חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

אירועים

שבוע המורשת 2022

אירועי חנוכה, אירועי שבוע מורשת
 • 19.12.2022 - 25.12.2022
 • |

החגיגה השנתית הגדולה להיכרות עם המורשת הישראלית חוזרת ובגדול ב- 19-25.22 | כ”ה כסלו- א’ טבת.

מוזמנים לבוא עם כל המשפחה להתחבר, להכיר ולהתרגש ממאות חוויות, הפתעות, אירועים ופעילויות ברחבי הארץ.

כי היום כבר כולם יודעים: חנוכה הוא חג המורשת, בכל הארץ – וגם ברשת.

למעבר לעמוד שבוע המורשת לחצו כאן

שבוע המורשת ה-9 יוצא לדרך בסימן שירה עברית וישראלית:

“אנחנו על המפה –

בשביל השירים של ישראל”

מדן ועד אילת: שבוע המורשת יתקיים, כבכל שנה, בחג החנוכה – ומזמין את הציבור והמשפחות לבקר באתרי המורשת המרתקים ביותר בישראל, ולשיר את השירים האהובים

חגיגות שבוע המורשת האהוב על הישראלים ייפתחו שוב, כמדי שנה, בחג האורים – והפעם תחת הכותרת: “אנחנו על המפה: בשביל השירים של ישראל” •בהובלת משרד ירושלים ומורשת ובשיתוף רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, הספרייה הלאומית ויד בן־צבי, ובשיתוף פעולה מיוחד עם ארכיון הסרטים הישראלי – סינמטק ירושלים וחברת החשמל – מתאחדים הגופים זו השנה התשיעית ומזמינים את כל הישראלים לטייל בין נופיה המתחלפים של הארץ, וללמוד את שביליה דרך השירים והמשוררים המרכיבים את הקאנון הישראלי • בין הפעילויות המגוונות השנה: ‘מובטחת’ – מופע מוזיקלי ייחודי שנכתב במיוחד לכבוד אירועי שבוע המורשת, אתרים חדשים שנפתחים לקהל, חפירות ארכיאולוגיות חדשות, מופעי שירה ומשחק, יצירת סרטי אנימציה לילדים, ציורי קיר, ביקור במוזיאונים, סיורי-שטח וסיורים מקוונים • וגם –  אתגרי טיקטוק לצעירים ולצעירים ברוחם, תחרות הסלפי באתרי המורשת היפים ביותר,
ו – פק”ל הקפה המושלם • מעלים את המורשת שלנו על נס החנוכה

חגיגה ענקית של מורשת ישראלית צפויה בחנוכה הקרוב להמוני הישראלים שיפקדו את אתרי המורשת והגנים הלאומיים ברחבי הארץ, במסגרת חגיגות שבוע המורשת ה-9 ה’תשפ”ג. שבוע המורשת השנה יעמוד בסימן מחווה לשירה העברית והישראלית ולשירים שנכתבו לאתריה השונים של הארץ, תחת הכותרת: “אנחנו על המפה – בשביל השירים של ישראל”.

שבוע המורשת, פרי שיתוף פעולה בין גופי המורשת: משרד ירושלים ומורשת, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, הספרייה הלאומית ויד בן־צבי, מתקיים מדי שנה בחנוכה במטרה להעשיר את חווית המטיילים ולהנגיש לכלל האוכלוסייה את אתרי המורשת והנכסים ההיסטוריים שישראל מציעה – בשטח וגם במרחב הדיגיטלי. השנה, מצטרפים לחגיגת המורשת גם ארכיון הסרטים הלאומי – סינמטק ירושלים וחברת החשמל, במלאת מאה שנה להיווסדה.

לראשונה, ייפתחו לציבור גם עשרות בתי אוסף חבויים ומוזיאונים קטנים ברחבי ישראל, שיאפשרו מפגשים מפתיעים והצצה ל’מטמוני הארץ’ ולסיפורם של אנשי הארץ לדורותיהם.

אירועי שבוע המורשת השנה סובבים סביב משוררים ושירים עבריים, ומשלבים פעילויות הקשורות בשירה העברית: החל ב”ימי בנימינה”, “חורשת האקליפטוס”, “אומרים ישנה ארץ”, “טיול ארכיאולוגי”, “צל עץ תמר”, “האיש מן הבקעה”, “ארץ קטנה עם שפם”, “אין לי ארץ אחרת” – ועד “מסיבה בחיפה” ו -“תל אביב, יא חביבי, תל אביב”, ועוד רבים טובים ואהובים על כולם.

אירועי שבוע המורשת תשפ”ג, תחת הסלוגן המוביל “אנחנו על המפה”, ייפרסו ברחבי הארץ ויעמדו השנה בסימן מפת ישראל והשירה העברית. המפה שלנו אמנם קטנה, אך מספרת סיפור גדול וטומנת בחובה מורשת מפוארת שנפרסת מצפון ועד דרום ומשובצת בשפע אתרי מורשת מפוארים שמספרים את סיפורה. ברוח המפה של כולנו, במהלך שבוע המורשת יפרסו גופי המורשת מפות שונות ונקודות ציון מעניינות ומרהיבות לבחירת הקהל, בין היתר:

 • מפת המקומות הכי שווים לפק”ל קפה
 • אתרי המורשת והנקודות היפות ביותר לסלפי המושלם
 • וכמובן – מפת אתרי המורשת המיוחדים ומפת השירים של ישראל

במסגרת אירועי שבוע המורשת, יעלה מופע יחיד במינו, “מובטחת”. המופע, שנכתב ובויים על ידי המחזאי והבמאי יונתן בלומנפלד, חוגג את השירה שנכתבה על המקום, על ארץ ישראל ועל ערים ומושבות בארץ; כאשר מטרת היוצר היא לשים את השירה העברית בקדמת הבמה ולחגוג אותה בדרך חדשה. המופע מורכב מ-15 נגנים מלהקת הפיראטיות-הפיראטיות וארבעה שחקנים נוספים.

סקרנים לדעת איך נראים ראשי חצים מימי אנטיוכוס שטרם נחשפו? רוצים לקפוץ לביקור בביתה של נעמי שמר, להתנסות בחפירה ארכיאולוגית או ללקק את האצבעות בסיור קולינרי “שדרותי-אסלי”? מוזמנים לסקר את שבוע המורשת של משרד מורשת וירושלים וגופי המורשת בישראל. 

 

שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת, זאב אלקין: ״שבוע המורשת, שנחגג כבר 9 שנים בחג החנוכה, מציע לציבור הישראלי עשרות פעילויות ייחודיות באתרי המורשת בכל רחבי הארץ, מצפון ועד דרום, במטרה לחזק ולחבר את הציבור כולו להיסטוריה הלאומית והעבר העשיר של עם ישראל בארצו – מתקופת המקרא ועד לתולדות הציונות והקמת המדינה. השנה, בחרנו בשירה העברית כנושא המרכזי, ובאמצעות השירים והפעילויות המגוונות אנו שואפים לחבר את הדור הצעיר אל המורשת הלאומית. אני מברך את כלל גופי המורשת השותפים למיזם הציוני והחינוכי החשוב, ומזמין את כל עם ישראל לצאת ולבקר באתרי המורשת במהלך חג החנוכה”.

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: “החפירות הארכיאולוגיות שמנהלת רשות עתיקות ברחבי הארץ הופכות דפים רחוקים בספרי ההיסטוריה, וביניהם את סיפורי החנוכה – לעדויות מוחשיות. התגליות צובעות את העבר בחיים ובאנושיות, כך שממש ניתן לגעת ולהתחבר לשורשים שלנו. הציבור הישראלי משתלב בעשייה הארכיאולוגית בחפירות ובמיזמי החינוך ברחבי הארץ. נכסי המורשת החשובים ניצלים מכיליון, ויחד עם מומחי השימור שלנו – זוכים לטיפול מיטבי. אני מבקש לברך את משרד ירושלים ומורשת ואת גופי המורשת, השותפים שלנו לדרך, על שילוב הכוחות בשבוע המורשת, כמו גם לאורך השנה כולה”.

רעיה שורקי, מנכ”לית רשות הטבע והגנים: “מדינת ישראל התברכה בנכסי מורשת מהחשובים בעולם. רשות הטבע והגנים משמרת, מטפחת ומנגישה אותם לציבור כבר 60 שנה. הדאגה לשימור והגנה על אתרי ונכסי המורשת של ישראל, בעידן של שינויי אקלים והשפעות של התחממות גלובלית, עלייה במפלס פני הים ואירועי מזג אוויר קיצוניים –  מעמידה בפני רשות הטבע והגנים אתגר מורכב מול איתני הטבע, ויש לנו, יחד עם כל גופי השימור והמורשת, מחויבות רבה בשימור האתרים – עבורנו ולמען הדורות הבאים”.

עמרי שלמון, מנכ”ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל: “מזה דורות חוגג עם ישראל את חנוכה, חג הכולל סיפורי גבורה, מרד, מאבק לעצמאות, ובעיקר – ניסים ונפלאות. נושאים אלה מוצגים על ידי כל השותפים במסגרת שבוע מורשת, בהובלת משרד ירושלים ומורשת. תחת הכותרת של ניסים ונפלאות, אנחנו מציפים ומספרים מדור לדור את הסיפור המופלא והדרך הארוכה והמרתקת של החלוצות והחלוצים, בוני הארץ, והגשמת החלומות שלהם ושל הבאים אחריהם. זהו סיפור המתאים את עצמו לכל אחת ואחד מאיתנו, ואנו מצפים בחג לכל עם ישראל בלמעלה מ-200 אתרי מורשת, באמצעותם מנחילה המועצה לשימור אתרים, בסיוע כל שותפיה, את מורשת ארץ ישראל. חג אורים שמח!”

יו”ר דירקטוריון הספריה הלאומית, סלי מרידור: “הספרייה הלאומית שמחה להוביל את נושאי הנגשת חומרי המורשת והתרבות באמצעים טכנולוגים חדשים ויצירתיים. במהלך שבוע המורשת הציבור הרחב יוכל לחוות בכל הפלטפורמות הדיגיטליות של הספרייה הן את האוצרות ההיסטוריים והנכסים התרבותיים השמורים באוספי הספרייה, והן את מכמני ארכיון המוסיקה והצליל”.

ד”ר יניב מזומן, מנכ”ל יד בן־צבי: “שבוע המורשת הוא הזדמנות נפלאה למפגש של הציבור הישראלי עם הסיפור של כולנו, דרך השטח – ביציאה אל אתרי המורשת והגנים הלאומיים מצפון הארץ לדרומה. חלק מהמורשת שלנו צפונה גם בבתים פרטיים, במוזיאונים קטנים ובבתי אוסף – והם רבים ומגוונים, כפניה של ישראל. לכבוד שבוע המורשת, יפתחו גם הם את שערם בפני הציבור, ויאפשרו לנו לצאת למסע משותף אל סיפורם הנפלא של אנשי הארץ. המפגש הזה הוא חלק מעיצוב הזהות שלנו. הכבוד לעבר והלמידה ממנו מעמיקים את ההבנה שלנו על דמותה של מדינת ישראל. בשבוע המורשת השנה נבחרה השירה העברית והישראלית כנושא מוביל. השירה, על משמעותיה הגלויות והנסתרות, היא חוליה מרכזית בבניית הקשר החי בין הציבור לארצו ולמורשתו. מוזמנים לקחת חלק ולהתחבר בצורה עמוקה יותר לסיפור שלנו”.

 

אודות המשרד לירושלים ומורשת

משרד ירושלים ומורשת הינו המשרד הממשלתי האמון על טיפוחה של עיר הבירה של ישראל וכן על שימורה של המורשת הלאומית ברחבי הארץ. אגף מורשת, מטרתו טיפול בנכסי מורשת לאומיים על ידי חשיפתם לקהל הרחב, שימורם, שחזורם ופיתוחם של אתרי מורשת לאומית מצפון הארץ ועד לדרומה. האגף עוסק במורשת מוחשית ובמורשת שאינה מוחשית, כדוגמת מוזיאונים וארכיונים.

לפרטים נוספים – “שומרוני-בן זאב תקשורת”:

עומר פתיתו, שומרוני-בן זאב תקשורת | 053-531-5179 | omer@isebz.com

נמרוד קהלני, שומרוני-בן זאב תקשורת | 050-532-0510 | nimrod@isebz.com

 

פעילויות ואתרי שבוע המורשת:

 

אתרי צפון:

עין קשתות-אום אל קאנטיר

רשות העתיקות

סיור בלתי נשכח בכפר גולני מימי המשנה והתלמוד, ובלבו בית כנסת מפואר. בסיור תוכלו להתרשם מהיכלית ארון הקודש בבית הכנסת, השמורה והמפוארת ביותר שנתגלתה עד כה בארץ.

מתי?

23.12.22

שעות:

11:00, 13:00

קישור להרשמה:

https://einkeshatot.org.il/tours/

 

בית יגאל אלון

רשות העתיקות

חנוכה לכל המשפחה בבית יגאל אלון: סיורים, חדרי בריחה, יצירה, אוצרות ותגליות

סיורים במוזיאון ‘אדם בגליל’ אשר על שפת הכנרת בין תחנות בחייו של יגאל אלון, ובתערוכה ‘שביל הסנהדרין’ בה תכירו ממצאים נדירים ומרגשים: סירה עתיקה שהפליגה בכנרת, אבן נדירה מימי המקדש, אוצרות ומטבעות, נרות וקמעות. בנוסף, בבית יגאל אלון, יתקיים במהלך החג חדר בריחה הפלמ”ח.

מתי?

20-22.12

שעות:

10:00, 12:00
תיאום מראש לחדר הבריחה:

בתשלום נפרד ובתיאום טלפוני 04-6722770

 

סדנת יצירה בעקבות נרות השמן

כיצד הכינו נרות בעולם העתיק ואיך השתנו הנרות לאורך השנים? על כל אלו ועוד נשמע במהלך סדנת יצירת נרות חרס.

מתי?

20-22.12

שעות:

11:00, 13:00

 

סיור בחורבת ואדי חמאם

הצטרפו אלינו ובואו לגלות בתי מגורים, סמטאות, בית בד וגולת הכותרת – בית כנסת מפואר, באתר הארכיאולוגי לרגלי הר ניתאי.

מתי?

20.12

שעות:

16:30-15:00

 

סיור מרתק בחוקוק הקדומה

בואו לגלות מערכת מסתור, מתקנים חקלאיים ייחודיים, מעין שופע ובית כנסת גדול ממדים, מפואר ומפתיע, ובו כתובות פסיפס מסקרנות.

מתי?

21.12

שעות:

16:30-15:00

 

סיור בטבריה העתיקה

הסיור יתמקד בפארק הארכיאולוגי של טבריה ויכלול ביקור במבנה התיאטרון, רחוב החנויות, בית מרחץ, מבנה ציבורי ועוד.

מתי?

22.12

שעות:

16:30-15:00

להרשמה לסיורים:

https://forms.office.com/r/hjTnb8QKQ8

 

גן לאומי יודפת העתיקה

רשות הטבע והגנים

בואו לסייר ביודפת העתיקה, להכיר היסטוריה מרתקת ולהתרגש מהשרידים מימי המרד הגדול נגד הרומאים, עת

התרחשו כאן קרבות עזים. סיור בהדרכת מורי דרך של משרד התיירות. משך הסיור כשעתיים בשטח חשוף.

מומלץ לבוא בלבוש חם.

26-20.22 תאריכי הפעילות:

שעות הפעילות: 12:30,10:00

לכל המשפחה.

הכניסה ללא תשלום והיא על בסיס מקום פנוי.

 

בניין רוטנברג – מתחם תחנת הכוח בחיפה

יד בן צבי

חברת החשמל כמעט בת מאה – הארכיון יוצא לאור

במהלך שבוע המורשת נקיים שני סיורים בבניין רוטנברג ההיסטורי – בו שוכן ארכיון החברה וגם משרדו של מייסד החברה, פנחס רוטנברג. לצידם, ציור קיר של מרדכי גמפל משנת 1961. בסיור נשפוך אור על הסיפורים מאחורי האוספים  והפריטים הנדירים שנשמרו בארכיון מראשיתה של חברת החשמל.

מתי?

21.12.22         

שעות:

11:00-09:30/ 15:00-13:30

לרישום לסיור: ארכיון חברת החשמל: tzur.efrati@iec.co.il או בטלפון: 0723437321

 

גן לאומי ציפורי

רשות הטבע והגנים

מגלים את הגן הלאומי דרך השירה העברית 

במהלך החג אתם מוזמנים ליצור סרטון אנימציה על משוררים אהובים ולשחק במשחקים אינטראקטיביים מהם תיצרו

יחד שיר חדש. באמצעות מפה מאוירת תוכלו לבחון את ידיעותיכם בנושא השירה העברית – האם תצליחו לגלות יחד

את השירים, את הדמויות ואת האתרים המסתתרים במפה?

סיורים מודרכים בעקבות צלצולי פעמונים בעיר הפסיפסים

 

בואו לבקר בבירת הגליל

לפתור חידות ולגלות הפתעות בין הרחובות העתיקים ועל גבי רצפות פסיפס בנות 1500 שנה: מנורת שבעת קנים, שופר, מצילתיים ופעמונים נסתרים. בסיום, נהנה ממופע מוסיקלי משעשע לכל המשפחה, בו ניצור יחד עם הפייטנים הנודדים את המנון המלך הבלתי נשכח, נדליק יחד נרות חנוכה ונשתתף בסדנאות יצירה של נרות שמן.

תאריכים: 22-20/12, 25/12

שעות : 10:00- 12:30 משך הסיור שעה וחצי.

הפעילויות מיועדות לכל המשפחה והן ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה.

יש להירשם מראש לכניסה לאתר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

 

מופע בשיתוף הקהל: השיר הכי טוב בעולם

הצטרפו למופע עם הפייטן ‘מִי־פָה־סוֹל’ ועוזרו הנאמן מיתר. עליהם לכתוב המנון לבירה החדשה של המלך בן־פזמון – שיר שישאר לנצח, ואין להם מושג איך עושים זאת. בעזרת הילדים, צמד המוסיקאים יכתבו את השיר הטוב ביותר בעולם.

מתי?

20.12, 25.12 – 11:00, 12:30, 21-22.12 – 14:00, 15:00

פעילות שבוע המורשת לכל המשפחה בנושא השירה העברית

חוויה יוצאת דופן בה תוכלו לגלות את האתר דרך השירה העברית, ליצור סרטון אנימציה על משוררים אהובים ולשחק במשחקים אינטראקטיביים מהם תיצרו יחד שיר חדש. באמצעות מפה מאוירת תוכלו לבחון את ידיעותיכם בנושא השירה העברית – האם תצליחו לגלות יחד את השירים, את הדמויות ואת האתרים המסתתרים במפה?

 

בית שפרירי (בית נעמי שמר) בקבוצת כנרת

יד בן צבי והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

סיור, סיפור ושיר – בנוף חייה של נעמי שמר

סיור בנוף חייה של נעמי שמר בין השירים המוכרים והאהובים, לבין הפסנתר שכה אהבה, הכנרת, חורשת האקליפטוס והסיפורים המרגשים.

לתיאום מראש:

טלפונית 0505655438 או  tour@kinneret.org.il

 

הישארו מעודכנים

  שבוע המורשת 2022
  12/19/2022
  12/25/2022

  נגישות

  • גודל פונטים

  מקרא נגישות

  לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
  למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

  בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

  ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

  במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא