חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

מחוזות

מחוז ארצי ערבי וצ'רקסי

המחוז הערבי והצ’רקסי הוקם בשנת 2008, והינו המחוז הגדול ביותר במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. הוא כולל את כל יישובי המחוז הערבי והצ’רקסי מהדרום הרחוק עד הצפון (מוסלמים, דרוזים, בדואים, נוצרים, צ’רקסים וכו’).
במחוז ניתן למצוא מגוון של אתרים ומבנים לשימור המספרים את סיפורה המרתק של ארץ ישראל והאוכלוסייה שחיה בה במשך דורות. מתחמים ונופי תרבות אלו יחד עם מאפייני הטבע השונים מהווים את הייחוד והאופי של ארץ נפלאה זו.
המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל מקדמת  פרויקטים מחוללי שינוי במחוז הערבי והצ’רקסי .

כיום פועלת במחוז ועדת שימור בראשותו של פרופ’ מוסטפא עבאסי, בוועדה חברים אקדמאים, אדריכלים ואנשי ציבור. הוועדה מתכנסת אחת לחודשיים, מקיימים דיונים ביחס למבנים לשימור ומכינים הנחיות שימור בתוכניות המתאר של המחוז הערבי והצ’רקסי. לצדה פועלים נאמני שימור מתנדבים שמסייעים לעבודת הוועדה. הם מתריעים על מבנים לשימור המצויים בסכנת הרס ומתגייסים לפעילות נדרשת בקהילה, בחלק מהרשויות הצלחנו להקים ועדות שימור.

אתגרי השימור במחוז אינם פשוטים והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל נמצאת תחת עין בוחנת של האוכלוסייה הרואה בעבודתנו דרך למנף את הכלכלה ביישוב לצד פיתוח המעניק איכויות תרבותיות, חברתיות וכלכליות לכלל התושבים.

חלק גדול מהמבנים שהצלחנו לאתר במחוז נמצאו ראויים לשימור אך חלקם מצוי במצב של הזנחה עקב חוסר הטיפול בהם לאורך שנים. עם זאת הפעילות במסגרת המחוז כבר נותנת אותותיה, ואנו שואפים להעלות את נושא השימור לסדר היום של כלל המחוז כחלק אינטגרלי מהפיתוח.

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל הינה גוף מקצועי בתחום שימור המורשת הפיזית הבנויה של המתחמים והאתרים ההיסטוריים. הפעילות מתבצעת בכמה מישורים:

  1. איתור ומניעת הרס של מתחמים ומבנים היסטוריים לשימור.
  2. שימור ושיקום פיזי.
  3. עבודה קבועה מול וועדות התכנון והבנייה וליווי הרשויות.
  4. הגשת התנגדויות וניהול מאבקים ציבוריים כנגד יזמות ותכניות הפוגעות בשימור והמורשת.
  5. העלאת המודעות בקרב הציבור הרחב ע”י תכניות חינוכיות שונות

 כגון: חשיפת נושא השימור והמורשת למערכת החינוך ולציבור הרחב, “תכנית אמץ אתר”, הקמת קורס חובה בנושא השימור והמורשת במכללת אלקאסמי שמזכה ב-4 נ.ז בתואר ראשון, מעורבות הקהילה בנעשה במחוז, הרצאות בנושא שימור ומורשת, סיורים, ימי עיון ועוד…

 

בברכה,

סאמר פלאח אל הייב,
מנהל מחוז ארצי ערבי וצ’רקסי
samer@shimur.org.il
טל: 04-9835556
פקס: 04-8577818

 

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על “אני מסכים”, אתה מסכים לשימוש בעוגיות.