חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

אתרי מורשת

מרכז מבקרים שרונה-הקריה

מתחם שרונה, שהיה מזוהה במהלך השנים כמתחם הקריה בתל אביב, יושב על שרידי המושבה שרונה שהוקמה בשנת 1871 על ידי הטמפלרים. בני כת ההיכל (Temple), קבוצה דתית שצמחה בווירטמברג שבגרמניה, ביקשה לקרב את בואו של המשיח, דבר שלפי אמונתם יכול היה להתבצע רק על ידי יישוב ארץ הקודש ביישובים חקלאיים יצרניים, ובה בעת לשמש דוגמא לעם הארץ. מייסדי הטמפלרים ומנהיגיהם היו התיאולוג כריסטוף הופמן וגיאורג דוד הרדג.

המושבה החקלאית שרונה הוקמה על רכס כורכר, בסמוך לנתיבי תחבורה ראשיים ותוך התחשבות וניצול של הטופוגרפיה המקומית. הם יישמו טכנולוגיות מודרניות ושיטות תכנון מתקדמות שהביאו עמם, ופיתחו ארכיטקטורה ייחודית המאפיינת עד היום את כלל מושבותיהם. בניגוד לבנייה שרווחה בארץ ישראל בשלהי המאה ה-19, שרונה הייתה למושבה מתוכננת ומודרנית ובה מערך רחובות מוגדר. תחילה נבנו שני רחובות ראשיים וצולבים (דרך הים – כיום רחוב קפלן, ורחוב כריסטוף הופמן – כיום רחוב דוד אלעזר), ולאחר שנים אחדות נוספו רחובות נוספים בדגם מרובע מקבילי. המושבה, שנוסדה כ-16 שנים לפני ייסודה של נווה צדק, הייתה למתחם הבנוי המתוכנן הראשון בשטחה של העיר תל אביב ולאחד היישובים המתוכננים הראשונים בארץ. המגרשים הפינתיים של הצומת המרכזי הוקצו למבני ציבור (בית תפילה, בית התכנסות – בית העם, בית ועד הקהילה ובית הספר) ולאורך הרחובות ניצבו בתי מגורים, מבני משק וצמחים ועצים ייחודיים נטעו בהם.

בניגוד למושבות הטמפלריות בחיפה וביפו, בהן עסקו המתיישבים בעיקר במסחר ותיירות, מרבית המשפחות במושבה שרונה עסקו בחקלאות; הם ערכו ניסויים בסוגי צומח שונים ובגידולים מעורבים ופיתחו את החקלאות המודרנית בארץ. ענף החקלאות המרכזי שלהם היה גידול הגפן וכעבור זמן קצר הוחל בהקמת יקב רחב מידות ומזקקה לשיווק היין לחו”ל. כן הוקם במקום בית בד יחיד מסוגו ובאר מודרנית ראשונה בארץ. כל אלה שרדו עד ימינו. 

חשוב לזכור כי שרונה היוותה מקור השראה למתיישבים היהודים ומקור מידע מקצועי בתחומי החקלאות והתכנון (כפי שעולה מעדויות מנהיגי היישוב וממסמכים המתעדים את תולדות ההתיישבות הציונית בארץ).  מדובר ללא כל ספק באחד הפרקים החשובים בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל בעת החדשה.

גם בתקופת המנדט הבריטי שהמושבה הייתה למחנה בריטי מרכזי, וגם עם קום המדינה, עת הייתה שרונה לקריית הממשלה וצבא ההגנה לישראל, התקיימו בה אירועים והתקבלו בה החלטות חשובות.

במהלך השנים הועלו תכניות לפיתוח מתחם דרום הקריה-שרונה. התכנית הראשונה שילבה בתוכה את שימורם של כעשרה בתי מגורים בלבד ברחוב דוד אלעזר, עם בנייה של עשרה מתחמים למגדלי מגורים ומשרדים. בהמשך תכניות אלה עודכנו, תוך הכפלת זכויות הבנייה וללא התייחסות לשימור המרקם ההיסטורי. 

בזכות מאבק ציבורי נרחב שהובילה המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, במסגרתו הוקם ועד פעולה שגיבש תכנית חלופית למתחם, חלקו הארי של המושבה שרונה ניצל ושומר. את המאבק ריכזו והובילו  תמר טוכלר – מנהלת מחוז תל אביב במועצה,  אדריכלית מיכל קוצ’יק ואדריכל אילן פלינט, בסיוע ובתמיכת אדר’ סעדיה מנדל שכיהן כיו”ר מחוז תל אביב, אדר’ אמנון בר אור שליווה את הצוות בראשית דרכו, פרופסור עירית עמית-כהן שליוותה את הצד האקדמי, מדריך הטיולים אבי משה סגל, אדריכל הנוף יוסף סגל ושמאי המקרקעין ירמי אלוני ז”ל שהכין את התכנית הכלכלית. אליהם הצטרפו פעילי ואישי ציבור, שהובילו יחדיו פעילות ציבורית, תכנונית, משפטית ופרלמנטרית, שהביאה בסופו של דבר לאימוץ עקרונות התכנון של ועד הפעולה. בהמשך הוקמה מינהלת, שהוציאה את הביצוע לפועל, בליווי מקצועי של מחלקת השימור של עיריית תל אביב-יפו.

כיום אנו עומדים בפני השלבים האחרונים של עבודות השימור והפיתוח של המתחם, במסגרתן הובטח שימור מערך הרחובות המקורי של המושבה הטמפלרית, הוסרו תוספות בנייה מאוחרות, נחשפו אלמנטים בנייה מקוריים וציורי קיר וניצלו חלק מהעצים האותנטיים. כמו כן שומרו ושוחזרו בית הבד המקורי, באר האנטיליה של היקב, גינת תבלינים, מתקן האנטנה של המוסד ועוד היד נטויה. 

מעבר לעדות הפיזית של בתי הטמפלרים המשומרים, הוקם בלב המתחם מרכז מבקרים שיספר את סיפור המתחם לאורך השנים. מרכז המבקרים ימחיש לציבור הרחב את סיפורה של המושבה ואת תרומתם של הטמפלרים לתכנון, לבנייה, לתעשייה, לחקלאות המודרנית ולתחבורה בארץ ישראל, כמו גם את סיפורה של קריית הממשלה שפעלה במקום במשך שנים ואת סיפור שיקום ושימור שרונה.

מרכז המבקרים ירכז מידע עדכני על כל המתרחש במתחם שרונה, ניתן יהיה להזמין בו כרטיסים לאטרקציות השונות ולהזמין סיורים.
 

צור קשר עם האתר

  מרכז מבקרים שרונה-הקריה

  אירועים, חדשות ומאמרים

  מרכז מבקרים שרונה-הקריה

  • מיקום:
  • טלפון:
  • דוא“ל:
  • שפות הדרכה:

  נגישות

  • גודל פונטים

  מקרא נגישות

  לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
  למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

  בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

  • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
  • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
  • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
  • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
  • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
  • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

  ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

  • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
  • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
  • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
  • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
  • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
  • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
  • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
  • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
  • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

  במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא