חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

מחוזות

מחוז מרכז

מחוז מרכז משתרע מחדרה בצפון עד גדרה בדרום ועד מודיעין במזרח, הוא מהווה חצי טבעת סביב מחוז תל אביב (חולון, בת ים, תל אביב, רמת גן, גבעתיים, רמת השרון והרצליה) וכולל עשר מועצות אזוריות, 13 ערים שאחת מהן, ראשון לציון, תהיה בקרוב השלישית בגודלה בארץ, ו-11 מועצות מקומיות. המחוז הוא אחד הצפופים בארץ מבחינת אוכלוסייה, קצב הפיתוח של היישובים והתשתיות וערכי הקרקע הם מן הגבוהים במדינה.

המחוז מאופיין בריבוי אתרי מורשת, כאשר בראשם עומדות מושבות העלייה הראשונה, ראשון לציון, נס ציונה, גדרה, רחובות, מזכרת בתיה, פתח תקוה ואחותן הצעירה כפר סבא, יחד עם ערים מעורבות ועתיקות כמו לוד ורמלה. גושי התיישבות כמו גוש תל מונד, עיר קיט כמו נתניה, ואפילו ערים חדשות יותר כמו ראש העין משמרות היסטוריה ומבנים בתחומן.

האתגרים העומדים בפני המחוז נובעים בעיקרם מלחצי הנדל”ן שערכיו הגבוהים, יחד עם רצונה של האוכלוסייה להתגורר במרכז הארץ, יוצרים מאבק על כל סנטימטר קרקע. במרבית הערים במחוז וגם בחלק גדול מהמועצות המקומיות קיימת לאחרונה התעוררות בנושא השימור וברובן מקודמות תכניות שימור בשלבים שונים, נערכים סקרים ומתכנסות ועדות שימור.

במועצות האזוריות המצב יותר מסובך בגלל אופי המועצות, המאגדות לפעמים עשרות יישובים כפריים, מושבים, קיבוצים ויישובים קהילתיים קטנים. קיים קושי מובנה במצב שבו היישוב הוא זה שיוזם את רשימת השימור ומי שצריך לקדם את התכניות היא ועדה אזורית. במרבית המועצות האזוריות (מלבד גזר, דרום השרון ועמק חפר) לא מתכנסת ועדת שימור בגלל המורכבות, למרות שהן מקדמות שימור בדרכים שונות.

גם הוועדה הציבורית של המחוז, בגלל האופי המבוזר והשונה של היישובים, מורכבת מפעילים רבים שהמכנה המשותף ביניהם קשה לזיהוי. זו הסיבה שהכינוסים של הוועדה מיועדים בדרך כלל להעלות למודעות את השימור ביישוב בו פועלת הוועדה, יותר מאשר לשמש כקבוצה הדוחפת יחד נושא.

בשל גודלו של המחוז וריבוי האתרים והמשימות אנו עובדים באופן צמוד עם הפעילים ביישוביים שדוחפים את השימור והמודעות במקומותיהם, נשמח לראותכם בין הפעילים של מחוז המרכז ובכל שאלה אתם מוזמנים לפנות אלי במייל merkaz@shimur.org.il

הצלחת השימור למען הדורות הבאים היא בידי כולנו, תודה לכל העושים במלאכה.

מיכל הלוי-בר,

מנהלת מחוז מרכז

יצירת קשר עם המחוז

    חדשות, פרויקטים, מאבקים ציבוריים ומאמרים

    עוגיות

    אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

    מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

    על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על “אני מסכים”, אתה מסכים לשימוש בעוגיות.