חפש:
תפריט תכניות חינוכיות מספר 15522 במערכת גפ"ן

תיירות כפר מסריק- לחוות קיבוץ

אחת הדרכים המהנות לחוות את הרוח הקיבוצית של פעם היא במרכז מבקרים זה, המציג את סיפורו הייחודי של קיבוץ כפר מסריק. הקיבוץ החל את דרכו בשנת ,1933 ובשנת 1938 התמקמו מתיישביו באזור ביצת נחל נעמן. הביצה לא אפשרה לקיים חקלאות, ועל כן הקימה התנועה הקיבוצית בכפר מסריק שני מפעלים גדולים – מפעל אסקר לייצור אספלט קר וצבעים (לימים טמבור) ובית החרושת נעמן לייצור לבנים לבנייה, שהפך בשנות החמישים למפעל לכלי בית. היו אלו המפעלים הראשונים של התנועה הקיבוצית בארץ. בהמשך פיתח כפר מסריק מפעלי תעשייה נוספים, ולצידם טיפח את התרבות והקהילה. כיום הקיבוץ עבר שינוי באורחות החיים, אך בחר להמשיך לקיים את הרוח הקיבוצית.
באתר מסיירים במבנים קמרוניים משנות הארבעים שנבנו מלבנים אדומות תוצרת נעמן, צופים בסרט במרכז המבקרים, מבקרים בסנדלרייה האותנטית, בצריף הראשונים, מבקרים בתצוגת נעמן פורצלן ובגלריית מוניו, ומשוטטים בשבילים בין המכבסה, הקומונה ובתי הילדים. נוסף לכך בסיורים מסויימים, נוסעים או הולכים לגבעת הדייגים, המזמנת תצפית על אזור הגליל ועמק זבולון, שומעים את סיפורו המרתק של
נחל נעמן ונהנים מנופי השדות החקלאיים ובריכות הדגים או לנחל הנעמן.

 

התוכנית: ביצת הנעמן – סיפור סינדרלה – נושא איכות הסביבה

כיתה: א’, ב’, ג’

נצפה במצגת על ביצת נעמן – מחלוצים שחלמו על התיישבות והפכו חזון למציאות. ומאדמת הביצה ייצרו לבנים אדומות לבנייה ומפעל לפורצלן, ועל סיפורו של הנחל – מנחל מזוהם לפנינת טבע. נבקר בתצוגת נעמן ועוד, ובסדנה נצייר על צלחות פורצלן.

משך הפעילות שעתיים וחצי

עלות הפעילות: 25 ₪

הערות: בהתכתבות עם מפעל נעמן ההיסטורי שהוקם בכפר מסריק.

בסדנה , בה יציירו המשתתפים עם טושים מיוחדים על צלחות פורצלן לבנות, בנושא חלוצים, התיישבות ונושא הקיבוץ ויקחו עמם כמזכרת נפלאה.

התוכנית: מסע בזמן – מהקיבוץ של פעם לקיבוץ המתחדש

כיתה: ד’, ה’, ו’

את הביקור נתחיל במצגת – מהקיבוץ של פעם לקיבוץ המחדש- על טכנולוגיה, חקלאות, תעשייה וצורת חיים בצוותא. נבקר ב”קיבוץ של פעם”, בסנדלריה של אברמל’ה, נצא לפעילות “המרוץ לחלוץ” עם כתב חידה, ובסדנה נצייר על צלחות (בהשראת נעמן, מפעלו הראשון של כפר מסריק)

עלות הפעילות: 25 ₪

הערות: בהתכתבות עם מפעל נעמן ההיסטורי שהוקם בכפר מסריק.

בסדנה , בה יציירו המשתתפים עם טושים מיוחדים על צלחות פורצלן לבנות, בנושא חלוצים, התיישבות ונושא הקיבוץ ויקחו עמם כמזכרת נפלאה. 750 ש”ח

התוכנית: לחשוב מחוץ לקופסא – יזמות וחדשנות

כיתה: ז’, ח’, ט’

פעילות בנושא יזמות פעם וכיום, יצירת יש מאין, תעשייה, אמנות ועיצוב המוצר. בסיור נבקר במרכז המבקרים, מצגת בנושא יזמות ותעשייה קיבוצית, בתצוגת נעמן ובגלריה מוניו לאמנות ישראלית, ובסדנה – סדנת קיפולי קרטון וחומרי מיחזור.

עלות הפעילות:25 ₪

הערות: בסדנה לחשוב מחוץ לקופסא יעצבו ויקפלו המשתתפים קופסא מיוחדת מקרטון, בהשראת קופסאות קרטון למזון של דוקרט (מפעלו של כפר מסריק). יתכננו כיצד הקופסא שלהם תבלוט ותמשוך את תשומת הלב. 750 ₪

FacebookTwitterShare

צור קשר עם האתר

    פרטי יצירת קשר