חפש:
0
סל קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

תפריט תכניות חינוכיות מספר 15522 במערכת גפ"ן

מוזיאון המושבה ע"ש ערן שמיר, מזכרת בתיה

במושבת העלייה הראשונה השכילו לשמור על הגרעין ההיסטורי בעל היופי והאופי הייחודיים לתקופה. מוזיאון המושבה כולל מרחב מגוון של מבנים, מתחמים ותצוגות קבועות ומתחלפות. תצוגת הקבע במבנה בית הפקידות הראשון, הכוללת תערוכות המציגות את עליית המייסדים על הקרקע, תרבות הפנאי, חיי היומיום, “בין אדם למקום”, בעלי המלאכה ושחזור חדר מגורים, מתחם היסטורי שמור ומשופץ, תערוכת קולאז’ים “תבנית נוף מולדתו” של האמן ישראל לוי, תערוכת אוסף כלים חקלאיים ייחודיים ונפחייה.

התוכנית: “חבר מן העבר”

כיתה: א’,ב’

הכרות חוויתית עם ילד מן העבר ועם סדר יומו, תוך השוואה לסדר יומו של ילד בימינו. הילדים יכירו את המפעל הציוני וההוויה בתקופת העליות הראשונות. סיור במוזיאון ואתריו בין שעה וחצי ל 3 שעות.

עלות הפעילות:25 ₪

הערות: פעילות סדנה עם חומרים מתכלים +שחקן 700 ש”ח

התוכנית: מסע בעקבות הרב מוהליבר

כיתה: ג’, ד’, ה’, ו’, ז’, ח’

סיור מרתק בעקבות פועלו של הרב מוהליבר למען קידום ההתיישבות הציונית העובדת בארץ ישראל דרך חיבור אל המקורות. בסיור יעברו בילדים בתחנות לימוד ותצפיות באתרים היסטוריים. התאמת התכנים לכיתות הלימוד.

עלות הפעילות:25 ש”ח

הערות: סדנה 600 ש”ח

התוכנית: שימור אתרים

כיתה: ו’, ז’, ח’, ט’, י’, י”א

סיור חוויתי אשר דן בחקר אתרים היסטוריים של ישוב מתקופת העלייה הראשונה. הסיור עוסק בסוגיות שימור אתרים ואקטואליה. פעילות הרחבת הידע ביצירה האנושית לסוגיה ודורותיה, טיפוח סקרנות ומחשבה עצמאית.

עלות הפעילות:25 ₪

הערות: פעילות חוויתית מקורות מים באר האנטיליה – באר מים מקורית 500 ש”ח

התוכנית: “הכנסת ספר תורה”

כיתה: ב’

סיור לימודי ומפגש חוויתי עם סופר סת”ם וספר התורה במוזיאון ,בבית הכנסת המרהיב ביופיו של המושבה שהוקמה ע”י חלוצים שומרי מצוות. פעילות חברתית והתוודעות אל סיפורי התורה בטיול בין האתרים ההיסטוריים.

עלות הפעילות:25 ₪

הערות: פעילות עם סופר סת”ם, התנסות בכתיבה עם חרט ודיו 700 ש”ח

 

מיצוי ומצוינות כנושא השנתי. העלאת המודעות לעשייה של המייסדים  הראשונים של העלייה הראשונה של סוף המאה ה 19, אופן הלמידה של התלמידים דאז, הקשיים בהם נתקלו והדרכים לפתרון, שפת הלימוד בכיתת החינוך

לעומת שפת האם בבית, תפקיד הילד במשפחה של סוף המאה ה 19 ומאין שאב את הדחף להצלחה בלימודים, ערכים, תרבות ועוד.

הפעילויות נמשכות שלוש שעות בעלות 35 ₪ פר תלמיד

חט”ב-תיכון

שם הפעילות העוסקת בנושא השנתי: מנהיגות.

הפעילות מעלה דיון על מהו מנהיג, קווי אופי לדמויות המייסדים, הברון רוטשילד והרב מוהליבר, האם מנהיג הינו האדם המוקצן העומד בראש  או האם מדובר דווקא באדם אשר עשייתו “מאחורי הקלעים” היא זו שמביאה לתוצאות

המכריעות הרות הגורל ושינוי פני ההיסטוריה וההתיישבות בארץ ישראל.

חומרי עזר: תמונות המייסדים, הרב מוהליבר, הברון רוטשילד שיח על סממנים חיצוניים כגון חזות חיצונית (לבושם, זקנם), אופן עמידתם, מפגש עם דמות שחקן.

 

שם הפעילות העוסקת בנושא השנתי: מנהיגות נשית

הפעילות מתמקדת בתפקיד האישה של סוף המאה ה 19 במושבה עקרון/מזכרת בתיה. האם האישה שמשה כעזר כנגדו, האם האידיאל הנשי של העלייה הראשונה מסתכם ב “כל כבודה בת מלך פנימה”, האם ניתן לזהות סממני

פמיניזם, טבעונות- מיהי הגברת מהבית העגול, הברונית בתיה רוטשילד והקשר למושבה מזכרת בתיה. שיח מרתק המלווה בסיור במתחם בתים מספרים להמחשת חיי הנשים והשפעתן.

חומרי עזר: תבליט בקדמת המוזיאון “במחרשתי כל אשרי ירשתי”, צילום של החלק השביעי על שלושת בתיו בשיר אשר נכתב ב1903 בתרגום מאידיש לעברית  הממחיש את תפיסת האשה בחברה., תמונת הברונית בתיה

רוטשילד ותמונות נשות המייסדים- שיח על השכלתן, לבושן,תרבותן והשפעתן. מפגש עם דמות היסטורית- שחקנית.

.

שם הפעילות העוסקת בנושא השנתי: דרך השיירות

מסע בעקבות השיירות אשר חנו במושבה בדרכן לירושלים במלחמת העצמאות. סיור חוויתי המשקף את דרך הפעולה של בני המקום ומיצוי הנכסים במושבה על מנת לתרום למאמץ המלחמתי. תפקידם המכריע של אנשי ונשות

המושבה, מחבואי הסליקים, אתר המשוריין.

חומרי עזר: חוברת פעילות , כניסה לחדר הביטחון עם פריטים אותנטיים- מורס, נשקים, מחבואי הסליקים ועוד.

 

שם הפעילות: הקשר הרב דורי/ בני בנות מצווה. כיתות ו’-ז’

משך הפעילות: שלוש שעות

פעילות מרתקת אשר מייצרת דיאלוג בין דורי. הפעילות כוללת סיור מרתק של הילדים עם סבים וסבתות ואזרחים ותיקים של המושבה ומשלבת השוואה בין עצי המשפחה של התלמידים המוצגים המוזיאון במהלך הביקור לצד עצי

המשפחה של משפחות המייסדים במושבה, ביקור בארכיון המושבה, סיפורי מורשת, ביקור בבתי הכנסת הייחודיים במושבה

 

שם הפעילות העוסקת בנושא השנתי: דיבייט / מעמת כיתות ט’-י’-יא’-יב’

סיור חוויתי תקופתי עם דמויות היסטוריות המגולמות על ידי מדריכי המוזיאון אשר בסופו תחרות דיבייט קרי, ויכוח תחרותי בין הקבוצות על פי כללי התחרות הנלמדת בשיעורי ביה”ס ולא על פי עמדתם האידיאולוגית של התלמידים.

נושא פולמוס השמיטה אשר עורר דיון סוער והשלכות הרות גורל ב 1889, נדון באופן בו התלמידים לוקחים חלק פעיל ונחלקים לשני צדי המתרס- צד המייסדים וצד פקידי הברון.

הסיור ופעילות הדיבייט יהיו באנגלית. מיועד לתלמידי הקבצות א’ אנגלית חט”ב וחטיבה עליונה, תלמידי מגמות דיפלומטיה אנגלית לרבות MUN.

חומרי עזר: המורים והתלמידים מקבלים מבעוד מועד, לפני הגעתם למוזיאון את כל החלק ההיסטורי בצורת סיכום, חוקי וכללי הדיבייט.

 

 

FacebookTwitterShare

צור קשר עם האתר

    פרטי יצירת קשר