חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

מאמרים

הישיבה הגדולה במאה שערים

 • 02.01.2018
 • |
 • איציק שוויקי - מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
 • |
02.01.2018

בשנת 1950 מקבל הצייר יצחק בק את עבודת הצביעה והציור באולם הגדול בישיבה הגדולה ברחוב ישועות יעקב 1 במאה שערים. בעבודה זו משקיע בק את כל הידע והניסיון שרכש במשך השנים, בהם צייר בבתי הכנסת בעיר העתיקה ובבתי כנסת אחרים בירושלים. הציורים שהכין כוללים את מראה המקומות הקדושים בארץ ישראל, סמלי 12 השבטים, 12 חודשי השנה, חיות מהתנ”ך, פסוקים ולוחות זיכרון – כל אלה משולבים במסגרות ציוריות ובארגומנטים דקורטיביים הכוללים נרות ופמוטים מצויירים. את העמודים באולם הוא צובע בצבע דמוי שיש אפור לבן.

את מרבית העבודה מבצע בק לבדו בעמדו על פיגום מיוחד שאפשר לו לעבוד גם בשכיבה. העבודה ארכה כשנה ובק מבצע את עבודת הציורים בהיקף גדול יותר מהתכנון המקורי ומהתקציב שנקבע. היום לאחר יותר מ-50 שנה אנו מוצאים את הציורים בתקרת “הישיבה הגדולה” בשלבי התפוררות, סדקים בקירות ונזקים בחלקים אחדים מהציורים עקב חדירת מים מגג המבנה וקורוזיה של קורות הפלדה. ללא טיפול מיידי בבעיות שפוגעות בציורים יגרם להם נזק נוסף שיהיה קשה ויקר יותר לתקנו בעתיד.

כדי לשפץ ולשמר ציורים אלו דרוש תקציב כולל המגיע ל-495,000 דולר, שהמועצה לשימור אתרים מנסה לגייס כספים בארץ ובחו”ל לשיקום הישיבה כולה שהוא המבנה הציבורי הגדול והמיוחד ביותר במאה שערים, שהוקם לפני כ-130 שנה ומזכיר בצורתו החיצונית ובעיצובו הפנימי את בתי הכנסת והישיבות הגדולות של מזרח אירופה, שנחרבו בתקופת השואה. אין מקום אחר בישראל שבו אפשר למצוא עבודת ציורי קודש בהיקף ובאיכות מעולה כל כך. שיקום הקירות והציורים יכול להתבצע בידי אמנים שהתמחו בסוג זה של עבודה ונמצאים בישראל. שיקום מבנה הישיבה ושימור הציורים יביא עמו לפיתוח המקום השכונה הסביבה כולה.

 

הישיבה הגדולה במאה שערים

הישארו מעודכנים

  מאמרים ועדכונים אחרונים
  עוגיות

  אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

  מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

  על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על “אני מסכים”, אתה מסכים לשימוש בעוגיות.