חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

קחו חלק

בית חמאווי בת גלים

מחוז חיפה וגליל מערבי
בית חמאווי הינו מבנה לשימור בעל ערכים אדריכליים והיסטוריים הנמצא במתחם לשימור הכולל את רחובות שכונת בת גלים .

השכונה נוסדה ע”י בני הדור השני למושבות וליהודים יוצאי ארצות המזרח וכפרי הגליל. הרב חמאווי, שהקים את הבית, היה מקובל על בני כל העדות ודמות ידועה ומקובלת בשכונה ואף נשא בתפקידים בשכונה ובממסד בחיפה.

בית חמאווי שנבנה ב-1923 (תרפ”ג, כפי שחקוק בצדף האבן שבחזית הבית) הינו אחד מהמבנים הראשונים של שכונת בת גלים שהוקמה ב-1922. השכונה תוכננה ע”י האדריכל ריכארד קאופמן. הבית עצמו הינו בית ליוואן טיפוסי. אדריכל המבנה אינו ידוע.

בית חמאווי הוא מבנה אבן חד קומתי המתוכנן על ציר סימטרי מובהק. בחזיתו מרפסת מקורה בעלת פתח קשתי ומאחוריו חזית 3 חלונות (טריפורה). הפתחים בשני החדרים, בשתי פינות החזית לרחוב, בדמות צריח וגם להם חלוקה משולשת (טריפורה). מעל מרפסת הכניסה גמלון ותבליט אבן בצורת צדף ובו חקוקה שנת ההקמה והפסוק “אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני”. את הבית הקיפה גינה יוצאת דופן – מעין בוסתן מזרחי שהכיל אלמנטים כגון שבילי טיול, מזרקת אבן, בריכה ואדניות בנויות. בפנים הבית עיטורים צבעוניים על הקירות וריצוף באריחים מאוירים השונים מחדר אחד למשנהו.

סקר השימור שהוכן ע”י עיריית חיפה בסוף שנת 1993 מתואר בית חמאווי כמבנה בעיצוב ארכיטקטוני מיוחד, בעל ערך אסתטי גבוה. הסקר ממליץ על שימור המבנה בשלמותו – פנים, חוץ והיקף (גינה). יחד עם זאת הסקר מתיר תוספת בניה בחצר האחורית, אך לא צמודה למבנה הקיים. הסקר גם מציע במסגרת השימושים המותרים על פי התב”ע להשתמש במבנה כבית קפה, מסעדה או כמרכז אמנות. כלומר – פתיחתו לציבור.

בנובמבר  2012 הוגשה בקשה להיתר במגרש בו נמצא בית חמאווי. הבקשה כללה בניית בניין חדש בן 15 יחידות דיור ב-6 קומות מגורים ועליית גג. אגף אחד של המבנה החדש “רוכן” על בית חמאווי הקיים במקום, תוך שיפוץ החזיתות והריסת גג המבנה. תכנית זו הוגשה לאחר שאושרה בועדת השימור של עיריית חיפה תכנית אחרת, אולם שטח תכנית זו גדול ב170% מהתכנית שאושרה על ידי ועדת השימור.
לתכנית החדשה היו יותר מ-40 מתנגדים שאינם שותפים לנכס – תושבי השכונה, אדריכלים והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. ההתנגדות נבעה מהסגנון האדריכלי המתוכנן, השונה מאוד מהקיים, גובה הבניין שחוסם את הנוף, הרוח והאור ואינו תואם לסביבה בו הוא נמצא, תקדים לבנייה מסיבית בקו הראשון מול הים, צמצום מקומות החנייה ופגיעה באיכות החיים של התושבים בשכונה.
בוועדת ערר שהתקיימה בפברואר 2015 הוחלט כי לא יותר להרוס מבנים המצויים ברשימת השימור של עיריית חיפה, וכן, היתרים שיוצאו בתקופת הכנת התכנית יהיו בכפוף ל”מסמך עקרונות והנחיות לשימור ובינוי לאורך טיילת בת גלים” כפי שאומץ על ידי הוועדה המקומית.
 
נמשיך להילחם למען תכנון נכון, ראוי ומכבד בשכונת בת גלים, ובכלל. 
 

מעוניין לקחת חלק?

    מאבקים ציבוריים נוספים
    עוגיות

    אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

    מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

    על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על “אני מסכים”, אתה מסכים לשימוש בעוגיות.