חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

מאמרים

שימור תחנת המשטרה מעלות תרשיחא

 • 1.2.2012
 • |
 • רפ"ק איתן רז – מפקד תחנת מעלות תרשיחא
 • |
1.2.2012

מתוך “אתרים”, גיליון 50

משטרה, תחנת משטרה, מה כבר אפשר לחדש? ובכלל מה הקשר לשימור אתרים? ובכן, ועוד איך יש. ראשית משום שחלק נכבד מתחנות המשטרה של היום עדיין ממוקמות בתוך מבני תחנות משטרה מתקופת המנדט הבריטי בארץ, שהוקמו בשנות ה-40. מכאן אנו מגיעים לסיפורה של תחנת משטרת מעלות תרשיחא הפועלת עד היום.

התחנה הוקמה בשנת 1941 ושמה המקורי היה תחנת תרשיחא. כיום, לאחר למעלה מ-70 שנה, מתחדשת התחנה בעברה. קיבלנו החלטה שהגיעה העת לשמר ולספר את תולדותיה:
חצר התחנה, שכללה במקור מעל ל-64 דונם והיום פחות ממחצית, עברה ניקוי ושדרוגים קטנים, כגון שטחי חניה וגדר היקפית. המבנה נוקה בקפידה משאריות של חוטי חשמל שעבר זמנם, תעלות פלסטיק, מנועי מזגנים, צמחים מטפסים פראיים וכו’ – פעולות שהחזירו את ההוד וההדר למבנה מבחוץ.

על סמך תמונות שהובאו מגנזך המדינה, מהספרייה הלאומית ובעזרת תמונות של שוטרי העבר, נעשו פלאים גם בתוך המבנה. חללי הבניין, שבו נערמו תיקים וחומרים אחרים, בחדרים שהפכו למחסנים, נוקו. לאחר מכן, נצבעו החללים לצבע המקורי, עד כמה שניתן. בחללים ובמסדרונות נתלו עשרות תמונות מעברה המפואר של התחנה וכך הפך המקום למוזיאון חי, בתוך תחנת משטרה הפעילה בכל ימות השנה, 24 שעות ביממה.

נכון להיום נמשך התהליך “מעצמו”. בכוונתנו לשקם חלקים נוספים מהמתחם, כמו גם פינות מורשת שיפותחו בתוך המבנה. כיום מושכת אליה התחנה מבקרים רבים: קבוצות של מטיילים וסטודנטים מהאוניברסיטאות ממכון אבשלום, מבתי ספר וכן קבוצות סיור עצמאיות, ובתיאום מראש זוכים כולם לסיור מרתק במקום. על אף כל זאת, הנהנים האמיתיים מהתהליך הינם השוטרים המשרתים בתחנה, אשר נחשפו למורשת וגאים להיות חלק ממנה.

***

המועצה לשימור אתרים מברכת על תהליך השימור של משטרת מעלות תרשיחא. מפעל זה הינו עדות ליוזמה מקומית של רפ”ק איתן רז, שיחד עם אנשי צוותו, לקחו על עצמם להחזיר לתחנה את ימיה כקדם, ולחשוף בפני הציבור את מורשתה האדריכלית הייחודית (טגארט). כל אלה מתבצעים תוך כדי עבודה בשגרה המבצעית האינטנסיבית של עבודת המשטרה.
        
עמרי שלמון,

מנכ”ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

הישארו מעודכנים

  מאמרים ועדכונים אחרונים
  עוגיות

  אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

  מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

  על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על “אני מסכים”, אתה מסכים לשימוש בעוגיות.