חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

מאמרים

סיפור "אבוקה"

  • 1.2.2012
  • |
  • יאיר יוציס – מראשוני ילדי "אבוקה"
  • |
1.2.2012
מתוך “אתרים”, גיליון 50

לפני 70 שנה, בקיץ 1941, עלו על הקרקע בעמק בית שאן שני גרעינים של חניכי תנועת גורדוניה: הראשון היה גרעין “אבוקה” שהתארגן ברומניה, הגיע ארצה בשנת 1934 והמתין בפרדס חנה כשבע שנים, עד להתיישבות בעמק בית שאן, כיום – עמק המעיינות. הגרעין השני, שנקרא “שדמות”, התארגן באוסטריה ובפולין, התגבש בהרצליה והמתין להקמת קיבוץ חדש, על פי ערכי תנועת גורדוניה, שראתה בהגשמה החלוצית את עיקר העיקרים.

בתנאים קשים, תוך התמודדות עם שכנים בדואים עוינים, הקימו חברי גרעינים אלה קבוצה לתפארת. הוכשרה קרקע לגידולי שדה, ירקות ומטעים; הוקמו ענפי רפת, לול, מדגה וצאן; נבנו בתים, הוקמו משפחות ונבנתה מסגרת חינוכית לילדי הקבוצה שהלכו ורבו.

משבר חברתי שפרץ לאחר מספר שנים, הביא לעזיבת חברים רבים. גם גרעיני ההשלמה “שגב”, הכשרות הפלמ”ח “גבע” ו”אלומות” וגרעינים של יוצאי סלובקיה ובלגיה לא שיפרו את המצב, ובשנת 1952 ננטש היישוב על ידי אחרוני חבריו.

התעלומה הגדולה היא מדוע נהרס היישוב על כל מבניו, מבני המשק, מגדל המים מטעיו ושדרותיו. נראה כאילו למוסדות המיישבים היה עניין למחוק מפעל חלוצי שכשל ו”הכתים” את האידיאולוגיה הסוציאליסטית, שהייתה רוח וצו השעה באותם ימים.

העובדה שמקבוצת “אבוקה” לא נשאר כל זכר – לא בית, לא עץ, לא מגדל מים, לא שער, לא כתובת וגם לא מצבה, הציקה לרבים מיוצאי “אבוקה” וילדיהם במשך שלושה דורות רצופים. היום, עם הקמת האנדרטה במקום בו שכנה הקבוצה, בא הדבר על תיקונו. מהיום והלאה, כל ההולך לאורך נחל אבוקה ושמורת אבוקה יוכל גם לדעת את מקורו של שם זה.

האנדרטה שנחנכה ביום שישי, י”ד בחשוון תשע”ב, 11.11.2011, בנויה משלדת טרקטור ישנה מאותם שנים, ועליה מותקן לוח זיכרון המספר את סיפורה של אבוקה, סיפורו של הקיבוץ שנעלם. שלדת הטרקטור מהווה זכר לקיבוץ שלא שרד, בעוד השדות המוריקים שסביבה הם עדות חיה להגשמת החזון של מפעיליו.

הישארו מעודכנים

    מאמרים ועדכונים אחרונים