חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

מאמרים

ישיבת עץ חיים ניצלה מהריסה

  • 02.01.2018
  • |
02.01.2018

חיים חדשים לישיבת עץ חיים בירושלים. הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה קיבלה בסוף השבוע את עיקרי ההתנגדות שהגישו המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, החברה להגנת הטבע ו-ועד החצרות בירושלים לתכנית הבנייה במתחם – הנמצא מדרום לרחוב יפו וממזרח לשוק מחנה יהודה. הוועדה קבעה כי המבנה ההיסטורי לא ייהרס, וכן כי אין להרוס את קיר החזית של החנויות, שפנו לרחוב יפו ופורקו בעת הרחבת הרחוב לצורך פרויקט הרכבת הקלה.

תלמוד תורה ישיבת עץ חיים נוסד בידי הרב שמואל סלנט בשנת 1855. בשנת 1908 רכשה הישיבה, בראשה עמד אז הרב יחיאל מיכל טיקוצ’ינסקי שהיה נשוי לנכדתו של הרב סלנט, קרקע ליד רחוב יפו, עליה הקימה סניף של הישיבה וכולל. בין העומדים בראש הישיבה לאורך השנים נמנו הרב איסר זלמן מלצר והרב אלעזר מנחם שך. 

מבנה הישיבה נכלל ברשימת המונומנטים לשימור, שהכינה עיריית ירושלים כבר לפני כ-20 שנה. על פי התכנית שהופקדה בוועדה, ביקשו היזמים להרוס את מבנה הישיבה ואת גן הילדים הסמוך לו (הגן העברי השני שהוקם בעיר) ולבנותם מחדש בחלקו הצפוני של המתחם, וכן להרוס את קיר החנויות הפונה לרחוב יפו. זאת על מנת לפנות מקום לשני בניינים בני 15 קומות כל אחד, שישמשו למסחר, משרדים ומגורים.

המועצה לשימור אתרי מורשת, החברה להגנת הטבע ו-ועד החצרות טענו בהתנגדותם, בין השאר, כי יש להימנע מהרס המבנים לשימור או העתקתם, לאור החשש כי ייגרם להם נזק בלתי הפיך. המתנגדים הדגישו כי פירוק והרכבת מבנים, או העתקתם בשלמותם, אינם מקובלים כדרך שימור אלא אם אין שום אפשרות אחרת להציל את המבנים מהרס, מה שבשום פנים ואופן אינו תופס במקרה זה. עוד טענו המתנגדים כי קיים חשש כבד שהתכנית תביא לשינוי חזיתו הכוללת של רחוב יפו, מה שיגרור הריסתם או ניסיונות להעתקתם של מבנים רבים לשימור לאורכו, וכן כי היא עלולה לגרום נזק רב לאופי שוק מחנה יהודה. הם ציינו כי יש לשמר את חזית החנויות, ולתכנן את כל האזור – רחובות יפו ואגריפס ושוק מחנה יהודה – כמוקד פעילות עירונית אינטנסיבית מהמעלה הראשונה. 

בהחלטתה, קיבלה הוועדה המחוזית את חלק הארי בהתנגדות, וקבעה כי מבנה עץ חיים וקיר החנויות הפונה לרחוב יפו לא ייהרסו. מבנה הישיבה ישופץ וישומר במקומו הנוכחי, בעוד החנויות ישוחזרו בעומק שיאפשר מסחר ברמה סבירה. על פי החלטת הוועדה, יהיה המרחב בין החנויות לבניין הישיבה פתוח לציבור הרחב, ותנאי מרכזי לקבלת היתר בנייה יהיה תיאום החזיתות המסחריות עם העירייה, תוך שימת דגש על התאמת החזית לשוק. לגבי גן הילדים, נקבע כי הוא יתועד, יפורק ואלמנטים ממנו ישולבו בבנייה החדשה, שתתבצע רק בחלקו האחורי של המתחם.

מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרי מורשת, איציק שוויקי: “מדובר בהחלטה מבורכת, המונעת את הריסתם של מונומנטים היסטוריים חשובים בבירה ואשר תסייע בפיתוחו והחייאתו של האזור כולו. יש לציין כי בהתנגדותנו תמכה גם עיריית ירושלים, בראשות מהנדסת העיר בפועל, אסנת פוסט”.

הישארו מעודכנים

    מאמרים ועדכונים אחרונים