חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

מאמרים

בית שלום

 • 02.01.2018
 • |
 • איציק שוויקי - מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
 • |
02.01.2018

בית שלום הנמצא ברחוב אחד העם 20 בלב שכונת טלביה בירושלים, הינו פנינה תרבותית-ארכיטקטונית מיוחדת במינה. הבית ממוקם במרכז ירושלים, בסמיכות לבית הנשיא, לבית ראש הממשלה, לשכונת רחביה ולבתי מלון גדולים. בשנות ה-30 נבנה הבית על ידי עו”ד שלום הורוביץ, שנולד ב-1881 במנצ’סטר, אנגליה. הוא התחנך בקיימברידג’, שם נעשה לעורך דין דגול. ב-1923 הגשים את האידיאל הציוני שלו ובא להתיישב בארץ ישראל. הורוביץ הקים בירושלים את אחד המשרדים הגדולים והחשובים ביותר לעריכת דין  בתקופת המנדט, ורכש מוניטין הן כעורך דין והן בפעילות ציבורית. הורוביץ, שהיה רווק, הקדיש את מרצו לעבודתו ולחיי התרבות, אמנות ומוסיקה. הוא פעל בין השאר להקמת התזמורת הפילהרמונית הארצישראלית, ביחד עם ברוניסלב הוברמן . 

הבית תוכנן ועוצב על ידי האדריכל זולטן ארמט בסגנון בינלאומי קלאסי, האופייני לשנות ה-30. הבית הוא דו-קומתי בעל פתח כניסה ראשית צר ומוגדר על ידי קירות מעוגלים,  המובילים לדלת כניסה מברזל וזכוכית, האופינית לסגנון הארט-דקו. בקומת הקרקע קיים חדר אירוח גדול עם רציפת עץ, ששימש גם כאכסניה לקונצרטים קאמריים וערבי מסיבות. בין המוסיקאים שביקרו בבית נמנו טוסקאניני ומוניש וחלק מהמוזמנים התארחו ביחידה מיוחדת בקומה השנייה. לבית גינה מטופחת ובה שני עצי ארזים שהובאו על ידי הורוביץ מלבנון. הבית משולב בחפצי אמנות מהמזרח. אחד הבולטים שבהם הוא התקרה המפוארת לחדר הכניסה, אותה רכש הורוביץ בדמשק משרידי בית כנסת מהמאה ה-17 שנשרף. האדריכל הרמט תכנן את כל ריהוט הבית,  כולל חדר ברידג’ שבקומת הקרקע וחדר העבודה בקומה העליונה, באלגנטיות רבה. בבית נשמרות גם ספריה ותקליטייה עשירה.

 

מר הורוביץ היה כאמור חובב אמנות ואת חדרי הבית מקשטות יצירות אמנות שלי מיטב אמני ישראל בשנות ה-30 וה-40, ביניהם ראובן רובין עם ציור נפלא על ירושלים, מוקדי, פרנקל, שטרוק, אורלוב, ציונה תאג’ר, בלום, מלניקוב ואחרים. טרם פטירתו ציווה הורוביץ את ביתו על כל אוצרות האמנות שבו לקרן היסוד – המגבית המאוחדת לישראל, במטרה שישמש לאירועים ממלכתיים וציבוריים. בשנת 1980 חודש הבית באופן שמשמר את אופיו ויחודו ויחד עם זאת מאפשר פעילות ציבורית בתנאים אופטימליים. 

בית שלום מציע היום באווירה ייחודית ויוקרתית עריכת כנסים, ימי עיון, סמינרים, קורסים וישיבות עבודה. כמו כן ניתן לקיים סיורים מודרכים בבית, בתיאום מראש עם מנהלת הבית, הגברת אסתי לוין, בטלפון 02-5632462.  

הישארו מעודכנים

  מאמרים ועדכונים אחרונים
  עוגיות

  אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

  מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

  על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על “אני מסכים”, אתה מסכים לשימוש בעוגיות.