חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

תפריט תכניות חינוכיות מספר 15522 במערכת גפ"ן

מוזיאון בית הפלמ''ח

הפלמ”ח (ראשי תיבות: פלוגות המחץ) היה הכוח הצבאי הסדיר של “ההגנה” בשנים 1941-1948, שהגדיר עצמו כצבא העברי של המדינה היהודית שבדרך. בימיה הראשונים של מלחמת העצמאות היה הפלמ”ח עמוד השדרה של הצבא החדש, השתתף בקרבות בצפון ובמרכז, ונשא בעול הגנת הנגב כולו, עד שהתארגן צבא ההגנה לישראל. מעבר לתחום הצבאי, הפלמ”ח תרם רבות גם במאבק בשלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל, ההעפלה והעלייה לארץ ישראל, ההתיישבות, התרבות והספרות העברית והזמר העברי.

 

התוכנית: דמות ה’צבר’ – מהו ישראלי?

כיתה: ט’, י’

טקסט: מיהו ומאיפה הגיע, לאן התגלגלה דמות זו כיום. נעמוד על המושגים: ציונות, ישראליות והפלמ”ח

כמייצג הישראליות החדשה. דיון בערכים אותם מייצגים ה”צברים” ובחינת הרלוונטיות שלהם לתלמידים.

עלות הפעילות: 22 ₪

הערות: משך הפעילות 45 ד’- עד שעה.

 

התוכנית: “אומרים שהיה פה שמח

כיתה: י”א, י”ב

טקסט: השיח הבין דורי בין הפלמ”חניקים, ילדיהם, ודור ההמשך. נפגש עם מילות השיר, שכתב יהונתן גפן, המתארות את שנות ה-40 בארץ, וננסה לחבר את מה שהיה אז למה שמצופה מהדור הצעיר היום.

עלות הפעילות: 22 ש”ח

 

התוכנית: ציונות או ציניות?

כיתה: י”א, י”ב

טקסט: נעמוד על השאלות הבאות: האם אפשר להיות פטריוט וגם אוהב אדם? מהו סט הערכים עליו פעל הפלמ”ח ומה אנו לוקחים ממנו היום? האם הוא זהה לערכים של החברה הישראלית כיום?

חיים גורי “אחדות הניגודים” והמטרה המשותפת שלנו כחברה, החזון והגשמתו.

עלות הפעילות: 22 ₪

 

התוכנית: “אחד מן הגח”ל

כיתה: י”א, י”ב

טקסט: בתודעה הציבורית, נעלם חלקם של העולים החדשים במלחמת העצמאות. נדון במורכבות תהליך קליטת העלייה של שורדי השואה בצל מלחמת העצמאות. שאלות השייכות, הזהות האישית, השוויון והפלורליזם וקבלת האחר.

עלות הפעילות: 22 ₪

 

התוכנית: הכנה לצה”ל – צבא העם

כיתה: י”א, י”ב

טקסט: במלחמת העצמאות כל העם והיישוב היהודי נקרא להשתתף במלחמה. בין אם היו אלה הפלמחניקים ובין

אם היו אלה הקיבוצים והערים. מאין מגיעה הסמכות לצבא, מה משמעותה של האמרה ”כל העם צבא”? נבחן את מקרה קיבוץ קריית ענבים והשיירות לירושלים ועוד.

עלות הפעילות: 22 ₪

 

התוכנית: מכתב לחברה

כיתה: ט’, י’, י”א, י”ב

טקסט: מלחמת העצמאות הציבה בפני הלוחמים התמודדות לא פשוטה במישור האישי ביותר. נעסוק ב’חווית הלוחם’ כפי שהיא משתקפת במכתבים שכתבו לוחמים ולוחמות הביתה, לבני ובנות הזוג, במהלך מלחמת העצמאות.

עלות הפעילות: 22 ₪

 

התוכנית: “צדקת הדרך”- משירי נתן אלתרמן

כיתה: י”א, י”ב

טקסט: משירי המאבק לעצמאות של נתן אלתרמן” מעיתון “דבר”. אלתרמן ליווה את הפלמ”ח בשירתו, ונקט עמדה לאור האירועים החברתיים, המדיניים והצבאיים שהתרחשו בשנים אלה. דרך השירים והסיפורים העומדים מאחוריהם אנו מקבלים נקודת מבט נוספת על הפלמ”ח ועל התקופה כולה.

עלות הפעילות: 22 ₪

 

התוכנית: מסע פלמ”ח

כיתה: ט’, י’, י”א, י”ב

טקסט: “פלוגות המחץ” של ארגון ה”הגנה”, היו לזרוע הצבאית המגויסת של המדינה היהודית שבדרך. הפלמ”ח לא היה צבא סדיר רגיל, אלא דרך חיים של ארגון חברתי חלוצי. במלחמת העצמאות, היוו שלוש חטיבות הפלמ”ח את חוד החנית במלחמה ובהקמת צה”ל.

עלות הפעילות: 22 ₪

 

התוכנית: יד לגח”ל

כיתה: י”א, י”ב

טקסט: למעלה מ-30,000 ניצולי שואה נטלו חלק בקרבות מלחמת העצמאות, כמחציתם היו לוחמי גח”ל גיוס חוץ-לארץ, עלו בתש”ח ולחמו בתש”ח. שילוב העולים היה מורכב ומשמעותי. התצוגה מתארת באמצעות

טכנולוגיה מתקדמת, את המפגש בין ניצולי השואה ללוחמים הצברים.

עלות הפעילות: 22 ₪

 

 

 

 

FacebookTwitterShare

צור קשר עם האתר

    פרטי יצירת קשר