאלים

מעבודות בוריס שץ ועד המדליות של ימינו

ימים חמישי-שישי, כ”ז-כ”ח באייר תשפ”ג,

18-19.5.2023

שעה: 11:00

בתשלום

פרטים והרשמה: טל’ 052-3575324 בועז

boaz@zeelim.co.il

 

120 שנה לאילניה

סיורים במושבה ובחוות השומר

יום שישי, כ”ח באייר תשפ”ג, 19.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 050-9882100

estiyan@gmail.com

 

05-06-07-08.2023

סיפורה של החווה החקלאית: היסטוריה, שימור

וחינוך, פתח תקוה*

יום שישי, כ”ח באייר תשפ”ג, 19.5.2023

שעה: 10:00

הדרכה: יהונתן טל

פרטים והרשמה:  טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

*החווה החקלאית, רח’ קפלן 43, פתח תקוה

 

כנס הוקרה ארצי למתנדבים

יום שלישי, ג’ בסיוון תשפ”ג, 23.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 03-5086620 תחום חינוך ואתרי מורשת

 

שבועות בקיבוץ עין שמר

שבת, ז’ בסיוון תשפ”ג, 27.5.2023

שעה: 10:00

בתשלום

פרטים: טל׳ rishonim@ein-shemer.com 04-6374327

 

אוטובוס מזמר בעקבות אתרי מורשת, רעננה

יום שלישי, י’ בסיוון תשפ”ג, 30.5.2023

פרטים והרשמה: טל’ 050-8698782 רחל ריינשטיין

 

שכונת כפר גנים, פתח תקוה

סיור בין אתרי ראשית המושבה, כפר גנים

יום שישי, י”ג בסיוון תשפ”ג, 2.6.2023

שעה: 09:30

הדרכה: ד”ר חיים מייטליס

פרטים והרשמה:  טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

 

פתח תקוה בחזית מלחמת העולם הראשונה פתח תקוה*

הרצאה: ד”ר שלומית כץ

יום שישי, כ”ז בסיוון תשפ”ג, 16.6.2023

שעה: 10:00

בתשלום

פרטים והרשמה:  טל’ 03-9113668

meravm@ptikva.org.il

*קרון הזיכרון, פארק יד לבנים פתח תקוה

 

כנס שימור – שחזור

יום חמישי, ג’ בתמוז תשפ”ג, 22.6.2023

פרטים והרשמה: טל’ 03-5086625

 

טקס גל הרצל וערב בחצר כנרת

יום ראשון, כ’ בתמוז תשפ”ג, 9.7.2023

פרטים והרשמה: טל’ 04-6709117

 

סיור עששיות, משטרת נהלל ההיסטורית

יום רביעי, ט”ו באב תשפ”ג, 2.8.2023

פרטים והרשמה: טל’ 04-6415073

 

ועדות המועצה

ועד מנהל:

27.3.2023 ,9.1.2023 ,26.10.2022

12.6.2023 ,29.5.2023

חבר הנאמנים:

29.5.2023 ,27.2.2023 ,28.11.2022

3.7.2023

ועדת ביקורת:

8.5.2023 ,13.2.20223,12.12.2022

ועדת כספים:

12.6.2023 ,27.3.2023 ,26.10.2022

ועדת תכנון:

20.3.2023, 30.1.2023 ,7.11.2022

19.6.2023

ועדת חינוך:

10.7.2023 ,19.2.2023 ,6.11.2022

ועדת פיתוח:

10.1.2023 ,13.12.2022,13.9.2022

9.5.2023

ועדת סיורי שימור:

5.6.2023,6.2.2023

ועדת יחסים בינלאומיים:

20.7.2023 ,4.5.2023 ,9.2.2023, 3.11.2022

 

ועדות שימור מחוזיות ציבוריות

ועדת מחוז דרום:

26.6.2023 ,26.3.2023 ,25.12.2022 ,2.10.2022

ועדת מחוז ירושלים:

10.8.2023 ,23.3.2023

ועדת מחוז מרכז:

17.5.2023 ,22.2.2023 ,15.11.2022

ועדת מחוז תל אביב:

14.6.2023, 15.3.2023, 10.1.2023, 9.11.2022

ועדת מחוז חיפה וגליל מערבי ומנשה:

20.6.2023 ,14.3.2023 ,6.12.2022

ועדת מחוז צפון:

16.5.2023 ,14.2.2023 ,8.11.2022

ועדת מחוז ערבי וצ׳רקסי:

16.7.2023 ,21.5.2023 ,12.3.2023 ,18.12.2022

 

סיורי המועצה 2023-2022

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, מזמינה את חבריה ואת הציבור הרחב להשתתף

בסיורים בדגש שימור ומורשת, בהדרכת מיטב המדריכים וחוקרי ארץ ישראל באתרים

היסטוריים ברחבי הארץ.

שנת הסיורים תשפ”ג )ספטמבר -2022 יוני 2023 ( עדיין מציבה בפנינו את אתגר השגרה לצד

קורונה. אי לכך, חלק מהסיורים יתקיימו ברכבים פרטיים*, חלק מהסיורים יהיו באוטובוס

וחלקם סיורים עירוניים רגליים, תוך שמירה קפדנית על הנחיות משרד הבריאות.

תוכנית הסיורים המוצעת כאן עשירה ומגוונת.

מדי חודש נעדכן את המעוניינים במידע מורחב על סיורי החודש הבא, באמצעות:

ניוזלטר – המעוניינים להצטרף, מתבקשים להירשם אצל אורלי מוצרי

פייסבוק – דף הפייסבוק של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

אתר האינטרנט של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, בעמוד “סיורי מורשת”.

אנו מבטיחים סיורים מרתקים ומעניינים בטעם של עוד…

הצטרפו אלינו!

משה גור, יו”ר ועדת סיורי מורשת

דרור הלוי, מנהל מחלקת סיורי מורשת

 

הרשמה**:

אורלי מוצרי, טל’ 03-5086624, בימים ראשון-חמישי, בין השעות 13:00-08:30

פרטים באתר המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל:  www.shimur.org.il

בעמוד סיורי מורשת.

**הודעות בדוא”ל (במייל) או דרך אתר האינטרנט, אינן מהוות רישום לסיור.

יש להסדיר את הרישום לסיור טלפונית עם אורלי מוצרי.

לפרטים נוספים:

דרור הלוי, טל: 054-4343427. (ניתן לשלוח למספר זה גם הודעות ווטסאפ או סמס).

* בסיורים המתקיימים בכלי רכב פרטיים, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל אינה

אחראית לרכבים ולתכולתם.

 

 

כאן הכל התחיל | בית הספר החקלאי מקוה ישראל

(הגעה עצמאית)

יום שישי, כ’ באלול תשפ”ב, 16.9.2022

הדרכה: חנוך ליבנה

 

גן נעול | סודות קיבוץ גן שמואל

(הגעה עצמאית)

שבת, ו’ בתשרי תשפ”ג, 1.10.2022

הדרכה: אבי משה סגל

 

ספור אהבה ארץ-ישראלי, עלי בן-צבי ופנינה גרי | אירועי תש”ח בגליל התחתון

יום שישי, כ”ו בתשרי תשפ”ג, 21.10.2022

הדרכה: מורן גלאון

 

לשומרון המערבי | מרפסת פדואל, אתרי סבסטיה וקדומים

יום חמישי, ב’ בחשוון תשפ”ג, 27.10.2022

הדרכה: מודי שניר

 

באר שבע משנה פניה | מפגשים באתרי שימור בעיר העתיקה

יום חמישי, ט’ בחשוון תשפ”ג, 3.11.2022

הדרכה: רמי אהרוני

 

חצי האי הירקוני | אדריכלות וציונות בשפך הירקון (תל אביב)

(הגעה עצמאית, סיור רגלי)

יום שישי, י”ז בחשוון תשפ”ג, 11.11.2022

הדרכה: אדר’ הילה קרן שטיינמץ

 

מפות קדומות בירושלים | העיר לדורותיה בעיני קרטוגרפים

יום חמישי, כ”ג בחשוון תשפ”ג, 17.11.2022

הדרכה: יואב אבניאון

 

ממלבס למגדל צדק | גבעת השלושה ההיסטורית, נחלים,

וילהלמה, עינת, מגדל צדק

יום חמישי, ל’ בחשוון תשפ”ג, 24.11.2022

הדרכה: חנוך וייזר

 

משני צידי המתרס בשנות ה- 30 וה- 40 | הכפר סלאמה

ושכונת התקווה, תל אביב

(הגעה עצמאית, סיור רגלי)

יום שישי, ח’ בכסלו תשפ”ג, 2.12.2022

הדרכה: יוסי גולדברג

 

מפגשים בציפורי | שומרים(חדשים),

נזירים צדיקים וצלבנים

יום חמישי, י”ד בכסלו תשפ”ג, 8.12.2022

הדרכה: ארהל’ה ברינדט

 

סודות יגור וכפר חסידים |

יורם טהרלב – פיזמונאי

מקס בינט – מרגל ויענקל’ס שטעטל

יום שישי, כ”ט בכסלו תשפ”ג, 23.12.2022

הדרכה: מקומית

 

מאה לבת גלים | שימור מבנים

היסטוריים בשכונת הגנים החיפאית

(הגעה עצמאית, סיור רגלי)

יום שישי, ו’ בטבת תשפ”ג, 30.12.2022

הדרכה: יעקב שורר

 

אתר חברת האשלג הארץ-ישראלית ע”ש משה נובומייסקי, סדום

שלום על הרובים | חיימק’ה לבקוב ביבניאל, וצ’רקסים בכפר קמא

יום שישי, י”ג בטבת תשפ”ג, 6.1.2023

הדרכה: מורן גלאון

 

לאורך ים המלח| מרכז מבקרים, אתר

חברת האשלג הארץ-ישראלית ע”ש משה

נובומייסקי, סדום, ואתרים לאורך נופי ים המלח

יום חמישי, י”ט בטבת תשפ”ג, 12.1.2023

הדרכה: רמי אהרוני

 

מכפר אוריה למעלה החמישה | יקב, ציורי קיר ויוזמות

שימור מקומיות

יום חמישי, ד’ בשבט תשפ”ג, 26.1.2023

הדרכה: גל כפרי ונורית גנני

 

אתרים נסתרים בשפלה | אבו ג’אבן וקאופמן, מגדל שמירה

וליצן, יונים ואנשי סוד

יום חמישי, י”א בשבט תשפ”ג, 2.2.2023

הדרכה: ד”ר זאב זיוון

 

ההעפלה לארץ ישראל | מחוף סידנא עלי למיצגים חדשים

בעתלית

לציון יום השנה לפטירתו של שלמה הלל

יום חמישי, י”ח בשבט תשפ”ג, 9.2.2023

הדרכה: עודד גטרוייר

 

סיפורים מדרום תל אביב | בין שימור לטעם וריח בשכונות

לוינסקי, מרכז מסחרי ופלורנטין

(הגעה עצמאית, סיור רגלי)

יום שישי, כ”ו בשבט תשפ”ג, 17.2.2023

הדרכה: יוסי גולדברג

 

קמפוס: קהילות בנגב ומצפה רמון

יום ראשון: פלחים בדריג’את, עבריים בדימונה, מייסדים בירוחם

יום שני: מצפה רמון: עיירה בלב מדבר – שימור מול פיתוח מקומי

וסביבתי

ימים חמישי-שישי, ט’-י’ באדר תשפ”ג, 2-3.3.2023

הדרכה: יום ראשון, ד”ר זאב זיוון, יום שני, אייל אלכסנדר

לינה: במצפה רמון

 

מגדל, מגדלא וגינוסר | התיישבות, בית כנסת עתיק ופסל

בזלת לחוף כנרת

יום שישי, י”ז באדר תשפ”ג, 10.3.2023

הדרכה: אהרל’ה ברינדט

 

מוואדי חווארת לעמק חפר | אתרים נסתרים באגן נחל

אלכסנדר

יום חמישי, א’ בניסן תשפ”ג, 23.3.2023

הדרכה: ד”ר רינה אידן

 

מהכבארה לג’סר א-זרקא | ייבוש ביצות, אמות

מים וחברים בחוף כרמל

יום חמישי, ח’ בניסן תשפ”ג, 30.3.2023

הדרכה: יואב אבניאון

 

נצרת | מהר הקפיצה לרוח בשורה בסמטאות

שבת, כ”ד בניסן תשפ”ג, 15.4.2023

הדרכה: איילת אורפז

 

 75 לתש”ח בירושלים | היכל הגבורה, מנהרת

הר ציון, סן סימון, בית צפפה

יום חמישי, כ”ט בניסן תשפ”ג, 20.4.2023

הדרכה: מודי שניר

 

מי אתה קונרד שיק? (ירושלים) אדריכל,

ארכאולוג, קרטוגרף, חוקר א”י ומיסיונר גרמני

(הגעה עצמאית, סיור רגלי)

יום שישי, י”ד באייר תשפ”ג, 5.5.2023

הדרכה: ד”ר שירלי גרץ

 

קדושה, מסורות וצדיקים בגליל

יום חמישי, כ’ באייר תשפ”ג, 11.5.2023

הדרכה: יוסי סטפנסקי

 

מי אתם ה”באהים”? אתרים וחידושים

בחיפה ועכו

שבת, כ”ט באייר תשפ”ג, 20.5.2022

הדרכה: ד”ר שי רוזן

 

תל אביב, שכונת נווה שאנן | לא רחוב ולא

נעליים

)הגעה עצמאית, סיור רגלי(

שבת, י”ד בסיוון תשפ”ג, 3.6.2023

הדרכה: זיווה מגד

 

הצצה לשולחן מנהיגים בירושלים | בניין

המוסדות הלאומיים ובית לוי אשכול

(הגעה עצמאית, סיור רגלי)

יום שישי, כ’ בסיוון תשפ”ג, 9.6.2023

הדרכה: רועי נתן

 

תחום חינוך ואתרי מורשת

הכנס הארצי לאתרי המורשת

ימים שלישי-רביעי

כ”ד-כ”ה בטבת תשפ”ג  17-18.1.2023

 

פורומים אזוריים למנהלי אתרים

פורום כנרת

יום שני, ו׳ בחשוון תשפ”ג 31.10.2022

יום שני, ט׳ בטבת תשפ”ג  2.1.2023

יום חמישי, ב׳ באדר תשפ”ג  23.2.2023

יום שני, י״ד בתמוז תשפ”ג 3.7.2023

(פורום משותף עם פורום עמקים)

 

פורום עמקים

יום חמישי, ט”ז בחשוון תשפ”ג  10.11.2022

יום רביעי, כ’ בכסלו תשפ”ג 14.12.2022

יום חמישי, כ״ה בשבט תשפ”ג  16.2.2023

יום שני, י”ד בתמוז תשפ”ג 3.7.2023

(פורום משותף עם פורום כנרת)

 

פורום מישור החוף

יום חמישי, כ״ג בחשוון תשפ”ג 17.11.2022

יום ראשון, י’ בכסלו תשפ”ג 4.12.2022

יום רביעי, כ״ד בשבט תשפ”ג 15.2.2023

יום שני, כ״א בתמוז תשפ”ג 10.7.2023

)פורום משותף עם פורום מרכז(

 

פורום מרכז

יום חמישי, כ״ה בתשרי תשפ”ג 20.10.2022

יום חמישי, ל׳ בחשוון תשפ”ג 24.11.2022

יום ראשון, י״ד בשבט תשפ”ג 5.2.2023

יום שני, כ״א בתמוז תשפ”ג 10.7.2023

)פורום משותף עם פורום מישור החוף(

 

פורום תל-אביב

יום חמישי, ט׳ בחשוון תשפ”ב 3.11.2022

יום חמישי, ז׳ בכסלו תשפ”ג 1.12.2022

יום שני, כ״ט בשבט תשפ”ג 20.2.2023

יום חמישי, כ״ד בתמוז תשפ”ג13.7.2023

)פורום משותף עם פורום ירושלים(

 

פורום מושבות יהודה

יום רביעי, כ״ב בחשוון תשפ”ג 16.11.2022

יום שני, י״ח בכסלו תשפ”ג 12.12.2022

יום רביעי, ח׳ באדר תשפ”ג 1.3.2023

יום רביעי, ט״ז בתמוז תשפ”ג 5.7.2023

)פורום משותף עם פורום דרום(

 

פורום ירושלים

יום שלישי, ל׳ בתשרי תשפ”ג 25.10.2022

יום ראשון, ג׳ בכסלו תשפ”ג 27.11.2022

יום רביעי, י״ז בשבט תשפ”ג  8.2.2023

יום חמישי, כ״ד בתמוז תשפ”ג 13.7.2023

)פורום משותף עם פורום תל-אביב(

 

פורום דרום

יום שני, כ״ט בתשרי תשפ”ג 24.10.2022

יום רביעי, י״ג בכסלו תשפ”ג 7.12.2022

יום ראשון, ה׳ באדר תשפ”ג 26.2.2023

יום רביעי, ט״ז בתמוז תשפ”ג 5.7.2023

)פורום משותף עם פורום מושבות יהודה(

 

פורום רכזות ורכזי הדרכה

יום שלישי, י״ד בחשוון תשפ”ב 8.11.2022

יום ראשון, י״ז בכסלו תשפ”ג 11.12.2022

יום שני, ט״ז בטבת תשפ”ג 9.1.2023

יום רביעי, י’ בשבט תשפ”ג 1.2.2023

יום ראשון, כ״ז בתמוז תשפ”ג 16.7.2023

 

הכשרות לצוותי אתרי המורשת

קורס מנהלים

תחילת הקורס:

יום שלישי, י״ד בחשוון תשפ”ג 8.11.2022

פרטים: טל’ 03-5086620 תחום חינוך ואתרי מורשת

 

קורס מדריכים

יום רביעי, ט״ז בתמוז תשפ”ג 5.7.2023

יום רביעי, כ״ג בתמוז תשפ”ג 12.7.2023

יום רביעי, א׳ באב תשפ”ג 19.7.2023

יום רביעי, ח׳ באב תשפ”ג 26.7.2023

יום רביעי, ט״ו באב תשפ”ג 2.8.2023

 

הכשרות בנושא תיירות

אזור צפון

יום רביעי, י״ח בטבת תשפ”ג 11.1.2022

יום רביעי, כ״ט באדר תשפ”ג 22.3.2023

אזור מרכז

יום חמישי, י״ב בטבת תשפ”ג 5.1.2023

יום רביעי, כ״ב באדר תשפ”ג 15.3.2023

אזור דרום

יום שלישי, ג׳ בטבת תשפ”ג 27.12.2002

יום שני, כ״ז באדר תשפ”ג 20.3.2023

ירושלים, בית עגנון

מוזיאון ראשונים לתולדות פתח תקוה

ירושלים, בית עגנון

 

מערך למתנדבים באתרי מורשת ע”ש אורי אורבך

 

יום המתנדב הבינלאומי

יום שני, י״א בכסלו תשפ”ג 5.12.2022

 

כנס הוקרה ארצי למתנדבים למורשת

יום שלישי, ג’ בסיון תשפ”ג 23.5.2023

פרטים: 03-5086620 תחום חינוך ואתרי מורשת

 

הכשרת רכזי מתנדבים

יום חמישי, ד׳ בתשרי תשפ”ג 29.9.2022

יום רביעי, כ״א בכסלו תשפ”ג 15.12.2022

יום שני, ה׳ בניסן תשפ”ג 27.3.2023

יום חמישי, י׳ בתמוז תשפ”ג 29.6.2023

 

קורס הכשרה מקצועי

מדי יום חמישי במהלך חודש דצמבר

 

סדנת לספר את הסיפור

אזור תל-אביב והשרון

אזור חיפה וחוף הכרמל

אזור ירושלים

פרטים והרשמה: אצל רכזי המתנדבים האזוריים

 

קורס ארצי לשנת תשפ”ג

יום ראשון-חמישי, א’-י”ב באלול תשפ” ב 28.8-8.9.2022

 

פתיחת קורסים אזוריים (לפי מרכזי הדרכה)

יום ראשון, ט״ו באלול תשפ”ב 11.9.2022

 

השתלמויות חד-יומיות

יום ראשון, י״ט בחשוון תשפ”ג  13.11.2022

יום חמישי, כ״א בכסלו תשפ”ג 15.12.2022  

יום ראשון, כ״ט בטבת תשפ”ג 22.1.2023

יום חמישי, ב׳ באדר תשפ”ג 23.2.2023

יום שני, י״ב בניסן תשפ”ג 3.4.2023 )טיול אביב(

יום שני, י׳ באייר תשפ”ג 1.5.2023 )יום הרצל(

יום חמישי, ט״ז באב תשפ”ג 3.8.2023

 

השתלמויות למורי דרך

מוכרות על ידי משרד התיירות

פרטים באתר המועצה לשימור אתרי

מורשת בישראל www.shimur.org.il

ובתחום חינוך: edu@shimur.org.il

https://bit.ly/3094zoq

 

השתלמויות לחידוש תעודת

מדריך טיולים במשרד החינוך

פרטים באתר המועצה לשימור אתרי מורשת

בישראל www.shimur.org.il

ובתחום חינוך: edu@shimur.org.il

 

מתנדבי השירות

הלאומי-אזרחי

פורום רכזי אתרי ליבה

יום שלישי, י״ב בכסלו תשפ”ג 6.12.2022

יום ראשון, כ״א בשבט תשפ”ג 12.2.2023

יום רביעי, ב׳ בתמוז תשפ”ג 21.6.2023

 

יום למפעילי השירות הלאומי

יום רביעי, ד׳ בטבת תשפ”ג 28.12.2022

ירדנה, חווית הכפר הכורדי

 

 

המסרה

המסרה בישראל

הכינוס הארצי השישי

יום רביעי, כ״ב באדר תשפ”ג, 15.3.2023

פרטים: טל׳ 03-5086620

 

“נשנושי תרבות” – המסרה באמצעות האוכל

סדרת מפגשים, האוכל כאמצעי המסרה

יום רביעי, כ״ד בתשרי תשפ”ג, 19.10.2022

(מפגש ראשון)

 

* פעילות אחת לחודש

– סיור מאחורי הקלעים של ההמסרה

– מפגשים באתרי מורשת

– מפגשי קבוצות עבודה

– המסרה מרחוק

סדרת הרצאות מקוונות

לפרטים והצטרפות לרשימת תפוצה:

טל’ interpretation.co.il, 03-5086620:

בית ילין, מוצא

 

קורס נאמני שימור*

תחילת הקורס: יום שלישי, י”ד בחשוון תשפ”ג, 8.11.2022

פרטים: טל’ 03-5086620 תחום חינוך ואתרי מורשת

*בשיתוף המכללה האקדמית גליל מערבי

 

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, שומרת על הזכות לשינויים בתוכנית • סמוך למועד האירוע, מומלץ לוודא שלא חלו שינויים במועד ובמיקום האירוע. שינויים יתכנו גם עקב הנחיות

רשויות הבריאות • תוכנית מפורטת לאירוע, תפורסם באתר האינטרנט של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, סמוך למועד האירוע www.shimur.org.il • יש לוודא פרטים גם

בטלפון המופיע ליד כל אירוע, או בטלפון: 03-5086625

הנכם מוזמנים לעדכן את פרטיכם בדוא”ל: revital@shimur.org.il

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, בית הספר החקלאי מקוה ישראל, 5891000

טלפון: 03-5059197, פקס: 03-5034828, דוא”ל: shimur@shimur.org.il, אתר המועצה: www.shimur.org.il

© כל הזכויות שמורות למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ממורשת החברה להגנת הטבע

תשפ”ג

נגישות

  • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא