חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

מן התקשורת

בית הבאר ברחובות חזר לחיים

פורסם: 25.10.2016

אי שם באמצע הרחוב בליבה של רחובות. בין קריית המדע בצפון ושכונות שעריים ומרמורק בדרום, עומד לו בית ישן ששופץ לאחרונה ומאגד בתוכו מרכיב חשוב בסיפורה של העיר. זהו בית הבאר השנייה של רחובות (הראשונה שוכנת מתחת לסניף בנק לאומי בעיר).

לחצו כאן להורדת חוברת מיוחדת על בית הבאר שהוציאה המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, לרגל טקס החנוכה המחודשת שלו

לחצו כאן להאזנה לראיון עם טל בן נון, מנהלת מחוז מרכז במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, על הבאר

הבאר השנייה של רחובות נחפרה ב-1919 והפכה באוקטובר 2016 למרכז מבקרים המספר באופן חווייתי את מורשת העיר וסיפורם של מייסדיה. בית הבאר נוסד כמפעל משותף של בעלי הנחלות והקואופרטיבים של המושבה שהתארגנו במסגרת חברת “מנוחה ונחלה” של חובבי ציון. לא במקרה שוכן בית הבאר המשוקם ברחוב “מנוחה ונחלה” בעיר. באר זו נחפרה לאחר שהראשונה יבשה עקב הגידול בשימוש במים (פרדסנות ואוכלוסייה) ונבנתה בתוך מבנה סגור כדי להגן על המים מפני משתמשים לא רצויים.

עיריית רחובות ואגף מורשת במשרד ראש הממשלה, בהובלת המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, חברו להם יחד כדי לשקם ולשמר את הבאר שעומקה 26.5 מטרים המדופנת באבני כורכר מנוסרות. באר זו איננה מוצג ארכיטקטוני ייחודי אך ערכה ההיסטורי-לימודי רב והיא מייצגת את החיים בראשית ימיה של רחובות כמושבה בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. 

הבאר המשוקמת נחנכה במעמד ראש עיריית רחובות רחמים מלול, מנכ”ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל עמרי שלמון, ותיקי העיר, בכירי העירייה ובכירי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל שצפו בהשתאות בהפעלת משאבת הבאר שהפיקה מים חיים. כדי לאפשר למבקרים לחוות את חוויית הבאר נבנה מעליה מדרך זכוכית גדול המאפשר להביט מטה אל עבר העומק המרשים של יותר מתשע קומות.

הישארו מעודכנים

    חדשות ועדכונים אחרונים
    עוגיות

    אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

    מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

    על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על “אני מסכים”, אתה מסכים לשימוש בעוגיות.